There are a total of 1,326 bills of lading on file for Ningbo Chundao International Trade between November 1st, 2022 and May 21st, 2026.
Of those 1,326 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,326 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,301 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 25 |
| First Shipment on File | Nov 1st, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ningbo Chundao International Trade, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ningbo Chundao International Trade in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TMALL, INC. | May 2026 | 51,722 | 636 |
| VITA EXPRESS TRADING CO LTD | Nov 2025 | 9,918 | 434 |
| MAJOR LUTIE INC | May 2026 | 476 | 72 |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 5,703 | 54 |
| A&E INTERNATIONAL INC | May 2026 | 4,914 | 31 |
| QINGDAO QIHANG TYRE CO.,LTD. | May 2026 | 1,693 | 20 |
| EPOCH INTERNATIONAL TRADE INC | Mar 2025 | 296 | 15 |
| FURTIVE INC. | May 2026 | 260 | 14 |
| IBIC INTERNATIONAL GROUP INC | Mar 2026 | 2,117 | 12 |
| YUL SERVICE INC. | May 2026 | 261 | 8 |
| LONG SHINE INTERNATIONAL TRADE INC | May 2026 | 4,496 | 4 |
| MINIMORE LIVING INC | Aug 2025 | 332 | 3 |
| GUANGDONG TOZO SANITARY TECHNOLOGY | Aug 2025 | 38 | 3 |
| Dec 2022 | 9 | 3 | |
| RIAD TILE | May 2026 | 580 | 2 |
| RAINKAY LTD | Dec 2025 | 11 | 2 |
| HAVANNA TRADING COMPANY | Dec 2023 | 85 | 2 |
| ASESORIA Y LOGISTICA INTERNACIONAL | May 2026 | 648 | 2 |
| ZIMA TRADE INC | Oct 2024 | 1,716 | 1 |
| JSHY TRADING INC | Dec 2023 | 2,442 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Chundao International Trade.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NINGBO CHINA-BASE FOREIGN TRADE CO | Jul 2024 | 181 | 0 |
| NINGBO CHINA-BASE IMPORT & EXPORT C | May 2026 | 1,895 | 25 |
| NINGBO CHINA-BASE LANDHAU FOREIGN T | May 2026 | 2,758 | 63 |
| NINGBO CHISAGE(U&K) INTERNATIONAL T | Oct 2025 | 244 | 0 |
| NINGBO CHOLIFT FORKLIFT CO.,LTD | May 2026 | 209 | 6 |
| NINGBO CHUANGMIAN IMPORT AND EXPORT | Apr 2026 | 140 | 1 |
| NINGBO CHUANGSHENG HORTICULTURAL PRODUCTS CO.,LTD. | May 2026 | 2,845 | 22 |
| NINGBO CHUANJING TRANSMISSION TECHN | May 2026 | 78 | 1 |
| NINGBO CHUANLANG INDUSTRIAL CO. | Nov 2025 | 674 | 0 |
| NINGBO CHUANTAIJIU LOGISTICS CO. | Sep 2024 | 130 | 0 |
| NINGBO CHUNSHU IMP AND EXP CO.,LTD | Mar 2026 | 179 | 1 |
| NINGBO CHUNSU INTERNATIONAL TRADE C | May 2026 | 319 | 1 |
| NINGBO CHUNXU TRADING | May 2026 | 111 | 40 |
| NINGBO CIM CASTERS CO.,LTD. | Dec 2024 | 199 | 0 |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT | May 2026 | 108 | 24 |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | May 2026 | 1,362 | 8 |
| NINGBO CIRCLE INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 125 | 8 |
| NINGBO CITY DEBY ELECTRICAL CO.,LTD | May 2026 | 297 | 6 |
| NINGBO CITY FRESH TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 1,086 | 14 |
| NINGBO CITY MAYTIN TRADING CO.,LTD | Mar 2022 | 109 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | HLCUSHA2602GMRG2 | CWQGCGH260300665 | 612E | House Bill | CWQG | 9526904 | MAERSK LUZ | 2026-04-30 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 136 PKG | 7,597 KG | Container Yard | NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | FSR SUPERVALUE TRADE INC | GARAGE DOOR SECURITY DOOR | |
| 2026-04-02 | EGLV149600491277 | GSDRHZMJR491277 | 003E | House Bill | GSDR | 9472139 | OOCL LILAC | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 277 CTN | 6,620 KG | House to House | NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | YUL SERVICE INC. | YUL SERVICE INC. | OFFICE DESK WITH DISPLAY BOOK SHELVES PART DE CORATIVE WALL PANEL WOODEN DOOR STAINLESS STE EL RANGE HOOD COVER NO MOTOR INCLUDED |
| 2026-03-11 | CMDUXIA1793525 | 0TXMI | Regular Bill | CMDU | 9705055 | CMA CGM LITANI | 2026-03-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 360 CTN | 11,346 KG | Pier to Pier | NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | TMALL,INC. | TMALL,INC. | METAL PRODUCTS(TABLE CHAIR) NO WOOD PACKING MATERIAL USED. PACKED WITH CARDBOARD CARTON EMAIL:YUQINGLING GIGACLOUDTECH.CO M WLDC... | |
| 2026-03-09 | CMDUSHZ7825534 | 0TSMQ | Regular Bill | CMDU | 9935234 | EVER MASS | 2026-03-08 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 490 CTN | 16,896 KG | Pier to Pier | NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL | TMALL,INC. | TMALL,INC. | BED WITH LAMP/CAKE BED/ PULL-POINT BED | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | EGLV147600296354 |
|---|---|
| House BOL # | BKGAGZF26030196 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BKGA |
| Voyage # | 1351E |
| IMO # | 9728942 |
| Vessel Name | TAURUS |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6980 K |
| Weight in KG | 6,980 KG |
| Quantity | 271 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EITU9122317 |
| Commodity Description |
OFFICE DESK WITH DISPLAY BOOK SHELVES PART ST AINLESS STEEL RANGE HOOD COVER NO MOTOR INCLU DED |
| Shipper Name | NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD ROOM A812, NO. 2, XINGYE AVENUE |
| Address Line 2 | , NINGBO FREE T |
| Address Line 3 | RADE ZONE, ZHEJIANG PROVINCE |
| City | NINGBO |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | YUL SERVICE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2135 CRESCENT ST., |
| City | ASTORIA |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11105 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | YUL SERVICE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2135 CRESCENT ST., |
| City | ASTORIA |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11105 |
| Country Code | US |
| Container Number | EITU9122317 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCVAU4584 |
| Seal Number 1 | EMCVAU4584 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | OFFICE DESK WITH DISPLAY BOOK SHELVES PART ST AINLESS STEEL RANGE HOOD COVER NO MOTOR INCLU DED |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 361 | 2026-01-21 |
| Savannah, Georgia | 314 | 2026-05-01 |
| Los Angeles, California | 299 | 2026-03-11 |
| Newark, New Jersey | 155 | 2026-05-22 |
| Oakland, California | 94 | 2026-01-19 |
| Houston, Texas | 65 | 2025-07-16 |
| Tacoma, Washington | 13 | 2025-09-10 |
| Miami, Florida | 7 | 2026-05-11 |
| Norfolk, Virginia | 7 | 2023-09-29 |
| Mobile, Alabama | 2 | 2025-07-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 448 | 2025-07-24 |
| Qingdao China (Mainland) | 204 | 2026-02-06 |
| Yantian China (Mainland) | 179 | 2026-05-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 174 | 2026-02-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 147 | 2026-05-11 |
| Pusan South Korea | 117 | 2025-08-21 |
| Xingang China (Mainland) | 15 | 2025-05-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 10 | 2025-11-05 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 9 | 2025-02-24 |
| Singapore Singapore | 5 | 2024-11-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Chundao International Trade that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | ROOM A812 NO. 2, XINGYE AVENUE, NIN NINGBO ZJ CHINA 62031399 | 2025-11-05 | 191 |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | A812, NO. 2, XINGYE AVENUE, NINGBO NINGBO 33 315000 CHINA | 2025-10-03 | 123 |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | 2026-04-02 | 95 | |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | 2026-05-01 | 62 | |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | 2025-11-18 | 25 | |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | 2025-08-19 | 19 | |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | 2025-08-12 | 5 | |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | 2025-10-09 | 4 | |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | 2025-08-21 | 4 | |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | 2025-07-02 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Ningbo Chundao International Trade.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-29 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Ningbo Chundao International Trade.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-18 | 4 | |
| 2024-06-28 | 1 |