There are a total of 1,819 bills of lading on file for Ningbo Changer Electron Co.,Ltd between December 26th, 2012 and April 28th, 2026.
Of those 1,819 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 108 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,819 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,021 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 28th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 108 |
| Records in the Past Year | 867 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ningbo Changer Electron Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ningbo Changer Electron Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CURTIS INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 14,260 | 1,273 |
| HONEY MANAGEMENT GROUP INC | May 2026 | 1,895 | 58 |
| AVANTI PRODUCTS,LLC | Oct 2025 | 9,989 | 28 |
| EFI SALES LTD | May 2026 | 489 | 14 |
| CABRINI EQUIPMENT | May 2026 | 105 | 14 |
| WILLIAM B SKINNER INC | May 2026 | 18,694 | 13 |
| LONDON DRUGS LIMITED | May 2026 | 2,940 | 12 |
| OMCAN INC | May 2026 | 1,138 | 11 |
| EURODIB | Apr 2026 | 225 | 9 |
| WAREHOUSE STORE FIXTURE COMPANY | May 2026 | 112 | 7 |
| US RESTAURANT GROUP INC | Dec 2024 | 266 | 6 |
| EE & B INC. | May 2026 | 1,935 | 6 |
| TWIN POWER HEATING COOLING CORP. | Apr 2026 | 252 | 5 |
| NORTH AMERICAN RESTAURANT EQUIPMENT | May 2026 | 759 | 5 |
| BI-MART CORPORATION | May 2026 | 6,952 | 5 |
| THE LEGACY COMPANIES LLC | May 2026 | 1,313 | 4 |
| ALMO CORPORATION | May 2026 | 9,391 | 4 |
| NEW AIR REFRIGERATION | Dec 2025 | 114 | 3 |
| TAKKT FOODSERVICES, LLC | May 2026 | 789 | 2 |
| PALMDALE FURNITURE | Nov 2025 | 79 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Changer Electron Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | HLCUNG12601TSXG9 | KFUNTCS4ZQ44218 | 614E | House Bill | KFUN | 9430399 | SANTA BARBARA | 2026-04-26 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 46 CTN | 7,580 KG | House to House | NINGBO CHANGER ELECTRON | OMCAN INC | OMCAN INC | COLD SHOWCASE HS CODE:;HOT SHOWCASE HS CODE:;SPARE PARTS FOR COLD SHOWCASE HS CODE: |
| 2026-04-27 | MAEU267331431 | KFUNTCS4ZQ34181 | 614E | House Bill | KFUN | 9430399 | SANTA BARBARA | 2026-04-26 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 61 CTN | 6,839 KG | Container Yard | NINGBO CHANGER ELECTRON | OMCAN INC | OMCAN INC | SHOWCASE COOLER HSCODE:, COLD SHOWCASE HSCODE: |
| 2026-04-22 | ZIMUNGB20667034 | KFUNTCS4ZQ21881 | 18E | House Bill | KFUN | 9720457 | MSC SILVIA | 2026-04-21 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 220 CTN | 13,755 KG | Pier to Pier | NINGBO CHANGER ELECTRON | OMCAN INC | OMCAN INC | SHOWCASE COOLER HS CODE:;HOT SHOWCASE HS CODE:;COLD SHOWCASE HS CODE:;SHOWCASE HS CODE:;SPARE PARTS FOR COLD SHOWCASE HS CODE: |
| 2026-04-13 | HLCUNG12603RCFE5 | CCLLNGBS26417502 | 612E | House FROB | CCLL | 9260469 | KOSTAS K | 2026-04-12 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 26 CTN | 3,870 KG | Container Yard | NINGBO CHANGER ELECTRON | EURODIB | COLD SHOWCASE | |
| Run Date | 2026-04-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-26 |
| Master BOL # | HDMUNBOZG9717700 |
|---|---|
| House BOL # | NIOGZJGW26031540 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NIOG |
| Voyage # | 004E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE SPRINTER |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20201 KG |
| Weight in KG | 20,201 KG |
| Quantity | 428 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HMMU6116066 HMMU6199184 HMMU7176389 HMMU6776060 |
| Commodity Description |
CHEST FREEZER CHEST FREEZER CHEST FREEZER CHEST FREEZER |
| Shipper Name | NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD HAN |
|---|---|
| Address Line 1 | CIXI NINGBO CITY, ZHEJIANG P.R. CHI |
| Address Line 2 | NA,NINGBO,CN |
| Consignee Name | CURTIS INTERNATIONAL LIMITED,7045 B |
|---|---|
| Address Line 1 | MISSISSAUGA, ONTARIO L5S 2A3,MISSIS |
| Address Line 2 | SAUGA, ,CA |
| Notify Party Name | A. CURTIS INTERNATIONAL LIMITED, |
|---|---|
| Address Line 1 | 7045 BECKETT DRIVE UNIT 15MISSISSAU |
| Address Line 2 | GA, ONTARIO L5S2A3.,MISSISSAUGA,CA |
| Container Number | HMMU6116066 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1472121 |
| Seal Number 1 | 25H1472121 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CHEST FREEZER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | HMMU6199184 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1472011 |
| Seal Number 1 | 25H1472011 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CHEST FREEZER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | HMMU7176389 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1469393 |
| Seal Number 1 | 25H1469393 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CHEST FREEZER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | HMMU6776060 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1477256 |
| Seal Number 1 | 25H1477256 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CHEST FREEZER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 573 | 2026-04-10 |
| Los Angeles, California | 406 | 2026-04-01 |
| Newark, New Jersey | 204 | 2026-04-09 |
| Charleston, South Carolina | 169 | 2026-04-29 |
| Tacoma, Washington | 116 | 2026-04-27 |
| Miami, Florida | 90 | 2025-08-30 |
| Seattle, Washington | 86 | 2026-04-22 |
| Houston, Texas | 84 | 2026-03-25 |
| Boston, Massachusetts | 20 | 2026-03-24 |
| Oakland, California | 18 | 2024-10-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 1,624 | 2026-04-29 |
| Pusan South Korea | 98 | 2026-04-22 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 23 | 2026-03-13 |
| Colon Panama | 17 | 2025-07-19 |
| Kwangyang South Korea | 15 | 2025-11-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 14 | 2025-02-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 14 | 2024-12-25 |
| Point Lisas Trinidad | 2 | 2025-08-28 |
| Cartagena Colombia | 2 | 2024-06-18 |
| Tokyo Japan | 1 | 2025-12-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Changer Electron Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | HANGZHOUBAY NEW ZONE, CIXI NINGBO C ITY, ZHEJIANG P.R. CHINA | 2025-10-03 | 347 |
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | XINPU INDUSTRY ZONE,CIXI,NINGBO CITY,ZHEJIANG PROV.CHINA | 2025-07-10 | 274 |
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | 2025-09-11 | 39 | |
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | 2025-08-19 | 7 | |
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | 2025-10-06 | 4 | |
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | 2025-08-11 | 3 | |
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | 2025-08-29 | 3 | |
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | 2025-07-31 | 1 | |
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | 2025-06-30 | 1 | |
| NINGBO CHANGER ELECTRON CO.,LTD | 2025-07-15 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Ningbo Changer Electron Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-13 | 9 | |
| 2025-12-03 | 3 | |
| 2025-09-22 | 1 | |
| 2025-06-03 | 1 | |
| 2024-09-12 | 2 | |
| 2023-08-10 | 1 | |
| 2022-04-01 | 1 | |
| 2019-12-16 | 22 | |
| 2017-10-24 | 1 | |
| 2016-12-28 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Ningbo Changer Electron Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-27 | 1 |