There are a total of 504 bills of lading on file for Nanjing Yiheda Textile Co.,Ltd between June 23rd, 2020 and May 6th, 2026.
Of those 504 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 504 |
|---|---|
| Shipper Records | 505 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 23rd, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 69 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANJING YIHEDA TEXTILE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nanjing Yiheda Textile Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nanjing Yiheda Textile Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MODES CORWIK. | Oct 2024 | 2,537 | 95 |
| MAX IGL INC. | May 2026 | 16,266 | 84 |
| SPORTS PRODUCTS OF AMERICA LLC | May 2026 | 1,982 | 71 |
| REPUBLIC CLOTHING CORPORATION | May 2026 | 7,588 | 61 |
| PLANET GOLD CLOTHING CO INC | Sep 2025 | 3,933 | 27 |
| TOPSVILLE, LLC | May 2026 | 3,810 | 17 |
| QUAD T, LLC | Apr 2026 | 268 | 16 |
| ADJMI APPAREL GROUP LLC(IFG CORP | May 2026 | 101 | 11 |
| EZEE TRADE INC | Mar 2025 | 456 | 9 |
| BOSTON PROPER INC | May 2026 | 599 | 8 |
| INFINITY GLOBAL DISTRIBUTION CORPOR | Aug 2025 | 13 | 7 |
| VENUS FASHION INC | Mar 2026 | 8,659 | 6 |
| MIDAV | Apr 2026 | 171 | 5 |
| GALAXY FULFILLMENT LLC | Mar 2025 | 98 | 5 |
| SHANGHAI LINSI INTERNATIONLA TRADIN | Jun 2022 | 80 | 4 |
| SHANGHAI JUNELI TRADING CO LTD | May 2025 | 240 | 4 |
| SHANGHAI BRAN CARRYING TRADING CO L | Mar 2022 | 89 | 4 |
| CROSSROADS FINANCIAL GROUP, LLC | Sep 2023 | 76 | 4 |
| SHANGHAI DELONG TRADING CO., LTD | Oct 2025 | 169 | 3 |
| AMERICAN QUANXU TRADING INC | May 2026 | 1,819 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nanjing Yiheda Textile Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANJING XINYE MACHINERY INTERNATION | Oct 2025 | 214 | 0 |
| NANJING XIONGNING IMPORT AND EXPORT | Jul 2024 | 697 | 0 |
| NANJING XUEWEI ARTS AND CRAFTS IMPO | Aug 2024 | 380 | 0 |
| NANJING XUTONG IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | Jun 2023 | 347 | 0 |
| NANJING YANWEI IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 633 | 497 |
| NANJING YARONG INTELLIGENT EQUIPMEN | May 2026 | 106 | 15 |
| NANJING YE WHERE TRADING CO.,LTD | Apr 2024 | 325 | 0 |
| NANJING YESRAY FASHION CO LTD | Feb 2026 | 172 | 0 |
| NANJING YHC IMPORT AND EXPORT CO. | Dec 2025 | 383 | 0 |
| NANJING YIHAN TRADE CO., LTD | May 2026 | 178 | 28 |
| NANJING YIKOU DATA TECHNOLOGY CO., LTD. | Jan 2026 | 66 | 0 |
| NANJING YINDE INTERNATIONAL TRADING CO., LTD. | May 2026 | 97 | 12 |
| NANJING YIRONGXIN TRADING CO., LTD | May 2026 | 79 | 14 |
| NANJING YISHIZHIMING SHANGMAO YOUXI | May 2026 | 301 | 35 |
| NANJING YIXIAO DIANZIKEJI YOUXIAN G | May 2026 | 313 | 23 |
| NANJING YONG LIN RUI KE TRADE CO. | Jul 2025 | 438 | 0 |
| NANJING YONGDI TECHNOLOGY | May 2026 | 207 | 55 |
| NANJING YOUBERHAM CO.,LTD | Apr 2026 | 151 | 3 |
| NANJING YOUJINFA TRADING | May 2026 | 164 | 55 |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | Apr 2026 | 64 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | MATS2838264000 | MXGCNKGSL2604030 | 053E | House Bill | MXGC | 9334143 | MATSON LANAI | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 744 CTN | 10,169 KG | Container Yard | NANJING YIHEDA TEXTILE | MAX IGL INC. | WOMEN'S WOVEN PANTS WOMEN'S WOVEN TOP | |
| 2026-04-23 | HDUJSLA26BA00174 | SBYEBSYX26040598 | 2603E | House Bill | SBYE | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 716 CTN | 10,932 KG | NANJING YIHEDA TEXTILE | MAX IGL INC. | MAX IGL INC. | WOMEN'S WOVEN PANTS/WOMEN'S WOVEN SHORTS/WOME N'S WOVEN DRESS/WOMEN'S WOVEN SKIRT | |
| 2026-04-17 | HDUJSLX26BA00125 | SBYEBSYX26033969 | 2603E | House Bill | SBYE | 9349875 | PONA | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 478 CTN | 9,778 KG | NANJING YIHEDA TEXTILE | MAX IGL INC. | MAX IGL INC. | WOMEN'S WOVEN TOP WOMEN'S WOVEN PANTS WOMEN'S WOVEN ROMPER | |
| 2026-04-17 | HDUJSLX26BA00124 | SBYEBSYX26033701 | 2603E | House Bill | SBYE | 9349875 | PONA | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 544 CTN | 9,298 KG | NANJING YIHEDA TEXTILE | MAX IGL INC. | MAX IGL INC. | WOMEN'S WOVEN PANTS WOMEN'S WOVEN ROMPER | |
| Run Date | 2026-04-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | MATS8668394000 |
|---|---|
| House BOL # | MXGCNKGSL2604029 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MXGC |
| Voyage # | 053E |
| IMO # | 9334143 |
| Vessel Name | MATSON LANAI |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13230 KG |
| Weight in KG | 13,230 KG |
| Quantity | 701 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2717357 |
| Commodity Description |
WOMEN'S WOVEN PANTS WOMEN'S WOVEN SHORTS |
| Shipper Name | NANJING YIHEDA TEXTILE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 16-1 EAST, MAFU NEW VILLAGE, QI |
| Address Line 2 | NHUAI DISTRICT,NANJING CITY, CHINA, |
| Address Line 3 | NANJING,CN |
| Consignee Name | MAX IGL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1250 W. ARTESIA BLVD. COMPTON, CA 9 |
| Address Line 2 | 0220,CALIFORNIA, 90220,US |
| Container Number | MATU2717357 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1677660 |
| Seal Number 1 | 1677660 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOMEN'S WOVEN PANTS WOMEN'S WOVEN SHORTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 301 | 2026-04-29 |
| Los Angeles, California | 128 | 2026-05-07 |
| Newark, New Jersey | 30 | 2025-03-20 |
| Miami, Florida | 20 | 2026-01-12 |
| Tacoma, Washington | 19 | 2025-01-09 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-08-27 |
| New York, New York | 2 | 2022-04-16 |
| Oakland, California | 2 | 2022-01-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 449 | 2026-05-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 30 | 2022-06-10 |
| Yangshan China (Mainland) | 17 | 2024-08-30 |
| Pusan South Korea | 6 | 2025-02-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2025-12-20 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2025-11-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nanjing Yiheda Textile Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO.,LTD | ROOM 701,RUIHUA BUILDING,NO,315,ZHO NGSHA ROAD,NANJING CITY,CHINA NANJING CN | 2025-09-08 | 1 |
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO.,LTD | NO. 16-1 EAST, MAFU NEW VILLAGE, QINHUAI DISTRICT, NANJING 210000 CN | 2025-09-25 | 1 |
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO.,LTD | 2025-03-15 | 70 | |
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO.,LTD | 2025-03-10 | 60 | |
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO LTD | 2024-02-15 | 48 | |
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO., LTD | 2025-09-30 | 40 | |
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO.,LTD | 2023-01-11 | 24 | |
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO.,LTD | 2024-11-22 | 23 | |
| NANJING YIHEDA TEXTILE | 2026-04-29 | 20 | |
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO. | 2025-09-19 | 18 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Nanjing Yiheda Textile Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-30 | 1 | |
| 2022-01-22 | 3 | |
| 2021-12-09 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||