There are a total of 850 bills of lading on file for Mac-NELS Line (S) PTE Ltd between November 16th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 850 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 39 were within the past 90 days.
| Total Records | 850 |
|---|---|
| Shipper Records | 692 |
| Consignee Records | 106 |
| Notify Party Records | 156 |
| First Shipment on File | Nov 16th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 39 |
| Records in the Past Year | 138 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAC-NELS LINE (S) PTE LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Mac-NELS Line (S) PTE Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Mac-NELS Line (S) PTE Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMASS GLOBAL NETWORK (US) INC | May 2026 | 19,636 | 286 |
| GREAT LUCK INC. | May 2026 | 64,527 | 101 |
| ATA FREIGHT LINE NY | May 2026 | 75,940 | 71 |
| GILLSHIP NAVIGATION | May 2026 | 4,164 | 34 |
| CARSON INTERNATIONAL | May 2026 | 18,645 | 15 |
| PERFECT EXPRESS CORP. | May 2026 | 13,524 | 12 |
| GLOBAL LEADER AIR & SEA EXPRESS INC | May 2026 | 5,376 | 6 |
| DYNO GLOBAL LOGISTICS INC. | May 2026 | 655 | 5 |
| SUPERIOR BROKERAGE SERVICES INC. | May 2026 | 127,554 | 3 |
| Mar 2024 | 3 | 3 | |
| BOOK DEPOT | May 2026 | 201 | 3 |
| Feb 2024 | 2 | 2 | |
| SOUTHERN EXPORT SERVICES | May 2026 | 1,084 | 2 |
| SILTECH CORPORATION | May 2026 | 615 | 2 |
| Jan 2024 | 2 | 2 | |
| JP FORWARDING INC. | May 2026 | 2,016 | 2 |
| Jan 2024 | 9 | 2 | |
| BINEX LINE CORP. | May 2026 | 243,613 | 2 |
| ARAMEX CANADA INC. | May 2026 | 230 | 2 |
| Jan 2024 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Mac-NELS Line (S) PTE Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MAC IMPEX | Sep 2025 | 444 | 0 |
| MAC INDUSTRIES (SHANGHAI) CO LTD | Dec 2024 | 394 | 0 |
| MAC INTERNATIONAL | Apr 2026 | 275 | 1 |
| MAC ITH. VE IHR. SAN. TIC. LTD. STI. | Sep 2023 | 133 | 0 |
| MAC LOGISTIC GROUP LTDA | Feb 2026 | 282 | 1 |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | May 2026 | 2,983 | 49 |
| MAC LOGISTICS | Sep 2025 | 236 | 0 |
| MAC METAL SALES, INC. | May 2026 | 528 | 18 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- ATLANTA | Oct 2025 | 514 | 0 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- JACKSONVILL | May 2026 | 219 | 5 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- MIAMI | Dec 2025 | 388 | 0 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- ORLANDO | May 2025 | 366 | 0 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- RALEIGH | Nov 2025 | 232 | 0 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- TAMPA | Apr 2026 | 889 | 5 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- W. COLUMBIA | May 2026 | 342 | 9 |
| MAC PAPERS AND PACKAGING, LLC | May 2026 | 179 | 6 |
| MAC PAPERS LLC | May 2026 | 1,115 | 97 |
| MAC-NELS AGENCIES PTE LTD | Jun 2022 | 1,072 | 0 |
| MAC-NELS CONTAINER LINES PVT LTD | Apr 2026 | 181 | 20 |
| MAC-NELS SHIPPING (THAILAND) LTD. | Apr 2026 | 1,063 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | OOLU2324033870 | 006E | Master Bill | OOLU | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 3,300 CTN | 13,365 KG | House to House | MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | GREAT LUCK INC. | GREAT LUCK INC. | SOUTHERN GROVE DRIED MANGO SLICE HS CODE : 0804.50.8090/KGM PRODUCT CODE 45572 US FDA REG. NO. 13863982770 DETAIL AS PER INVOICE... | |
| 2026-05-13 | COSU6447724680 | 1TUIU | Master BOL w/in-bond | COSU | 9839911 | CMA CGM MEXICO | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 427 CRT | 1,757 KG | House to House | MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | AMASS GLOBAL NETWORK (US), INC. | AMASS GLOBAL NETWORK (US), INC. | FULLY PROCESSEDSPORT TROPHIES HUNTING TROPHIES TROPHIES HUNTING TROPHIES LADIES' KNITTED VESTS MENS' KNITTED CARDIGAN WOMEN'S KN... | |
| 2026-05-12 | COSU6447725900 | 1TUHW | Master BOL w/in-bond | COSU | 9780897 | CMA CGM J. MADISON | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 779 CTN | 11,526 KG | MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | AMASS GLOBAL NETWORK (US), INC. | AMASS GLOBAL NETWORK (US), INC. | LS BRAID TRIM DNM JKT FILM PROPS UNDER SWEET CLASSIC PIZZA SEASONING XXXXXXXXXXXXXXXXX MICRO RED DOT OPTIC QUAKEHOLD PUTTY WHITE... | ||
| 2026-05-09 | OOLU2322698500 | 003E | Master Bill | OOLU | 9949792 | OOCL KAPOK | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 3,300 CTN | 13,365 KG | House to House | MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | GREAT LUCK INC. | GREAT LUCK INC. | SOUTHERN GROVE DRIED MANGO SLICE HS CODE : 0804.50.8090/KGM PRODUCT CODE 45572 US FDA REG. NO. 13863982770 DETAIL AS PER INVOICE... | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | COSU6447726540 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 550807 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 1TUI4 |
| IMO # | 9860245 |
| Vessel Name | CMA CGM BRAZIL |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | SINGAPORE |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10122 KG |
| Weight in KG | 10,122 KG |
| Quantity | 701 PKG |
| Volume | 53 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU8432146 |
| Commodity Description |
BAND EQUIPMENT SYNTHETIC SUEDE FABRIC WALL HANGING DECOR RUBBER SHEETS XXXXXXXXXXXXXXXXX MICRO RED DOT OPTIC XXXXXXXXXXXXXXXXX MICRO RED DOT OPTIC WRIST SUPPORT,M,AMBIDEXTROUS,BLACK PRESS POWDER BASEBALL GLOVES SHOWER TEAK MAT TABLE AND CHAIR WOODEN FURNITURE |
| Shipper Name | MAC-NELS LINE (S) PTE LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | OCTAGON BUILDING 105 CECIL STREET |
| Address Line 2 | SINGAPORE . 088532 |
| Address Line 3 | SINGAPORE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 63893455 62261650 |
| Consignee Name | AMASS GLOBAL NETWORK (US), INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 255 13191 CROSSROADS PARKWAY |
| Address Line 2 | CITY OF INDUSTRY CA 91746 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 2227755 |
| Notify Party Name | AMASS GLOBAL NETWORK (US), INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 255 13191 CROSSROADS PARKWAY |
| Address Line 2 | CITY OF INDUSTRY CA 91746 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 2227755 |
| Container Number | OOCU8432146 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 30950025 |
| Seal Number 1 | 30950025 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BAND EQUIPMENT |
| Cargo Description 2 | SYNTHETIC SUEDE FABRIC WALL HANGING DECOR |
| Cargo Description 3 | RUBBER SHEETS |
| Cargo Description 4 | XXXXXXXXXXXXXXXXX MICRO RED DOT OPTIC |
| Cargo Description 5 | XXXXXXXXXXXXXXXXX MICRO RED DOT OPTIC |
| Cargo Description 6 | WRIST SUPPORT,M,AMBIDEXTROUS,BLACK |
| Cargo Description 7 | PRESS POWDER |
| Cargo Description 8 | BASEBALL GLOVES |
| Cargo Description 9 | SHOWER TEAK MAT |
| Cargo Description 10 | TABLE AND CHAIR |
| Cargo Description 11 | WOODEN FURNITURE |
| Marks and Numbers 1 | 5044 RUSSELL JAMES PETERSON JUST DREAMCATCHERS 7495 HICKORYWOOD DRIVE |
| Marks and Numbers 2 | COLORADO SPRINGS, CO 80920 TEL. 331-588-3606 LINE ONE LOS ANGELES CONSIGNEE: HSI |
| Marks and Numbers 3 | CONSIGNEE: HSI GGS N/A N/A CONTENTS:CAPACI TOR GGS PO: GROSS WEIGHT: |
| Marks and Numbers 4 | LBS MADE IN INDONESIA RED ASPEN PO : 2510061641-1 1 PALLET DEST. LOS |
| Marks and Numbers 5 | ANGELES PO NO : PRODUCT ID : QTY : PCS C/NO. : OF N.W. : LBS G.W. : LBS MEAS : |
| Marks and Numbers 6 | MADE IN INDONESIA AG-TSM 03 SOMM REPLACEMENT 2-SV PROJECT BISCAYNE |
| Marks and Numbers 7 | HOSPITALITY PT. FAR EAST SEATING BILL TO : BISCAYNE HOSPITALITY |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 920710 | 00000000 | 0000000000 |
| 621710 | 00000000 | 0000000000 |
| 401490 | 00000000 | 0000000000 |
| 901380 | 00000000 | 0000000000 |
| 901380 | 00000000 | 0000000000 |
| 401590 | 00000000 | 0000000000 |
| 330491 | 00000000 | 0000000000 |
| 420321 | 00000000 | 0000000000 |
| 441990 | 00000000 | 0000000000 |
| 940330 | 00000000 | 0000000000 |
| 940169 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 278 | 2026-04-04 |
| Newark, New Jersey | 226 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 204 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 51 | 2026-05-02 |
| Seattle, Washington | 26 | 2026-03-09 |
| Charleston, South Carolina | 16 | 2026-05-01 |
| Houston, Texas | 12 | 2026-02-23 |
| Oakland, California | 10 | 2024-03-01 |
| Norfolk, Virginia | 8 | 2025-12-08 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-03-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 410 | 2026-05-23 |
| Vancouver, BC Canada | 156 | 2024-03-19 |
| Laem Chabang Thailand | 125 | 2026-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 54 | 2026-01-15 |
| Pusan South Korea | 28 | 2026-05-02 |
| Yangshan China (Mainland) | 22 | 2026-02-23 |
| Yantian China (Mainland) | 16 | 2025-10-22 |
| Vung Tau Vietnam | 12 | 2025-08-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2026-04-04 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2024-11-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Mac-NELS Line (S) PTE Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | OCTAGON BUILDING 105, CECIL STREET, SINGAPORE . SINGAPORE 62261650 | 2026-05-22 | 186 |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | 105 CECIL STREET, #05-00 OCTAGON BUILDING SINGAPORE 069534 | 2026-05-01 | 94 |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | 2026-03-25 | 88 | |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | 2026-05-23 | 84 | |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | 2026-05-02 | 9 | |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | 2026-04-25 | 6 | |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | 2026-03-24 | 5 | |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | 2025-12-24 | 4 | |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | 2025-11-20 | 3 | |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | 2026-04-25 | 2 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Mac-NELS Line (S) PTE Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-02 | 9 | |
| 2022-05-31 | 29 | |
| 2021-06-23 | 6 | |
| 2021-01-15 | 1 | |
| 2014-02-19 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||