There are a total of 287 bills of lading on file for Ningbo Changrong Plastic Products C between June 11th, 2013 and May 19th, 2026.
Of those 287 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 287 |
|---|---|
| Shipper Records | 287 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 11th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 83 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Ningbo Changrong Plastic Products C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Ningbo Changrong Plastic Products C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BRADSHAW INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 24,722 | 260 |
| MISSRY ASSOCIATES, INC | May 2026 | 1,853 | 7 |
| BRADSHAW CANADA HOLDINGS,INC. | May 2026 | 654 | 4 |
| NEW PRIDE CORPORATION | May 2026 | 3,460 | 1 |
| MOHINDRU TRADING CO LTD | Feb 2026 | 37 | 1 |
| GIBRALTAR BUSINESS CAPITAL, LLC | Nov 2025 | 888 | 1 |
| CONGLOM INC. | Apr 2026 | 5,743 | 1 |
| AMERICHOICE PRODUCTS INC | Nov 2024 | 69 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Changrong Plastic Products C.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | OOLU2167677840 | 1261E | Regular Bill | OOLU | 9850903 | EVER FULL | 2026-05-19 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,201 CTN | 4,094 KG | House to House | NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | BRADSHAW INTERNATIONAL INC. | BRADSHAW INTERNATIONAL INC. | PLASTIC FOOD STORAGE CONTAINER PO#XXXXXXXXX INVOICE NO. XXXXXXX SHIPPER DECLARED:THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING | |
| 2026-05-15 | OOLU2167372650 | 081E | Regular Bill | OOLU | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 3,220 CTN | 8,183 KG | House to House | NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | BRADSHAW INTERNATIONAL INC. | BRADSHAW INTERNATIONAL INC. | PLASTIC FOOD STORAGE CONTAINER PO#XXXXXXXXX INVOICE NO. XXXXXXX SHIPPER DECLARED:THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING PLASTIC ... | |
| 2026-05-13 | OOLU2167474190 | 0XRAN | Regular Bill | OOLU | 9436355 | CMA CGM TANCREDI | 2026-05-12 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,724 CTN | 4,170 KG | House to House | NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | BRADSHAW INTERNATIONAL INC. | BRADSHAW INTERNATIONAL INC. | PLASTIC FOOD STORAGE CONTAINER PO#XXXXXXXXX INVOICE NO. XXXXXXX SHIPPER DECLARED:THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING | |
| 2026-05-09 | COSU9506842830 | 037E | Regular Bill | COSU | 9785744 | COSCO SHIPPING PEONY | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,457 CTN | 5,087 KG | House to House | NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | BRADSHAW INTERNATIONAL, INC. | BRADSHAW INTERNATIONAL, INC. | DRY FOOD STORAGE | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | HDMUNBOZ7Y082800 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HDMU |
| Voyage # | 0019E |
| IMO # | 9869162 |
| Vessel Name | HMM NURI |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5014 KG |
| Weight in KG | 5,014 KG |
| Quantity | 1521 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU4628820 |
| Commodity Description |
XXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Shipper Name | NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C |
|---|---|
| Address Line 1 | #342 LIPU RD.,XIEPU TOWN, ZHENHAIDI |
| Address Line 2 | STRICT,NINGBO, ZHEJIANG,CHINA. |
| Address Line 3 | 91730 |
| Consignee Name | BRADSHAW INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 9409 BUFFALO AVENUE, RANCHO CUCAMON |
| Address Line 2 | GA, CA91730, USA TEL 1 909 476 3884 |
| Address Line 3 | ROBYN SMITH 91730 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Notify Party Name | BRADSHAW INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 9409 BUFFALO AVENUE, RANCHO CUCAMON |
| Address Line 2 | GA, CA91730, USA TEL 1 909 476 3884 |
| Address Line 3 | FAX 1-909-476-3616 91730 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Container Number | KOCU4628820 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1461726 |
| Seal Number 1 | 25H1461726 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392410 | 00100290 | 0000005014 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 129 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 112 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 29 | 2025-09-25 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2025-05-06 |
| Seattle, Washington | 4 | 2026-02-25 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2025-08-12 |
| Detroit, Michigan | 1 | 2024-06-04 |
| New York, New York | 1 | 2014-09-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 281 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-02-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2023-07-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Changrong Plastic Products C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | #342 LIPU RD.,XIEPU TOWN, ZHENHAID NINGBO ZJ CHINA 56201105 | 2026-05-21 | 78 |
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | # 342 LIPU RD., XIEPU TOWN, ZHENH ZHENHAI ZJ CHINA 56201158 | 2026-05-09 | 28 |
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | 2026-01-24 | 12 | |
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | 2026-01-16 | 5 | |
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | 2026-02-25 | 4 | |
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | 2026-01-30 | 4 | |
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | 2026-03-14 | 2 | |
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | 2025-10-06 | 2 | |
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS C | 2025-05-07 | 40 | |
| NINGBO CHANGRONG PLASTIC PRODUCTS CO.,LTD | 2025-09-17 | 33 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||