There are a total of 430 bills of lading on file for Maderas Sostenibles Sa between November 26th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 430 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 430 |
|---|---|
| Shipper Records | 458 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 67 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADERAS SOSTENIBLES SA.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Maderas Sostenibles Sa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Maderas Sostenibles Sa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MASAYA TRADING CO | May 2026 | 369 | 273 |
| GUAYACAN INC | May 2026 | 41 | 38 |
| VON HEIDL QOF, LLC | Feb 2024 | 11 | 1 |
| Apr 2026 | 9 | 1 | |
| GUAYAKI SUSTAINABLE RAINFOREST PROD | May 2026 | 105 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Maderas Sostenibles Sa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADERAS ALFA INC. | May 2026 | 1,231 | 23 |
| MADERAS ARAUCO S.A. | May 2026 | 29,572 | 907 |
| MADERAS CULTIVADAS DE COSTA RICA | May 2026 | 113 | 1 |
| MADERAS DE AMERICA SA DE CV | May 2026 | 339 | 3 |
| MADERAS DEL CENTRO LLC | May 2026 | 209 | 5 |
| MADERAS IGLESIAS S.A. | Sep 2024 | 198 | 0 |
| MADERAS IMPREGNADAS PRESERVA LTDA | May 2026 | 202 | 4 |
| MADERAS JDS CORP. | Apr 2026 | 418 | 5 |
| MADERAS LA MISION, S.A. DE C.V. | Apr 2026 | 259 | 2 |
| MADERAS MEJORADAS INDUSTRIAL SA | May 2026 | 1,138 | 27 |
| MADERAS Y DERIVADOS RIVERO SA DE CV | May 2026 | 312 | 8 |
| MADERAS Y PLASTICOS SA DE CV | May 2026 | 467 | 5 |
| MADERAS Y PUERTAS GAVILAN, S.A. | May 2026 | 196 | 2 |
| MADERED INC | Mar 2026 | 655 | 4 |
| MADERERA BOZOVICH S.A.C. | May 2026 | 968 | 6 |
| MADERERA DONESTEVEZ | May 2026 | 1,945 | 24 |
| MADESA NORTH AMERICA LLC | Oct 2025 | 101 | 0 |
| MADESA, INC. | May 2026 | 1,854 | 12 |
| MADESCUR IND E COM DE MADEIRAS LTDA | Nov 2025 | 226 | 0 |
| MADESMART HOUSEWARES | May 2026 | 469 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | CMDUNRU0116955 | 0YKD2 | In-bond Automated | CMDU | 9362437 | CMA CGM PLATON | 2026-05-14 | HOUSTON, TEXAS | PUERTO CORTES HONDURAS | 233 PKG | 6,104 KG | House to House | MADERAS SOSTENIBLES S.A. | MASAYA TRADING COMPANY | MUNOZ TRANSPORT SERVICE | FREIGHT COLLECT PAYABLE AT XXXXXXXXXXXXXXXXXX 233 PACKAGES OF FURNITURE 2ND NOTIFY:XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXX ... | |
| 2026-05-11 | CMDUNRU0116928 | 0YKD0 | In-bond Automated | CMDU | 9951159 | AIAS | 2026-05-09 | HOUSTON, TEXAS | PUERTO CORTES HONDURAS | 308 PKG | 10,028 KG | House to House | MADERAS SOSTENIBLES S.A. | MASAYA TRADING COMPANY | DELIVERY: MUNOZ TRANSPORT SERVICE | FREIGHT COLLECT PAYABLE AT XXXXXXXXXXXXXXXXXX 161 PACKAGES OF FURNITURE 147 PACKAGES PREFAB STUDIO CASA PREFAB MODELO M8 - EL8 (... | |
| 2026-05-11 | CMDUNRU0116954 | 0YKD0 | In-bond Automated | CMDU | 9951159 | AIAS | 2026-05-09 | HOUSTON, TEXAS | PUERTO CORTES HONDURAS | 155 PKG | 15,195 KG | House to House | MADERAS SOSTENIBLES S.A. | GUAYACAN INC | DELIVERY: MUNOZ TRANSPORT SERVICE | FREIGHT COLLECT PAYABLE AT XXXXXXXXXXXXXXXXXX 155 PACKAGES PREFAB STUDIO CASA PREFAB MODELO M8 (64.65 M2) - PRIMER ENV . 2ND NOT... | |
| 2026-05-11 | CMDUNRU0116957 | 0YKD0 | Regular Bill | CMDU | 9951159 | AIAS | 2026-05-09 | HOUSTON, TEXAS | PUERTO CORTES HONDURAS | 159 PKG | 7,012 KG | House to House | MADERAS SOSTENIBLES S.A. | MASAYA TRADING COMPANY | MUNOZ TRANSPORT SERVICE | FREIGHT COLLECT PAYABLE AT XXXXXXXXXXXXXXXXXX 159 PACKAGES OF FURNITURE . 2ND XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXX 5501 MID CITIES ... | |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | CMDUNRU0117006 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0YKD2 |
| IMO # | 9362437 |
| Vessel Name | CMA CGM PLATON |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | MANAGUA |
| Foreign Port of Lading | PUERTO CORTES HONDURAS (21531) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12810 KG |
| Weight in KG | 12,810 KG |
| Quantity | 132 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CRSU9343440 |
| Commodity Description |
FREIGHT COLLECT PAYABLE AT XXXXXXXXXXXXXXXXXX 132 PACKAGES PREFAB STUDIO CASA PREFAB MODELO M3 (24.65 M2) - PRIMER ENV CASA PREFAB MODELO M8 - EL8 (2.70 M2) - CUART ENVIO CASA PREFAB MODELO M8 - DR8 (1.34 M2) - CUART ENVIO |
| Shipper Name | MADERAS SOSTENIBLES S.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | KM 12 5 CARRETERA NUEVA A LEON |
| Address Line 2 | MANAGUA NICARAGUA |
| Address Line 3 | SCARLETH AGUILAR (+505) 88850851 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | LOGISTICA MADERASSOSTENIBLES.COM |
| Consignee Name | GUAYACAN INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3360 SANSONE CT |
| Address Line 2 | SANTA ROSA CA 95403 US |
| Address Line 3 | OLIN COHAN (707) 889-6488 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | LOGISTICS MASAYAHOMES.COM |
| Notify Party Name | MUNOZ TRANSPORT SERVICE |
|---|---|
| Address Line 1 | 2350 WILLIAMS ST |
| Address Line 2 | SAN LEANDRO CA 94577 US |
| Address Line 3 | GEANCARLO MUNOZTRANSPORT.COM |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | GEANCARLO CABRERA (510) 677-9150 |
| Notify Party Name | PLUSCARGO USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8725 NW 18TH TERRACE SUITE 300 |
| Address Line 2 | MIAMI FL 33172 US |
| Address Line 3 | PHONE 786-568-7300 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | ESCHWARTZ PLUSCARGOUSA.COM |
| Container Number | CRSU9343440 |
|---|---|
| Seal Number 1 | H9158612 |
| Seal Number 1 | H9158612 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FREIGHT COLLECT PAYABLE AT XXXXXXXXXXXXXXXXXX 132 PACKAGES PREFAB STUDIO CASA PREFAB MODELO M3 (24.65 M2) - PRIMER ENV CASA PREFAB MODELO M8 - EL8 (2.70 M2) - CUART ENVIO CASA PREFAB MODELO M8 - DR8 (1.34 M2) - CUART ENVIO |
| Additional Cargo 1 | CASA PREFAB MODELO M8 - DS8 (1.34 M2) - TERCE ENVIO 2ND NOTIFY:XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXX MUNOZTRANSPORT.COM XXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXX ENTREGA SIN ORIGINALES (EXPRESS) |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00178200 | 0000012810 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 171 | 2025-01-14 |
| Houston, Texas | 74 | 2026-05-15 |
| Gulfport, Mississippi | 40 | 2026-04-27 |
| Oakland, California | 40 | 2025-10-16 |
| Los Angeles, California | 17 | 2025-03-26 |
| Chester, Pennsylvania | 17 | 2023-03-14 |
| Port Everglades, Florida | 16 | 2026-04-03 |
| Long Beach, California | 16 | 2023-01-05 |
| New Orleans, Louisiana | 11 | 2017-07-10 |
| Jacksonville, Florida | 8 | 2025-03-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Puerto Cortes Honduras | 304 | 2026-05-15 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 26 | 2024-03-01 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 25 | 2025-02-22 |
| Corinto Nicaragua | 16 | 2025-03-26 |
| Puerto Manzanillo Panama | 15 | 2025-04-28 |
| Moin Costa Rica | 14 | 2025-06-25 |
| Rio Haina Dominican Republic | 14 | 2023-02-14 |
| Puerto Limon Costa Rica | 5 | 2021-11-23 |
| Manzanillo Mexico | 4 | 2025-03-26 |
| Puerto Quetzal Guatemala | 2 | 2020-04-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Maderas Sostenibles Sa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADERAS SOSTENIBLES SA | KM 13.5 CARRETERA NUEVA A LEON PLANTEL DECONCRETO MATEARE, NICARAGUA NIC | 2023-04-17 | 169 |
| MADERAS SOSTENIBLES, S.A. | KM 13.5 CARRETERA NUEVA A LEON. PLA NTEL DECONCRETO, CIUDAD SANDINO MANAGUA NIC | 2025-01-14 | 47 |
| MADERAS SOSTENIBLES S A | 2025-05-02 | 29 | |
| MADERAS SOSTENIBLES | 2026-04-04 | 29 | |
| MADERAS SOSTENIBLE SA | 2025-10-16 | 24 | |
| MADERAS SOSTENIBLES | 2023-03-29 | 20 | |
| MADERAS SOSTENIBLES S.A. | 2026-05-15 | 14 | |
| MADERAS SOSTENIBLES S A | 2025-12-05 | 12 | |
| MADERAS SOSTENIBLES S.A | 2025-03-26 | 10 | |
| MADERAS SOSTENIBLES SA | 2015-08-31 | 9 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Maderas Sostenibles Sa.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-11-26 | 1 |
Below are the top 6 email addresses on file for Maderas Sostenibles Sa.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 33 | |
| 2026-04-27 | 3 | |
| 2026-04-04 | 30 | |
| 2026-03-06 | 46 | |
| 2025-05-19 | 2 | |
| 2023-01-27 | 3 |