There are a total of 29,572 bills of lading on file for Maderas Arauco S.A. between September 6th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 29,572 bills of lading, 377 were within the past 30 days and 907 were within the past 90 days.
| Total Records | 29,572 |
|---|---|
| Shipper Records | 29,781 |
| Consignee Records | 9 |
| Notify Party Records | 8 |
| First Shipment on File | Sep 6th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 377 |
| Records in Last 90 Days | 907 |
| Records in the Past Year | 1,019 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADERAS ARAUCO S.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Maderas Arauco S.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Maderas Arauco S.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARAUCO NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 5,441 | 1,005 |
| PINELLI UNIVERSAL, S. DE R.L. DE C.V. | May 2026 | 1,524 | 598 |
| ARAUCO NORTH AMERICA | May 2026 | 6,823 | 299 |
| ARAUCOMEX S. A. DE C. V. | May 2026 | 1,011 | 221 |
| DANTZLER INC. | May 2026 | 5,893 | 106 |
| ALEXANDRIA MW, LLC | May 2026 | 1,744 | 81 |
| WESTON FOREST PRODUCTS INC. | Feb 2026 | 132 | 53 |
| DANTZLER TRADE INC | May 2026 | 311 | 29 |
| MOULURE ALEXANDRIA MOULDING | May 2026 | 2,360 | 8 |
| ARAUCO WOOD PRODUCTS, INC | May 2026 | 33,625 | 6 |
| SAN MIGUEL SA | Feb 2026 | 92 | 5 |
| BLADES & WILLIAMS LTD | May 2026 | 288 | 3 |
| SODIMAC COLOMBIA S.A. | May 2026 | 291 | 2 |
| Jul 2022 | 7 | 2 | |
| Jul 2022 | 3 | 2 | |
| EAST COAST MILLWORK DIST. | May 2026 | 4,441 | 2 |
| COMERCIAL E INDUSTRIAL HR, SOCIEDAD | Jan 2025 | 13 | 2 |
| CMPC USA, INC. | May 2026 | 30,632 | 2 |
| MITSUBISHI LOGISTICS CORPORATION | May 2026 | 82,503 | 1 |
| Jan 2022 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Maderas Arauco S.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADEM S.A. | Mar 2026 | 696 | 1 |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | May 2026 | 796 | 13 |
| MADEMECO S.A. | May 2026 | 632 | 13 |
| MADEMOISELLE DESSERTS FRANCE | May 2026 | 592 | 111 |
| MADEMOISELLE DESSERTS TINCQUES - LE | May 2026 | 171 | 4 |
| MADENAT CHILE LIMITADA | May 2026 | 159 | 6 |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | May 2026 | 1,581 | 30 |
| MADERA TRADE | May 2026 | 162 | 11 |
| MADERAS 3C | May 2026 | 1,676 | 37 |
| MADERAS ALFA INC. | May 2026 | 1,231 | 23 |
| MADERAS CULTIVADAS DE COSTA RICA | May 2026 | 113 | 1 |
| MADERAS DE AMERICA SA DE CV | May 2026 | 339 | 3 |
| MADERAS DEL CENTRO LLC | May 2026 | 209 | 5 |
| MADERAS IGLESIAS S.A. | Sep 2024 | 198 | 0 |
| MADERAS IMPREGNADAS PRESERVA LTDA | May 2026 | 202 | 4 |
| MADERAS JDS CORP. | Apr 2026 | 418 | 5 |
| MADERAS LA MISION, S.A. DE C.V. | Apr 2026 | 259 | 2 |
| MADERAS MEJORADAS INDUSTRIAL SA | May 2026 | 1,138 | 27 |
| MADERAS SOSTENIBLES SA | May 2026 | 430 | 24 |
| MADERAS Y DERIVADOS RIVERO SA DE CV | May 2026 | 312 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDUW9277346 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9978987 | MSC FIRENZE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | MANZANILLO MEXICO | 76 PKG | 48,564 K | House to House | MADERAS ARAUCO S.A. | ARAUCO NORTH AMERICA INC | GEODIS USA LLC | PLYWOOD OF RADIATA PINE. 2 X 40 HC 76 PACKAGE S WITH 98.420 MCUB AND 48.078 NET WEIGHT PLY WOOD OF RADIATA PINE. FULLY SANDED RE... | |
| 2026-05-29 | MEDUW9178478 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9978987 | MSC FIRENZE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | MANZANILLO MEXICO | 80 PKG | 118,356 K | House to House | MADERAS ARAUCO S.A. | ARAUCO NORTH AMERICA INC | GEODIS USA LLC | PLYWOOD OF RADIATA PINE. PLYWOOD OF RADIATA PINE. 5 X 40 HC 80 PACKAGE S WITH 229.908 MCUB AND 117.172 NET WEIGHT PL YWOOD OF RA... | |
| 2026-05-29 | MEDUW9177983 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9978987 | MSC FIRENZE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | MANZANILLO MEXICO | 52 PKG | 39,519 K | House to House | MADERAS ARAUCO S.A. | ARAUCO NORTH AMERICA INC | GEODIS USA LLC | MOULDINGS OF MEDIUM DENSITY FIBERBOARD (MECHA NICALLY WORKED WITH SURFACED COVERED) 2 X 40 HC 52 PACKAGES WITH 76.898 MCUB AND 3... | |
| 2026-05-29 | MEDUW9177975 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9978987 | MSC FIRENZE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | MANZANILLO MEXICO | 179 PKG | 237,559 K | House to House | MADERAS ARAUCO S.A. | ARAUCO NORTH AMERICA INC | GEODIS USA LLC | MOULDINGS OF MEDIUM DENSITY FIBERBOARD (MECHA NICALLY WORKED WITH SURFACED COVERED) PLYWOOD OF RADIATA PINE. 11 X 40 HC 179 PACK... | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-21 |
| Master BOL # | MEDUW9322829 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 616A |
| IMO # | 9978987 |
| Vessel Name | MSC FIRENZE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LIRQUEN |
| Foreign Port of Lading | MANZANILLO MEXICO (20120) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23456 K |
| Weight in KG | 23,456 KG |
| Quantity | 16 PKG |
| Volume | 46 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU8754310 |
| Commodity Description |
16 PACKAGES WITH 46.432 MCUB AND 23.221 NET WEIGHT PLYWOOD OF RADIATA PINE. FULLY SANDED REF.INT: 818972297 AS PER AGREEMENT |
| Shipper Name | MADERAS ARAUCO S.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | AVDA EL GOLF 150 PISO 14 |
| Address Line 2 | LAS CONDES RM 755 0000 CHILE |
| Consignee Name | ARAUCO NORTH AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | STE 750 400 PERIMETER CENTER TER |
| Address Line 2 | ATLANTA GA 30346 UNITED STATES |
| Notify Party Name | GEODIS USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | STE 1350 4995 LACROSS RD |
| Address Line 2 | NORTH CHARLESTON SC 29406 UNITED ST |
| Container Number | MSNU8754310 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX41694225 |
| Seal Number 1 | FX41694225 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 16 PACKAGES WITH 46.432 MCUB AND 23.221 NET WEIGHT PLYWOOD OF RADIATA PINE. FULLY SANDED REF.INT: 818972297 AS PER AGREEMENT |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Baltimore, Maryland | 6,275 | 2026-05-23 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 3,472 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 2,896 | 2026-05-20 |
| Houston, Texas | 2,565 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 2,275 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 2,170 | 2026-05-16 |
| Oakland, California | 2,072 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 1,998 | 2026-05-21 |
| Jacksonville, Florida | 1,406 | 2026-05-11 |
| Seattle, Washington | 1,284 | 2026-05-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Cristobal Panama | 6,262 | 2026-05-23 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 4,779 | 2026-05-11 |
| Manzanillo Mexico | 3,305 | 2026-05-21 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3,112 | 2026-05-19 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 1,958 | 2026-05-20 |
| San Vicente Chile | 1,935 | 2022-09-08 |
| All Other Chile Ports | 1,833 | 2026-04-15 |
| Colon Panama | 1,714 | 2026-05-23 |
| Cartagena Colombia | 1,670 | 2026-04-06 |
| Balboa Panama | 1,653 | 2026-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Maderas Arauco S.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADERAS ARAUCO S.A. | AVDA EL GOLF 150 PISO 14 LAS CONDES RM 755 0000 CHILE | 2026-05-23 | 2,034 |
| MADERAS ARAUCO S.A. | AV. EL GOLF 150, PISO 14 LAS CONDES, SANTIAGO DE CHILE | 2026-05-21 | 1,850 |
| MADERAS ARAUCO S.A. | 2026-02-12 | 506 | |
| MADERAS ARAUCO S.A. | 2026-05-19 | 207 | |
| MADERAS ARAUCO S.A. | 2026-05-19 | 205 | |
| MADERAS ARAUCO S.A. | 2026-05-21 | 65 | |
| MADERAS ARAUCO S.A. | 2026-03-17 | 40 | |
| MADERAS ARAUCO S.A. | 2026-04-09 | 13 | |
| MADERAS ARAUCO S.A. | 2026-04-09 | 13 | |
| MADERAS ARAUCO S.A. | 2023-09-21 | 16,903 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Maderas Arauco S.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-02-25 | 121 | |
| 2020-03-27 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||