There are a total of 153 bills of lading on file for Nantong Boyuan Automotive Parts Co between June 15th, 2021 and May 15th, 2026.
Of those 153 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 153 |
|---|---|
| Shipper Records | 164 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 15th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Nantong Boyuan Automotive Parts Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Nantong Boyuan Automotive Parts Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| US FARATHANE | May 2026 | 2,161 | 55 |
| ZF RESTRAINTS US INC | May 2026 | 5,441 | 53 |
| GREENVILLE TECHNOLOGY INC. | Mar 2026 | 351 | 21 |
| MORIROKU TECHNOLOGY CO.,LTD. | May 2026 | 553 | 7 |
| TRW | May 2026 | 2,131 | 6 |
| Jul 2022 | 5 | 5 | |
| TRW SAFETY SYSTEMS | Oct 2025 | 6,798 | 2 |
| RAINSVILLE TECHNOLOGY,INC. | May 2023 | 328 | 2 |
| TESLA, INC. | May 2026 | 45,055 | 1 |
| Jun 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Boyuan Automotive Parts Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANTONG BESTWIN HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 679 | 8 |
| NANTONG BETTER SPORTS& FITNESS | Apr 2026 | 133 | 2 |
| NANTONG BLOSSOM TRADE CO., LTD | Apr 2026 | 107 | 6 |
| NANTONG BNF INT'L TRADE CO.,LTD | Apr 2026 | 480 | 1 |
| NANTONG BO MAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 152 | 1 |
| NANTONG BO SHUANG HOME TEXTILE CO., LTD. | May 2026 | 261 | 13 |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | May 2026 | 477 | 15 |
| NANTONG BOGU TEXTILE CO., LTD. | May 2026 | 372 | 4 |
| NANTONG BOREN TEXTILE TECHNOLOGY CO | May 2026 | 96 | 85 |
| NANTONG BOTAO CHEMICAL CO.,LTD | Apr 2026 | 220 | 2 |
| NANTONG BULAWO HOME TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 385 | 11 |
| NANTONG BYTIDE INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 281 | 9 |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 815 | 26 |
| NANTONG CARTTEC METAL PRODUCT CO | Oct 2024 | 126 | 0 |
| NANTONG CATHAY CLOTHING CO.,LTD | Sep 2022 | 608 | 0 |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | May 2026 | 346 | 8 |
| NANTONG CHAODA EQUIPMENT CO.,LTD | May 2026 | 136 | 4 |
| NANTONG CHENGJIA CO.,LTD. | Sep 2025 | 317 | 0 |
| NANTONG CHENGXIN OPTICAL INSTRUMENT | Feb 2026 | 217 | 0 |
| NANTONG CHUANLIN NON-FERROUS METAL CASTING CO., LTD | Apr 2026 | 447 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ONEYSHAGB5991900 | HICDHSSE26030063 | 013E | House Bill | HICD | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 150 CTN | 747 K | Container Yard | NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS | US FARATHANE | US FARATHANE | XXXXXXXXXXXXXXXXXXX . |
| 2026-04-23 | HLCUSHA2603CBJP2 | BWLESHA69752994 | 613E | House Bill | BWLE | 9359052 | GERDA MAERSK | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 456 CTN | 2,246 KG | House to House | NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS | ZF RESTRAINTS US INC | ZF RESTRAINTS US INC | MATERIAL RCASCS EJ BEZEL O'CLOCK SATI N CHROME SILVER,MATERIAL RCASCS EJ TRIM BEZEL RH COLOR STIN CHRM SILVR,MATERIAL R CASCS EJ... |
| 2026-04-10 | OOLU4124417330 | HICDHSSE26020020 | 068E | House Bill | HICD | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-03-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 518 CTN | 2,478 K | House to House | NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS | US FARATHANE | US FARATHANE | AUTOMOTIVE INTERIOR . |
| 2026-04-02 | COSU9506376400 | HICDHSSE26020042 | 081E | House Bill | HICD | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-04-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 526 CTN | 2,518 K | House to House | NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS | US FARATHANE | US FARATHANE | AUTOMOTIVE INTERIOR . |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | HLCUSHA2604BJXY2 |
|---|---|
| House BOL # | BWLESHA69827269 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | 9359014 |
| Vessel Name | GUNDE MAERSK |
| Vessel Country | DK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2042 KG |
| Weight in KG | 2,042 KG |
| Quantity | 432 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FSCU7089534 |
| Commodity Description |
P703 BEZEL FOR LW - PURCHASED ASSEMBLY,MATERI AL 34347944B BEZEL |
| Shipper Name | NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | 18-18 HUIMIN ROAD |
| Address Line 3 | GANGZHA DISTRICT |
| City | NANTONG |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | YUWEIWEI@PAN-YOO.COM |
| Shipper Name | NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | 18-18 HUIMIN ROAD |
| Address Line 3 | GANGZHA DISTRICT |
| City | NANTONG |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +863178568793 |
| Consignee Name | ZF RESTRAINTS US INC - CHIHUAHUA ST |
|---|---|
| Address Line 1 | 12425 ROJAS DRIVE |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79928 |
| Country Code | US |
| Contact Name | LUIS CHAVEZ |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LUIS.CHAVEZ@ZF.COM |
| Consignee Name | ZF RESTRAINTS US INC - CHIHUAHUA ST |
|---|---|
| Address Line 1 | 12425 ROJAS DRIVE |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79928 |
| Country Code | US |
| Contact Name | LUIS CHAVEZ |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15862432683 |
| Notify Party Name | ZF RESTRAINTS US INC - CHIHUAHUA ST |
|---|---|
| Address Line 1 | 12425 ROJAS DRIVE |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79928 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LUIS.CHAVEZ@ZF.COM |
| Notify Party Name | ZF RESTRAINTS US INC - CHIHUAHUA ST |
|---|---|
| Address Line 1 | 12425 ROJAS DRIVE |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79928 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19152172534 |
| Container Number | FSCU7089534 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK3998918 |
| Seal Number 1 | HLK3998918 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | P703 BEZEL FOR LW - PURCHASED ASSEMBLY,MATERI AL 34347944B BEZEL |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392630 | 00000000 | 0000002042 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 59 | 2025-08-19 |
| Los Angeles, California | 53 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 20 | 2026-04-10 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2025-04-12 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2026-02-09 |
| Oakland, California | 3 | 2023-06-27 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2023-05-29 |
| Seattle, Washington | 1 | 2021-09-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 150 | 2026-05-16 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-02-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Boyuan Automotive Parts Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO | NO 18 20 HUIMIN WEST ROAD CHENGBEI STREET RUGAO JIANGSU PROVINCE NANTONG CN | 2026-01-21 | 5 |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO | NO. 18-20, HUIMIN WEST ROAD, CHENGBEI STREET, RUGAO NANTONG CITY ,JIANGSU PROVINCE,CHINA | 2025-07-16 | 2 |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO | 2025-09-09 | 2 | |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO | 2025-08-22 | 1 | |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO | 2024-11-28 | 35 | |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO.,LTD | 2024-06-24 | 20 | |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO. | 2025-10-03 | 10 | |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS | 2025-08-19 | 8 | |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS | 2023-04-04 | 8 | |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS | 2021-09-21 | 8 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Nantong Boyuan Automotive Parts Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-23 | 46 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||