There are a total of 346 bills of lading on file for Nantong Changhai Food Additive Co. between October 19th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 346 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 346 |
|---|---|
| Shipper Records | 346 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Nantong Changhai Food Additive Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Nantong Changhai Food Additive Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NIUSOURCE INC. | May 2026 | 784 | 84 |
| REFRESCO BEVERAGES US INC. | May 2026 | 765 | 10 |
| THAI GLOBAL TRADE INC | Jul 2025 | 28 | 2 |
| INSCIENCE SOLUTIONS LLC | Mar 2024 | 56 | 1 |
| AKTOPA, LLC | May 2026 | 266 | 1 |
| ABLE SALES COMPANY, INC. | May 2026 | 4,513 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Changhai Food Additive Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | May 2026 | 477 | 15 |
| NANTONG BOGU TEXTILE CO., LTD. | May 2026 | 372 | 4 |
| NANTONG BOREN TEXTILE TECHNOLOGY CO | May 2026 | 96 | 85 |
| NANTONG BOTAO CHEMICAL CO.,LTD | Apr 2026 | 220 | 2 |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO | May 2026 | 153 | 6 |
| NANTONG BULAWO HOME TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 385 | 11 |
| NANTONG BYTIDE INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 281 | 9 |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 815 | 26 |
| NANTONG CARTTEC METAL PRODUCT CO | Oct 2024 | 126 | 0 |
| NANTONG CATHAY CLOTHING CO.,LTD | Sep 2022 | 608 | 0 |
| NANTONG CHAODA EQUIPMENT CO.,LTD | May 2026 | 136 | 4 |
| NANTONG CHENGJIA CO.,LTD. | Sep 2025 | 317 | 0 |
| NANTONG CHENGXIN OPTICAL INSTRUMENT | Feb 2026 | 217 | 0 |
| NANTONG CHUANLIN NON-FERROUS METAL CASTING CO., LTD | Apr 2026 | 447 | 4 |
| NANTONG CIMC ENERGY EQUIPMENT CO. | May 2026 | 358 | 10 |
| NANTONG CITY HAIMEN SUNSHINE | May 2026 | 207 | 5 |
| NANTONG COCEAN METAL PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 671 | 3 |
| NANTONG COMPOSITE MATERIAL CO. LTD. | May 2026 | 777 | 15 |
| NANTONG D&J FASHION CO.,LTD | Apr 2025 | 482 | 0 |
| NANTONG DABIAO TRADING | Mar 2026 | 145 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | MAEU268973841 | ANTO2GL04344 | 614E | House Bill | ANTO | 9359038 | GUSTAV MAERSK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 579 PKG | 16,244 K | Pier to Pier | NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE | NIUSOURCE INC. | NIUSOURCE INC. | ASPARTAME FOLIC ACID WRAPPING FILM |
| 2026-04-24 | WHLC027G576168 | PLKQSH26043208 | E009 | House Bill | PLKQ | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2026-04-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 640 PKG | 17,624 KG | NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE | NIUSOURCE INC. | NIUSOURCE INC. | OFFICE CHAIR | |
| 2026-04-06 | OOLU8811333030 | OSTISHB2630440 | 084E | House Bill | OSTI | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-04-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 607 PKG | 17,298 K | House to House | NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE | NIUSOURCE INC. | NIUSOURCE INC. | OFFICE CHAIR |
| 2026-03-05 | MAEU265955610 | ANTO2GL02629 | 606E | House Bill | ANTO | 9359038 | GUSTAV MAERSK | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 844 PKG | 23,423 K | Container Yard | NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE | NIUSOURCE INC. | NIUSOURCE INC. | ASPARTAME ACESULFAME POTASSIUM FOLIC ACID FEN CING GEAR |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | KORPSHAP397005 |
|---|---|
| House BOL # | GFSHSHA60410399 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GFSH |
| Voyage # | 2602E |
| IMO # | |
| Vessel Name | KMTC SEOUL |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21263 K |
| Weight in KG | 21,263 KG |
| Quantity | 770 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KMTU9332410 |
| Commodity Description |
OFFICE CHAIR |
| Shipper Name | NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD. NO.15 DAQING ROAD,QINGLONG CHE |
| Address Line 2 | MICAL INDUSTRIAL YARD HAIMEN JIANGS |
| Address Line 3 | U CHINA |
| Consignee Name | NIUSOURCE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2721 S. TOWNE AVENUE POMONA, CA 917 |
| Address Line 2 | 66 USA |
| Notify Party Name | NIUSOURCE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2721 S. TOWNE AVENUE POMONA, CA 917 |
| Address Line 2 | 66 USA |
| Container Number | KMTU9332410 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CF188270 |
| Seal Number 1 | CF188270 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | OFFICE CHAIR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 134 | 2026-05-02 |
| Los Angeles, California | 97 | 2026-05-14 |
| San Juan, Puerto Rico | 29 | 2023-07-06 |
| New York, New York | 25 | 2015-09-17 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2019-01-28 |
| Seattle, Washington | 21 | 2017-11-08 |
| Savannah, Georgia | 10 | 2025-01-10 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2024-01-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 294 | 2026-05-14 |
| Puerto Manzanillo Panama | 13 | 2016-08-19 |
| Cartagena Colombia | 7 | 2015-05-18 |
| Pusan South Korea | 5 | 2025-01-10 |
| Qingdao China (Mainland) | 5 | 2023-07-07 |
| Kingston Jamaica | 5 | 2016-09-28 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2026-05-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2022-04-28 |
| Colon Panama | 3 | 2015-09-30 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2023-07-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Changhai Food Additive Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | NO.15 DAQING ROAD,QINGLONG CHEMICAL INDUSTRIAL YARD JIANGSU CN | 2025-08-11 | 8 |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | NO.15 DAQING ROAD,QINGLONG CHEMICAL INDUSTRIAL YARD, HAIMEN,JIANGSU CHI NA | 2025-06-18 | 2 |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE COMP | 2018-11-22 | 42 | |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | 2023-10-31 | 10 | |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | 2025-01-13 | 9 | |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | 2022-06-02 | 9 | |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO., LTD. | 2014-12-09 | 9 | |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | 2020-11-16 | 8 | |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO LTD | 2017-05-31 | 8 | |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | 2016-01-20 | 7 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Nantong Changhai Food Additive Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-05-18 | 1 | |
| 2014-02-04 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||