There are a total of 469 bills of lading on file for Madesmart Housewares between July 13th, 2013 and May 15th, 2026.
Of those 469 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 469 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 467 |
| Notify Party Records | 241 |
| First Shipment on File | Jul 13th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 66 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADESMART HOUSEWARES.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Madesmart Housewares, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Madesmart Housewares in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NINGBO XINSHENG INDUSTRIAL ENTERPRI | May 2026 | 772 | 176 |
| TAIZHOU HUANGYAN HAIPU INDUSTRY & T | Apr 2026 | 714 | 123 |
| TAIZHOU DOT DESIGN IMPORT&EXPORT CO.,LTD. | Jul 2025 | 90 | 65 |
| ZHEJIANG UDCT INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN CO.,LTD | Jun 2023 | 230 | 22 |
| ZHEJIANG XINYA IMPORT& EXPORT | May 2026 | 112 | 11 |
| XINSHENG INDUSTRIAL ENTERPRISE | Mar 2023 | 12 | 3 |
| NEW WAVE INDUSTRIAL LIMITED | Feb 2026 | 48 | 3 |
| XIAMEN YOULIKE HOUSEWARE CO.,LTD | May 2026 | 223 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madesmart Housewares.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADERAS SOSTENIBLES SA | May 2026 | 430 | 24 |
| MADERAS Y DERIVADOS RIVERO SA DE CV | May 2026 | 312 | 8 |
| MADERAS Y PLASTICOS SA DE CV | May 2026 | 467 | 5 |
| MADERAS Y PUERTAS GAVILAN, S.A. | May 2026 | 196 | 2 |
| MADERED INC | Mar 2026 | 655 | 4 |
| MADERERA BOZOVICH S.A.C. | May 2026 | 968 | 6 |
| MADERERA DONESTEVEZ | May 2026 | 1,945 | 24 |
| MADESA NORTH AMERICA LLC | Oct 2025 | 101 | 0 |
| MADESA, INC. | May 2026 | 1,854 | 12 |
| MADESCUR IND E COM DE MADEIRAS LTDA | Nov 2025 | 226 | 0 |
| MADESONDA INDUSTRIA E COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | May 2026 | 153 | 8 |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | May 2026 | 1,346 | 28 |
| MADEVAL USA CORP | Mar 2026 | 186 | 1 |
| MADHAN MOHAN TEXTILES PVT LTD | May 2026 | 337 | 56 |
| MADHAV AGRO FOODS PVT LTD | May 2026 | 340 | 8 |
| MADHAV INDUSTRIES BLOCK NO. | May 2026 | 454 | 15 |
| MADHAV MARBLES & GRANITES LTD | May 2026 | 2,587 | 10 |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | Apr 2026 | 870 | 8 |
| MADHAVA | May 2026 | 110 | 4 |
| MADHU INDIA DECO LIMITED | Apr 2026 | 754 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | WHLC031G530541 | RFQCRSNB26040706 | 0013E | House Bill | RFQC | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,947 CTN | 30,104 KG | NINGBO XINSHENG INDUSTRIAL ENTERPRI | MADESMART HOUSEWARES | RADIANT WORLD TRADE SERVICES, INC. | PLASTIC BIN PLASTIC HOLDER DRYING STONE BATH MAT DRYING STONE SINK STATION | |
| 2026-04-21 | ONEYNBOG48968700 | 076E | Regular Bill | ONEY | 9462706 | YM UBIQUITY | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,073 CTN | 8,154 KG | Container Yard | NINGBO XINSHENG INDUSTRIAL ENTERPRISE COMPANY | MADESMART HOUSEWARES | RADIANT WORLD TRADE SERVICES, INC. | CURTAINS, DRAPES OR TABLE COVERS, OF PLASTICS AND PLASTIC ORGANIZER PLASTIC BIN PLASTIC MA TTRESS DRYING STONE SINK TRAY DRYING ... | |
| 2026-04-10 | ONEYNBOG42843700 | 075E | Regular Bill | ONEY | 9645889 | CSCL BOHAI SEA | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,653 CTN | 7,696 KG | Container Yard | TAIZHOU HUANGYAN HAIPU INDUSTRY | MADESMART HOUSEWARES | RADIANT WORLD TRADE SERVICES, INC. | TABLEWARE & KITCHENWARE, OF PLASTICS AND PLAS TIC KITCHENWARE EXP UTENSIL TRAY PACK SOFT GRIP TOTE-LARGE GRAY MIST COMPARTMENT S... | |
| 2026-03-16 | WHLC031G515512 | RFQCRSNB26020317 | 0012E | House Bill | RFQC | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-03-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 5,038 CTN | 11,561 KG | TAIZHOU HUANGYAN HAIPU INDUSTRY | MADESMART HOUSEWARES | RADIANT WORLD TRADE SERVICES, INC. | PLASTIC KITCHENWARE;LARGE SILVERWARE TRAY WHI TE IN-DRAWER KNIFE MAT (SM)_CARBO IN-DRAWER K NIFE MAT (SM)-CAR IN-DRAWER KNIFE MA... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | WHLC031G533759 |
|---|---|
| House BOL # | RFQCRSNB26041610 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RFQC |
| Voyage # | 0019E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM NURI |
| Vessel Country | CA |
| Place of Receipt | NING BO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 34093 KG |
| Weight in KG | 34,093 KG |
| Quantity | 5408 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
WHSU6411556 WHSU6360000 |
| Commodity Description |
PLASTIC BIN DRYING STONE BATH MAT PLASTIC ORG ANIZER PLASTIC TURNTABLE PLASTIC BIN DRYING STONE BATH MAT PLASTIC ORG ANIZER PLASTIC TURNTABLE |
| Shipper Name | NINGBO XINSHENG INDUSTRIAL ENTERPRI |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.30 DONGBEI ROAD, |
| Address Line 2 | DONGQIAO TOWN, HAISHU DISTRICT, |
| Address Line 3 | NINGBO, ZHEJIANG,CHINA 315157 |
| Consignee Name | MADESMART HOUSEWARES |
|---|---|
| Address Line 1 | 1000 UNIVERSITY AVENUE SUITE 220 |
| Address Line 2 | ST PAUL, MN 55104 USA |
| Notify Party Name | RADIANT WORLD TRADE SERVICES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1300 MENDOTA HEIGHTS ROAD |
| Address Line 2 | MENDOTA HEIGHTS, MN 55120 |
| Container Number | WHSU6411556 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLX743547 |
| Seal Number 1 | WHLX743547 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BIN DRYING STONE BATH MAT PLASTIC ORG ANIZER PLASTIC TURNTABLE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000014859 KG |
| Container Number | WHSU6360000 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLX743512 |
| Seal Number 1 | WHLX743512 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BIN DRYING STONE BATH MAT PLASTIC ORG ANIZER PLASTIC TURNTABLE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000019234 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 245 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 224 | 2026-04-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 459 | 2026-05-16 |
| Tokyo Japan | 7 | 2020-09-18 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2024-11-07 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2023-12-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Madesmart Housewares that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADESMART HOUSEWARES | 1000 UNIVERSITY AVENUE SUITE 220 ST PAUL, MN 55104 | 2025-12-29 | 30 |
| MADESMART HOUSEWARES | 1000 UNIVERSITY AVENUE SUITE 220 ST PAULMN 55104 USA | 2026-05-16 | 27 |
| MADESMART HOUSEWARES | 2026-04-21 | 9 | |
| MADESMART HOUSEWARES | 2026-01-30 | 7 | |
| MADESMART HOUSEWARES | 2026-02-23 | 4 | |
| MADESMART HOUSEWARES | 2026-04-10 | 3 | |
| MADESMART HOUSEWARES | 2026-01-24 | 3 | |
| MADESMART HOUSEWARES | 2025-07-28 | 2 | |
| MADESMART HOUSEWARES | 2026-02-28 | 1 | |
| MADESMART HOUSEWARES | 2026-01-09 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||