There are a total of 457 bills of lading on file for Ningbo Changbo Supply Chain Management Co., Ltd between July 19th, 2021 and May 4th, 2026.
Of those 457 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 457 |
|---|---|
| Shipper Records | 462 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 19th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 4th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ningbo Changbo Supply Chain Management Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ningbo Changbo Supply Chain Management Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LANDSTAR GLOBAL LOGISTICS, INC. | May 2026 | 101,575 | 124 |
| COLUMBIA CONTAINER LINES | May 2026 | 46,119 | 73 |
| DAYSTAR GLOBAL SOLUTIONS, INC. | May 2026 | 7,800 | 38 |
| JENSON LOGISTICS,INC. | May 2026 | 63,859 | 32 |
| A1 WORLDWIDE LOGISTICS INC | May 2026 | 5,964 | 28 |
| GLOBAL SOUTH LOGISTICS LLC | May 2026 | 995 | 26 |
| NZS WORLDWIDE INC. | May 2026 | 699 | 20 |
| COMPASS LOGISTICS & MARINE, LLC | May 2026 | 3,057 | 15 |
| TALATRANS WORLDWIDE | Feb 2025 | 254 | 12 |
| AFC WORLDWIDE | May 2026 | 816 | 11 |
| EDWARD ZARACH & ASSOCIATES INC. | May 2026 | 1,557 | 9 |
| UUL GLOBAL US LLC | May 2026 | 793 | 7 |
| PRIME AGENCY | May 2026 | 292,616 | 6 |
| MSL GLOBAL EXPRESS INC. | May 2026 | 5,190 | 6 |
| EQI LTD | May 2026 | 3,305 | 5 |
| UMBRELLA LOGISTICS INC. | May 2026 | 1,517 | 4 |
| NTG AIR & OCEAN, LLC | May 2026 | 27,675 | 4 |
| WEST COAST SHIPPING | May 2026 | 1,441 | 3 |
| TRAN SMART LOGISTICS INC | May 2026 | 61,616 | 3 |
| TALATRANS WORLDWIDE CORPORATION | May 2026 | 15,306 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Changbo Supply Chain Management Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-13 | SMLMTAQA5A112400 | 2508E | Master Bill | SMLM | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-01-11 | PORTLAND, OREGON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,456 ROL | 13,608 KG | Container Yard | NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN | LANDSTAR GLOBAL LOGISTICS | LANDSTAR GLOBAL LOGISTICS | PP COATED NON-WOVEN FABRIC FOR HOUSEWRAP HGAP | |
| 2025-12-23 | SMLMTAQA5A107100 | 2508E | Master Bill | SMLM | 9312779 | SM SHANGHAI | 2025-12-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,140 CTN | 11,720 KG | Container Yard | NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN | COLUMBIA CONTAINER LINES (USA),INC. | COLUMBIA CONTAINER LINES (USA),INC. | ALLOY WHEELS | |
| 2025-12-23 | MAEU260637174 | 545E | Master Bill | MAEU | 9698630 | SAN FELIX | 2025-12-22 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,000 CTN | 19,709 LB | Container Yard | NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEM | A M GLOBAL LOGISTICS | A M GLOBAL LOGISTICS SAME AS | POWDER FREE NITRILE EXAMINATION GLOVES BLUE T HIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING M ATERIALS | |
| 2025-12-01 | EGLV140502629165 | 031E | Master Bill | EGLV | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2025-11-29 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 519 PKG | 12,451 K | Container Yard | NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN | COLUMBIA CONTAINER LINES (USA),INC. | COLUMBIA CONTAINER LINES (USA),INC. | CYLINDER FIXING FRAME MECHANICAL BUILDIND PART (CYLINDER FIXING FRAME) (CYLINDER DUST CAP) (CYLINDER FIXING RACK) (CHECK WASHER)... | |
| Run Date | 2026-01-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-11 |
| Trade Update Date | 2025-12-14 |
| Master BOL # | SMLMTAQA5A114600 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | SMLM |
| Voyage # | 2508E |
| IMO # | 9312755 |
| Vessel Name | SM LONG BEACH |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | QINGDAO,CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | PORTLAND, OREGON (2904) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13608 KG |
| Weight in KG | 13,608 KG |
| Quantity | 1456 ROL |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SMCU1154676 |
| Commodity Description |
PP COATED NON-WOVEN FABRIC FOR HOUSEWRAP HGAP |
| Shipper Name | NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN |
|---|---|
| Address Line 1 | MANAGEMENT CO., LTD |
| Address Line 2 | 1112,BUILDING1,NO.500 MINGZHOU RD., |
| Address Line 3 | BEILUN XINQI ST.NINGBO,ZHEJIANG |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 315800 |
| Consignee Name | LANDSTAR GLOBAL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 2 | 13410 SUTTON PARK DR SOUTH 4TH FLR |
| Address Line 3 | JACKSONVILLE FL 32224 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | PH# 956-334-8711 |
| Notify Party Name | LANDSTAR GLOBAL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 2 | 13410 SUTTON PARK DR SOUTH 4TH FLR |
| Address Line 3 | JACKSONVILLE FL 32224 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | PH# 956-334-8711 |
| Container Number | SMCU1154676 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SML282748 |
| Seal Number 1 | SML282748 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PP COATED NON-WOVEN FABRIC FOR HOUSEWRAP HGAP |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 560314 | 00272160 | 0000013608 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 101 | 2025-12-01 |
| Savannah, Georgia | 69 | 2024-08-20 |
| Portland, Oregon | 63 | 2026-05-06 |
| Los Angeles, California | 60 | 2025-07-02 |
| Long Beach, California | 56 | 2025-12-23 |
| Baltimore, Maryland | 40 | 2025-07-22 |
| Houston, Texas | 18 | 2025-03-08 |
| Boston, Massachusetts | 11 | 2026-01-16 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2025-07-19 |
| Seattle, Washington | 6 | 2025-08-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 318 | 2026-01-16 |
| Pusan South Korea | 53 | 2025-08-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 44 | 2025-12-23 |
| Colon Panama | 18 | 2025-07-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 10 | 2026-05-06 |
| Yangshan China (Mainland) | 8 | 2025-03-08 |
| Nansha China (Mainland) | 2 | 2024-09-05 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2025-01-23 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2024-11-21 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2024-09-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Changbo Supply Chain Management Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | 1112,BUILDING1,NO.500 MINGZHOU RD.,BEILUN XINQI ST.NINGBO,ZHEJIANG 315800 | 2025-09-23 | 191 |
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | 1508,BUILDING1,NO.500 MINGZHOU RD.,BEILUN XINQI ST.NINGBO,ZHEJIANG 315800 | 2024-08-06 | 84 |
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEM | 2025-08-29 | 48 | |
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD. | 2024-03-23 | 13 | |
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD. | 2023-05-30 | 13 | |
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEM | 2025-03-08 | 9 | |
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD. | 2022-03-28 | 7 | |
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD. | 2025-07-02 | 6 | |
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD. | 2025-07-25 | 6 | |
| NINGBO CHANGBO SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO.,LTD. | 2023-01-24 | 5 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Ningbo Changbo Supply Chain Management Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-05-16 | 4 | |
| 2022-05-16 | 4 | |
| 2022-01-29 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||