There are a total of 104 bills of lading on file for Nantong Golden Land Import And Export between October 25th, 2020 and May 21st, 2026.
Of those 104 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 30 were within the past 90 days.
| Total Records | 104 |
|---|---|
| Shipper Records | 104 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 30 |
| Records in the Past Year | 65 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Nantong Golden Land Import And Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Nantong Golden Land Import And Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RAMALLAH TRADING CO.,INC. | May 2026 | 2,972 | 26 |
| NANJING QUXIN TECHNOLOGY C O | May 2026 | 402 | 25 |
| HONG KONG HENGANDA TRADING | May 2026 | 246 | 24 |
| ARENVTA INC | Mar 2026 | 94 | 6 |
| MIKA TECHNOLOGY(HK) LIMITED | Jan 2026 | 726 | 4 |
| LEMONBLUE INC | May 2026 | 603 | 4 |
| SHINE DREAM INC | Apr 2026 | 111 | 3 |
| GENEVA HOME | Feb 2023 | 42 | 2 |
| YKJ HONG KONG TRADING CO., LIMITED | Nov 2025 | 370 | 1 |
| NANJING SHANGQIAN E-COMMERCE CO. | May 2026 | 34 | 1 |
| Feb 2023 | 1 | 1 | |
| DAHDOUL TEXTILES INC | May 2026 | 2,145 | 1 |
| COLORIS INC. | May 2026 | 673 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Golden Land Import And Export.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANTONG FOREMOST GARMENTS & ACCESSO | May 2026 | 1,042 | 19 |
| NANTONG FORTUNE FASHION CO LTD | Dec 2024 | 155 | 0 |
| NANTONG FRAGRANCE HOUSEWARE CO.,LTD | Apr 2026 | 712 | 4 |
| NANTONG FREE MECHANTRONIC CO.,LTD | Feb 2026 | 330 | 1 |
| NANTONG FULEDA VEHICLE ACCESSORY CO | Apr 2026 | 1,849 | 4 |
| NANTONG FUXIAN FANGZHI TECHNOLOGY | May 2026 | 60 | 13 |
| NANTONG GENGYANG TRADING CO.,LTD. | Feb 2023 | 103 | 0 |
| NANTONG GENMES OFFICE PRODUCTS CO., LTD. | Mar 2026 | 158 | 3 |
| NANTONG GET-FIT SPORTS CO., LTD | Aug 2025 | 131 | 0 |
| NANTONG GIE PACKAGING CO., LTD. | Sep 2025 | 170 | 0 |
| NANTONG GOLDEN YUELAI GYM EQUIPMENT | May 2026 | 777 | 14 |
| NANTONG GOLDENBELL SPORTING GOODS C | Jun 2022 | 254 | 0 |
| NANTONG GRANDEUR TRADING CO. | May 2026 | 211 | 15 |
| NANTONG GREEN MAT CO.,LTD | Nov 2025 | 166 | 0 |
| NANTONG GREEN STONE TEXTILE TECHNOL | May 2026 | 652 | 13 |
| NANTONG GULI NEW MATERIAL TECHNOLOG | May 2026 | 230 | 3 |
| NANTONG GULUGULU E-COMMERCE CO. | May 2026 | 154 | 15 |
| NANTONG GUOSHENG PRECISION MACHINER NO | May 2026 | 222 | 15 |
| NANTONG HAIDA AQUATIC FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 217 | 2 |
| NANTONG HAOLIDA FASHION CO.,LTD. | May 2026 | 1,853 | 57 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | MAEU721380555 | AMZDCN2BCL2TYBA7 | 614E | House Bill | AMZD | 9726669 | MAERSK SHAMS | 2026-05-14 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 205 CTN | 3,100 KG | Container Yard | NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | NANJING QUXIN TECHNOLOGY C O | BED IN A BAG COMFORTER SET | |
| 2026-05-14 | HLCUTS12604BAQV9 | AMZDCN2AV3I73ELW | 617E | House Bill | AMZD | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 225 CTN | 2,956 KG | House to House | NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | HONG KONG HENGANDA TRADING | BED IN A BAG COMFORTER SET | |
| 2026-05-14 | HLCUTS12604BAQZ2 | AMZDCN2B2QXCRRDN | 617E | House Bill | AMZD | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 213 CTN | 2,798 KG | House to House | NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | HONG KONG HENGANDA TRADING | COMFORTER SET BED IN A BAG | |
| 2026-05-14 | HLCUSHA2602HBCJ1 | AMZDCN26UNTC4JMZ | 617E | House Bill | AMZD | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,296 CTN | 17,249 KG | House to House | NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | HONG KONG HENGANDA TRADING | BED IN A BAG | |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | CMDUCHN3257185 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26HOC5KZNO |
| Manifest Number | 553983 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0DBO7 |
| IMO # | |
| Vessel Name | PRESIDENT CARTER |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | CNSHA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17492 KG |
| Weight in KG | 17,492 KG |
| Quantity | 1317 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UETU5509353 |
| Commodity Description |
BED IN A BAG |
| Shipper Name | NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPO |
|---|---|
| Address Line 1 | RT CO.,LTD ROOM 110211 COMPREHENSIV |
| Address Line 2 | E DISTRICT BUILDING NO.1 HAI DE ROA |
| City | NANTONG |
| State Province | JI |
| Zip Code | 226010 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HONG KONG HENGANDA TRADING CO., LIM |
|---|---|
| Address Line 1 | ITED C/O FBA 24300 NANDINA AVE |
| City | MORENO VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92551 |
| Country Code | US |
| Container Number | UETU5509353 |
|---|---|
| Seal Number 1 | J0331341 |
| Seal Number 1 | J0331341 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BED IN A BAG |
| Marks and Numbers 1 | COZYLUX ITEM NO: PRODUCT SIZE: COLOR: QTY/CTN: G.W: LOTS NO |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 43 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 37 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 10 | 2025-10-31 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2026-03-14 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2026-05-15 |
| Miami, Florida | 3 | 2023-02-24 |
| New York, New York | 1 | 2026-02-28 |
| Houston, Texas | 1 | 2022-08-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 102 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-07-27 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2023-02-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Golden Land Import And Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | ROOM 110211 COMPREHENSIV E DISTRICT BUILDING NO.1 HAI DE ROA NANTONG 226010 CN | 2026-05-18 | 26 |
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | ROOM 110211 COMPREHENSIVE DISTRICT BUILDING NO.1 HAI DE ROAD NANTONG 226010 CN | 2026-05-22 | 9 |
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | 2026-04-15 | 7 | |
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | 2026-05-14 | 4 | |
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | 2026-02-10 | 1 | |
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | 2026-04-08 | 1 | |
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPORT | 2026-04-20 | 1 | |
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPO | 2025-12-02 | 18 | |
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPO | 2022-12-14 | 16 | |
| NANTONG GOLDEN LAND IMPORT AND EXPO | 2024-07-27 | 7 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||