There are a total of 815 bills of lading on file for Nantong Capglobal International TRA between January 17th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 815 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 815 |
|---|---|
| Shipper Records | 934 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 20 |
| First Shipment on File | Jan 17th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 120 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nantong Capglobal International TRA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nantong Capglobal International TRA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NEW ERA CAP | May 2026 | 9,762 | 153 |
| NEW ERA US RETAIL LLC | May 2026 | 1,150 | 51 |
| NEW ERA CAP - CANADA | May 2026 | 377 | 44 |
| WINCRAFT INC | May 2026 | 2,662 | 35 |
| PORTLAND ACCESSORIES, LLC | Aug 2023 | 200 | 31 |
| BIOWORLD MERCHANDISING | May 2026 | 21,019 | 31 |
| BOARDRIDERS WHOLESALE LLC | Apr 2024 | 6,001 | 18 |
| NEW BALANCE ATHLETICS INC | May 2026 | 23,770 | 16 |
| LIBERATED BRANDS, L | Jan 2025 | 769 | 16 |
| WARRIOR SPORTS | May 2026 | 1,761 | 13 |
| LYM HOLDINGS LLC | Aug 2024 | 25 | 12 |
| FOWNES BROTHERS & CO.INC. | Jan 2026 | 246 | 12 |
| GFSI LLC | Nov 2025 | 2,858 | 10 |
| TILLEY ENDURABLES INC | Apr 2026 | 136 | 9 |
| CENTRIC ACCESSORIES GROUP LLC | May 2026 | 2,667 | 9 |
| SUPPLY ACCESSORIES LLC | Feb 2026 | 368 | 7 |
| RANDA ACCESSORIES LEATHER GOODS LLC | May 2026 | 13,935 | 7 |
| FOWNES BROS. N.Y. INC | Jan 2026 | 380 | 7 |
| ROVE SUPPLY CO | May 2026 | 187 | 6 |
| KTM NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 4,845 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Capglobal International TRA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANTONG BNF INT'L TRADE CO.,LTD | Apr 2026 | 480 | 1 |
| NANTONG BO MAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 152 | 1 |
| NANTONG BO SHUANG HOME TEXTILE CO., LTD. | May 2026 | 261 | 13 |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | May 2026 | 477 | 15 |
| NANTONG BOGU TEXTILE CO., LTD. | May 2026 | 372 | 4 |
| NANTONG BOREN TEXTILE TECHNOLOGY CO | May 2026 | 96 | 85 |
| NANTONG BOTAO CHEMICAL CO.,LTD | Apr 2026 | 220 | 2 |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO | May 2026 | 153 | 6 |
| NANTONG BULAWO HOME TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 385 | 11 |
| NANTONG BYTIDE INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 281 | 9 |
| NANTONG CARTTEC METAL PRODUCT CO | Oct 2024 | 126 | 0 |
| NANTONG CATHAY CLOTHING CO.,LTD | Sep 2022 | 608 | 0 |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | May 2026 | 346 | 8 |
| NANTONG CHAODA EQUIPMENT CO.,LTD | May 2026 | 136 | 4 |
| NANTONG CHENGJIA CO.,LTD. | Sep 2025 | 317 | 0 |
| NANTONG CHENGXIN OPTICAL INSTRUMENT | Feb 2026 | 217 | 0 |
| NANTONG CHUANLIN NON-FERROUS METAL CASTING CO., LTD | Apr 2026 | 447 | 4 |
| NANTONG CIMC ENERGY EQUIPMENT CO. | May 2026 | 358 | 10 |
| NANTONG CITY HAIMEN SUNSHINE | May 2026 | 207 | 5 |
| NANTONG COCEAN METAL PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 671 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | COSU6449881550 | CHSL549626041PVG | 006E | House Bill | CHSL | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 48 KG | House to House | NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | NEW ERA CAP - CANADA | 5950 SASK BERRIES LIME BEETROO | |
| 2026-05-22 | COSU6449881550 | CHSL549625625PVG | 006E | House Bill | CHSL | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 623 PKG | 1,392 KG | House to House | NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | NEW ERA CAP | 5950 GOLVAL TROPIC PURPLE | |
| 2026-05-22 | COSU6449881550 | CHSL549620967PVG | 006E | House Bill | CHSL | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 8 PKG | 37 KG | House to House | NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | NEW ERA US RETAIL LLC | MLB26 BP 940 APEX BOSRED OTC | |
| 2026-05-21 | PYRRPYRR2615128 | CHSL546946786PVG | K1286 | House Bill | CHSL | 8916607 | KYDON | 2026-05-20 | SAN JUAN, PUERTO RICO | SANTO DOMINGO DOMINICAN REPUBLIC | 2 PKG | 15 KG | NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | DISRESA LLC | WOVEN CAPS | ||
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | COSU6451706630 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL550688186PVG |
| Manifest Number | 555984 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 085E |
| IMO # | 9516404 |
| Vessel Name | COSCO BELGIUM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI CN |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8494 KG |
| Weight in KG | 8,494 KG |
| Quantity | 1119 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
OOLU7897675 OOLU7918269 |
| Commodity Description |
950AF CURVE CHIWHICO MAJ BLUE WOVEN CAP 5950 SEASTE NEGRO LEAGUE CHR B WOVEN CAP |
| Shipper Name | NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.86 CHEMAHU ROAD,CHANGJIANG TOWN |
| Address Line 2 | RUGAO,NANTONG CITY |
| City | NANTONG |
| State Province | 32 |
| Zip Code | 226532 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | NEW ERA CAP CO., INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 160 DELAWARE AVE |
| City | BUFFALO |
| State Province | NY |
| Zip Code | 14202 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU7897675 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CW866367 |
| Seal Number 1 | CW866367 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 950AF CURVE CHIWHICO MAJ BLUE WOVEN CAP |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Container Number | OOLU7918269 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CW866369 |
| Seal Number 1 | CW866369 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 5950 SEASTE NEGRO LEAGUE CHR B WOVEN CAP |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 329 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 198 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 138 | 2026-05-14 |
| Seattle, Washington | 55 | 2025-02-04 |
| Tacoma, Washington | 47 | 2024-05-08 |
| Oakland, California | 14 | 2026-05-05 |
| Portland, Oregon | 13 | 2023-07-07 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2024-03-18 |
| San Juan, Puerto Rico | 5 | 2026-05-21 |
| Miami, Florida | 5 | 2025-09-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 753 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 34 | 2026-04-04 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2024-08-29 |
| Pusan South Korea | 5 | 2024-08-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2021-09-11 |
| Prince Rupert, BC Canada | 3 | 2022-11-22 |
| Santo Domingo Dominican Republic | 1 | 2026-05-21 |
| Caucedo Dominican Republic | 1 | 2026-04-24 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2026-03-12 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2026-02-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Capglobal International TRA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | NO.16 PUHUANG ROAD,CHANGJIANG TOWN, RUGAO 226532 CN | 2025-12-24 | 218 |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | NO.16 PUHUANG ROAD,CHANGJIANG TOWN, RUGAO CITY CHINA,RUGAO,CN | 2026-05-04 | 140 |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | 2025-06-09 | 115 | |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | 2026-05-21 | 28 | |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | 2025-12-20 | 25 | |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | 2025-11-08 | 14 | |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | 2026-05-23 | 9 | |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | 2026-01-09 | 5 | |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | 2026-04-04 | 2 | |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | 2025-12-22 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Nantong Capglobal International TRA.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-28 | 2 | |
| 2025-02-08 | 2 | |
| 2024-12-28 | 106 | |
| 2024-09-09 | 6 | |
| 2024-09-09 | 6 | |
| 2024-03-07 | 7 | |
| 2024-03-07 | 1 | |
| 2024-01-12 | 2 | |
| 2024-01-04 | 7 | |
| 2024-01-04 | 7 |
Below are the top 1 email addresses on file for Nantong Capglobal International TRA.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-17 | 79 |