There are a total of 659 bills of lading on file for Original Parts Group between October 24th, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 659 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 659 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 681 |
| Notify Party Records | 104 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORIGINAL PARTS GROUP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Original Parts Group, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Original Parts Group in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GOLDEN LEGION AUTOMOTIVE CORP | May 2026 | 1,875 | 25 |
| CHL AUTO PARTS CO., LTD | May 2026 | 2,117 | 14 |
| SHANGHAI SHEN HANG IMP.&EXP. CO., L | Jul 2025 | 2,980 | 11 |
| PRIMA AUTOCRAFT CO LTD | Feb 2026 | 120 | 10 |
| DEZHOU WEICHUANG RUBBER AND PLASTIC | Mar 2026 | 56 | 9 |
| CORVETTE INTERNATIONAL CO., LTD | Apr 2026 | 199 | 7 |
| UN FUEL TANK MANUFACTURE CO. | May 2026 | 944 | 6 |
| NINGBO JOINT INTERNATIONAL SUPPLY C | May 2026 | 260 | 6 |
| HE QING INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 2,031 | 6 |
| ENSURE-TECH ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 1,712 | 6 |
| APRISA INDUSTRIAL CO., LTD | Sep 2025 | 153 | 6 |
| JINWELL CORPORATION LIMITED | Apr 2026 | 55 | 5 |
| JESSE LAI INCORPORATION | May 2026 | 4,812 | 5 |
| Mar 2026 | 4 | 4 | |
| QINGHE BINGYAO SEALING CO LTD | May 2026 | 16 | 4 |
| EASEPAL ENTERPRISES LIMITED | Apr 2026 | 1,487 | 4 |
| DARSON INDUSTRIES (PVT) LTD | May 2026 | 802 | 4 |
| SHANXI CAST-TECH MACHINERY CO.,LTD | Jul 2025 | 25 | 3 |
| QINGDAO ONWADE AUTOMOTIVE CO.,LTD | Feb 2026 | 68 | 3 |
| JUMBOSOLENOID MANUFACTURING CO. | May 2026 | 623 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Original Parts Group.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIGIN WINES | Dec 2025 | 170 | 0 |
| ORIGINAL AUTOMOTIVE INC | Mar 2026 | 157 | 1 |
| ORIGINAL BTC | May 2026 | 219 | 2 |
| ORIGINAL CABINETRY INC | May 2026 | 136 | 4 |
| ORIGINAL CONFECTION MADA | May 2026 | 628 | 16 |
| ORIGINAL EQUIPMENT | May 2026 | 359 | 8 |
| ORIGINAL FOOTWEAR LLC | May 2026 | 1,375 | 57 |
| ORIGINAL GOURMET FOOD COMPANY | May 2026 | 3,308 | 38 |
| ORIGINAL J.Y. & T COMPANY LIMITED | May 2026 | 433 | 2 |
| ORIGINAL MADRAS TRADING CORPORATION | Apr 2026 | 333 | 7 |
| ORIGINAL STYLE LTD. | May 2026 | 739 | 11 |
| ORIGINAL WOOD SEATING | May 2026 | 160 | 1 |
| ORIGINALITY FURNISHINGS(HK)LTD. | Oct 2023 | 104 | 0 |
| ORIGINAPP INC. | Apr 2022 | 406 | 0 |
| ORIGINAS INC | Mar 2026 | 458 | 1 |
| ORIGINATES INC | May 2026 | 1,597 | 41 |
| ORIGINE GROUP S.R.L. | May 2026 | 202 | 10 |
| ORIGINS 43 LLC | May 2026 | 110 | 5 |
| ORIGINS BY ALPINE LLC | May 2026 | 325 | 6 |
| ORIGIS PROCUREMENT LLC | Jul 2025 | 297 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-13 | HDMUSHAZUVA68900 | QZIDQDZF26012382 | 2601E | House Bill | QZID | 9312767 | SM BUSAN | 2026-03-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 906 PKG | 15,976 K | Pier to Pier | SHANGHAI SHENG HANG DA | ORIGINAL PARTS GROUP INC. | ORIGINAL PARTS GROUP INC. | AUTO PARTS BED MET CENTER CONSOLE DOOR ARMRES T BASE ETC. |
| 2026-03-03 | YMJAW202206116 | FTNVSTPES0007406 | 075E | House Bill | FTNV | 9462706 | YM UBIQUITY | 2026-02-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHILONG CHINA (TAIWAN) | 768 CTN | 7,232 KG | House to House | GOLDEN LEGION AUTOMATIVE CORP | ORIGINAL PARTS GROUP | ORIGINAL PARTS GROUP | AUTO SPARE PARTSHS CODE:..THIS SHIPMENT CONTAINTSNO WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-02-28 | YMJAW235252891 | FTNVSTSNS0001506 | 099E | House Bill | FTNV | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-02-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 510 PKG | 8,690 KG | Container Yard | DEZHOU WEICHUANG RUBBER AND PLASTIC | ORIGINAL PARTS GROUP | RUBBER SEAL STRIPSSTEEL SHELLSPLASTIC SHELLST EEL BADGE | |
| 2026-01-15 | CMDUTWN1004676 | FTNVSTPES0007168 | 0TEML | House Bill | FTNV | 9935351 | EVER MACRO | 2026-01-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 529 CTN | 3,218 KG | Container Yard | CORVETTE INTERNATIONAL COMPANY LIMI | ORIGINAL PARTS GROUP | AUTO PARTS(GRILLE, VINYL TOP MLDG SET,BODY SI DE MOULDING,WHEEL OPENING MOULDING) | |
| Run Date | 2026-03-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-18 |
| Trade Update Date | 2026-02-13 |
| Master BOL # | ONEYMUMG11785500 |
|---|---|
| House BOL # | FTNVSDELS0001233 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FTNV |
| Voyage # | 064E |
| IMO # | 9588081 |
| Vessel Name | ONE HELSINKI |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA (JAWA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1334 KG |
| Weight in KG | 1,334 KG |
| Quantity | 260 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NC |
| Commodity Description |
INVOICE NO- RT/-/ DT ..SB NO. DT.-JAN-IEC NO HS CODE: NET WT-. KGSSHIPMENT TERMS EX WORKS |
| Shipper Name | JCBL INDIA PVT LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | VILLAGE SITARPUR |
| Address Line 3 | AMBALA CHANDIGARH RD |
| City | LALRU |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | ORIGINAL PARTS GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | 1770 SATURN WAY |
| City | SEAL BEACH |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90740 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 5625941000 |
| Consignee Name | ORIGINAL PARTS GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | 1770 SATURN WAY |
| City | SEAL BEACH |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90740 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | 5625941057 |
| Container Number | NC |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | INVOICE NO- RT/-/ DT ..SB NO. DT.-JAN-IEC NO HS CODE: NET WT-. KGSSHIPMENT TERMS EX WORKS |
| Marks and Numbers 1 | 260 PACKAGES |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000001334 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 507 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 150 | 2026-05-18 |
| Port Hueneme, California | 1 | 2022-01-31 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2019-03-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shilong China (Taiwan) | 266 | 2026-03-03 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 86 | 2026-01-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 77 | 2026-03-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 50 | 2025-12-16 |
| Taibei China (Taiwan) | 36 | 2026-04-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 29 | 2025-10-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 23 | 2022-05-13 |
| Yantian China (Mainland) | 22 | 2026-03-19 |
| Pusan South Korea | 16 | 2025-09-11 |
| Jawaharlal Nehru India | 11 | 2025-12-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Original Parts Group that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORIGINAL PARTS GROUP | 1770 SATURN WAY SEAL BEACH CA 90740 US | 2025-08-11 | 478 |
| ORIGINAL PARTS GROUP | 1770 SATURN WAY SEAL BEACH CA 90740 US 5625941000 | 2026-05-18 | 12 |
| ORIGINAL PARTS GROUP | 2026-05-18 | 12 | |
| ORIGINAL PARTS GROUP | 2025-08-25 | 3 | |
| ORIGINAL PARTS GROUP INC | 2025-12-06 | 58 | |
| ORIGINAL PARTS GROUP INC. | 2025-01-23 | 17 | |
| ORIGINAL PARTS GROUP INC. | 2025-03-01 | 12 | |
| ORIGINAL PARTS GROUP INC. | 2022-03-15 | 10 | |
| ORIGINAL PARTS GROUP INC | 2025-08-30 | 8 | |
| ORIGINAL PARTS GROUP | 2021-07-13 | 7 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Original Parts Group.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-30 | 11 | |
| 2025-08-11 | 11 | |
| 2025-08-11 | 11 | |
| 2015-10-12 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||