There are a total of 217 bills of lading on file for Nantong Albion Casters Co.,Ltd between April 16th, 2019 and May 19th, 2026.
Of those 217 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 217 |
|---|---|
| Shipper Records | 280 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 16th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 66 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG ALBION CASTERS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Nantong Albion Casters Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Nantong Albion Casters Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COLSON GROUP USA | May 2026 | 6,962 | 149 |
| COLSON CASTER CORPORATION | Jun 2025 | 5,583 | 19 |
| SHEPHERD HARDWARE PRODUCTS LLC | May 2026 | 2,225 | 16 |
| NIDEC MOTOR CORPORATION | May 2026 | 11,024 | 12 |
| AIE COMPANY | Apr 2026 | 91 | 2 |
| IMPERIAL ELECTRIC COMPANY | May 2026 | 3,450 | 1 |
| CANNON EQUIPMENT | Jul 2025 | 1,770 | 1 |
| Aug 2025 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Albion Casters Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANOTECH.CO.,LTD. | May 2026 | 141 | 9 |
| NANOTIM USA | May 2026 | 68 | 8 |
| NANPING CITY YANPING DISTRICT FENGGAO TRADING CO., LTD. | Dec 2023 | 100 | 0 |
| NANPING HUATAI WOOD&BAMBOO CO.LTD | Dec 2025 | 2,402 | 0 |
| NANPING MONTRIVER BAMBOO PRODUCT CO | Dec 2025 | 270 | 0 |
| NANPING YUANLI ACTIVE CARBON COMPANY | May 2026 | 128 | 2 |
| NANS TRADING INC | May 2026 | 249 | 20 |
| NANSHAN AMERICA CO., LTD. | Feb 2026 | 3,683 | 0 |
| NANSHING CORPORATION | Oct 2025 | 1,096 | 0 |
| NANTONG ACETIC ACID CHEMICAL CO. | Feb 2026 | 1,599 | 0 |
| NANTONG ANYU HOUSEHOLD PRODUCTS CO. | Jan 2026 | 567 | 0 |
| NANTONG AOFEI GARMENTS CO.,LTD. | Sep 2022 | 286 | 0 |
| NANTONG AOXUNYI IMPORT AND EXPORT C | Jan 2026 | 172 | 0 |
| NANTONG APPAREL-TECH CO., LTD | Feb 2026 | 264 | 0 |
| NANTONG ATOP SPORTS CO., LTD | Jan 2025 | 225 | 0 |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO. | May 2026 | 283 | 15 |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | May 2026 | 137 | 2 |
| NANTONG BAOHE HOMETEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 482 | 4 |
| NANTONG BEISHENG ART&CRAFT CO.,LTD | Feb 2026 | 184 | 0 |
| NANTONG BELOGER METAL PRODUCTS | May 2026 | 71 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | MATS7567616000 | BWLESHA69845159 | 131E | House Bill | BWLE | 9352406 | MATSON OAHU | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 25 PKG | 6,342 KG | Pier to Pier | NANTONG ALBION CASTERS | COLSON GROUP USA LLC | COLSON GROUP USA LLC | CASTERS PARTS |
| 2026-05-14 | HLCUSHA260427924 | BWLESHA69770473 | 616E | House Bill | BWLE | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 36 PKG | 19,348 KG | House to House | NANTONG ALBION CASTERS | SHEPHERD HARDWARE | COLSON GROUP USA LLC | CASTER PARTS (WHEELS) |
| 2026-05-14 | HLCUSHA2604AXPA0 | BWLESHA69729285 | 616E | House Bill | BWLE | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 CTN | 7,919 KG | House to House | NANTONG ALBION CASTERS | COLSON GROUP USA LLC | COLSON GROUP USA LLC | CASTERS PARTS |
| 2026-05-07 | HLCUSHA260427873 | BWLESHA69770467 | 615E | House Bill | BWLE | 9359040 | GUTHORM MAERSK | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 51 PKG | 19,312 KG | House to House | NANTONG ALBION CASTERS | SHEPHERD HARDWARE | COLSON GROUP USA LLC | CASTER PARTS (WHEELS) |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | HLCUSHA2604BXAP5 |
|---|---|
| House BOL # | BWLESHA69835259 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9450442 |
| Vessel Name | FRANKFURT EXPRESS |
| Vessel Country | DE |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19335 KG |
| Weight in KG | 19,335 KG |
| Quantity | 33 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
COIU4400897 |
| Commodity Description |
CASTER PARTS (WHEELS) |
| Shipper Name | NANTONG ALBION CASTERS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 9-1 ZHENXING ROAD, ECO. & TECH. DEV |
| Address Line 2 | . ZONE |
| Address Line 3 | NANTONG JIANGSU |
| City | NANTONG |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8618862945299 |
| Shipper Name | NANTONG ALBION CASTERS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 9-1 ZHENXING ROAD, ECO. & TECH. DEV |
| Address Line 2 | . ZONE |
| Address Line 3 | NANTONG JIANGSU |
| City | NANTONG |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | TINA.NI@COLSONCHINA.COM |
| Consignee Name | SHEPHERD HARDWARE |
|---|---|
| Address Line 1 | 6961 US 12 |
| City | THREE OAKS |
| State Province | MI |
| Zip Code | 49128 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | COLSON GROUP USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2121 BARNHILL RD |
| City | JONESBORO |
| State Province | AR |
| Zip Code | 72401 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18002530868 |
| Container Number | COIU4400897 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6407990 |
| Seal Number 1 | HLK6407990 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CASTER PARTS (WHEELS) |
| Marks and Numbers 1 | PO 207508??LQ26EX0081 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 871690 | 00000000 | 0000019335 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 76 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 58 | 2025-06-30 |
| Long Beach, California | 35 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 24 | 2026-04-24 |
| Seattle, Washington | 20 | 2025-08-25 |
| Oakland, California | 2 | 2024-07-22 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2024-10-23 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-02-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 139 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 34 | 2026-04-28 |
| Ningbo China (Mainland) | 32 | 2026-01-30 |
| Pusan South Korea | 9 | 2025-11-20 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2025-08-13 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2020-01-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2019-05-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Albion Casters Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG ALBION CASTERS | 9-1 ZHENXING ROAD, ECO. & TECH. DEV . ZONE NANTONG JIANGSU NANTONG CN | 2026-05-20 | 48 |
| NANTONG ALBION CASTERS CO.,LTD | 9-1 ZHENXING ROAD, ECO.& TECH. DEV. ZONE NANTONG JIANGSU CHINA, 226009 JIANGSU 226009 CN | 2025-05-26 | 45 |
| NANTONG ALBION CASTERS CO., LTD | 2025-05-20 | 19 | |
| NANTONG ALBION CASTERS CO.,LTD | 2025-02-27 | 17 | |
| NANTONG ALBION CASTERS CO LTD | 2025-10-01 | 16 | |
| NANTONG ALBION CASTERS CO., LTD | 2024-07-03 | 10 | |
| NANTONG ALBION CASTERS CO LTD | 2023-02-16 | 9 | |
| NANTONG ALBION CASTERS CO., LTD | 2025-02-07 | 8 | |
| NANTONG ALBION CASTERS CO LTD | 2023-01-05 | 5 | |
| NANTONG ALBION CASTERS CO.,LTD | 2025-01-07 | 5 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Nantong Albion Casters Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 63 |
Below are the top 1 email addresses on file for Nantong Albion Casters Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 63 |