There are a total of 1,375 bills of lading on file for Original Footwear LLC between May 28th, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 1,375 bills of lading, 34 were within the past 30 days and 57 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,375 |
|---|---|
| Shipper Records | 6 |
| Consignee Records | 1,370 |
| Notify Party Records | 635 |
| First Shipment on File | May 28th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 34 |
| Records in Last 90 Days | 57 |
| Records in the Past Year | 248 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORIGINAL FOOTWEAR LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Original Footwear LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Original Footwear LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BFD GLOBAL FOOTWEAR MANUFACTURING INC. | May 2026 | 274 | 101 |
| PHUC YEN SHOES JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 381 | 66 |
| LONG SON CO.,LTD | Apr 2025 | 510 | 33 |
| PRIME SHOES MANUFACTUR LTD | Jan 2023 | 183 | 28 |
| J.A.W CO., LTD | May 2026 | 168 | 23 |
| U.S.INTERMODAL CONTAINER LINE (CHINA) LTD. | Apr 2026 | 747 | 19 |
| SKUON SHOES MANUFACTURE CO., LTD. | May 2026 | 66 | 14 |
| POWER LOONG SHOES CO., LTD | May 2026 | 80 | 9 |
| PRIME FREIGHT SERVICE COMPANY LIMITED | May 2026 | 2,086 | 7 |
| SHENZHEN WEIXINHAO INDUSTRIAL CO.,LTD. | Nov 2025 | 69 | 5 |
| WUHU ONLYSTANDARD IMP & EXP CO LTD | Mar 2026 | 103 | 3 |
| REGENCE FOOTWEAR (CAMBODIA)CO.,LTD | Nov 2023 | 450 | 3 |
| K-STAR VINA COMPANY LIMITED | May 2026 | 50 | 3 |
| WENZHOU STARLINK IMP&EXP TRADING CO | Mar 2026 | 13 | 2 |
| RESPONSY CORPORATION LIMITED | Apr 2026 | 476 | 2 |
| COAST LIGHT CO.,LIMITED | Jul 2024 | 43 | 2 |
| Jun 2024 | 10 | 1 | |
| SHANGHAI BRIGHT FRAME INDUSTRIAL CO | May 2026 | 15 | 1 |
| O2 PARTNERS LLC | May 2026 | 475 | 1 |
| MAYWELL INTERNATIONAL LOGISTICS CO. | Mar 2026 | 767 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Original Footwear LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIGIN ONE COMMERCE LTD | Jan 2025 | 220 | 0 |
| ORIGIN P C SEAFRIGO | May 2026 | 131 | 9 |
| ORIGIN POINT BRANDS, LLC | Nov 2025 | 3,551 | 0 |
| ORIGIN RED LTD | Apr 2026 | 155 | 2 |
| ORIGIN WINES | Dec 2025 | 170 | 0 |
| ORIGINAL AUTOMOTIVE INC | Mar 2026 | 157 | 1 |
| ORIGINAL BTC | May 2026 | 219 | 2 |
| ORIGINAL CABINETRY INC | May 2026 | 136 | 4 |
| ORIGINAL CONFECTION MADA | May 2026 | 628 | 16 |
| ORIGINAL EQUIPMENT | May 2026 | 359 | 8 |
| ORIGINAL GOURMET FOOD COMPANY | May 2026 | 3,308 | 38 |
| ORIGINAL J.Y. & T COMPANY LIMITED | May 2026 | 433 | 2 |
| ORIGINAL MADRAS TRADING CORPORATION | Apr 2026 | 333 | 7 |
| ORIGINAL PARTS GROUP | May 2026 | 659 | 6 |
| ORIGINAL STYLE LTD. | May 2026 | 739 | 11 |
| ORIGINAL WOOD SEATING | May 2026 | 160 | 1 |
| ORIGINALITY FURNISHINGS(HK)LTD. | Oct 2023 | 104 | 0 |
| ORIGINAPP INC. | Apr 2022 | 406 | 0 |
| ORIGINAS INC | Mar 2026 | 458 | 1 |
| ORIGINATES INC | May 2026 | 1,597 | 41 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | COSU6452597830 | 072E | Regular Bill | COSU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 930 CTN | 9,951 KG | House to House | ORIGINAL FOOTWEAR MANUFACTURING BR | LADIES TOP LADIES SKIRT LADIES DRESS | |||
| 2026-05-28 | COSU6452597520 | 072E | Regular Bill | COSU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 799 CTN | 10,902 KG | House to House | ORIGINAL FOOTWEAR MANUFACTURING BR | LADIES PANTS | |||
| 2026-05-27 | COSU6451064650 | 1453E | Regular Bill | COSU | 9935272 | EVER MEMO | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 716 CTN | 14,320 KG | House to House | ORIGINAL FOOTWEAR | ONE STONE APPAREL INC. | MOS 3 DRYFIT DECOUP SHORTS 100% POLYESTER | ||
| 2026-05-26 | COSU6445879190 | 002E | Regular Bill | COSU | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-25 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | 57010 | 1,582 CTN | 11,837 KG | House to House | ORIGINAL FOOTWEAR MANUFACTURING BR | ORIGINAL FOOTWEAR MANUFACTURING BR | MEN'S FOOTWEAR, ALPHA FURY 2.0 6", POLISHABLE TOE SIDE ZIP W | ||
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | COSU6452598070 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 550350 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 072E |
| IMO # | 9645891 |
| Vessel Name | CSCL AUTUMN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7622 KG |
| Weight in KG | 7,622 KG |
| Quantity | 732 CTN |
| Volume | 72 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
DRYU4549835 |
| Commodity Description |
LADIES DRESS LADIES SKIRT LADIES TOP |
| Consignee Name | ORIGINAL FOOTWEAR MANUFACTURING BR, |
|---|---|
| Address Line 1 | 5968 COMMERCE BOULEVARD |
| Address Line 2 | MORRISTOWN TN 37814 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 2548022 |
| Container Number | DRYU4549835 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CW887459 |
| Seal Number 1 | CW887459 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LADIES DRESS LADIES SKIRT LADIES TOP |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 620443 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 580 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 402 | 2025-10-18 |
| Los Angeles, California | 210 | 2026-01-28 |
| Charleston, South Carolina | 114 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 30 | 2026-01-26 |
| Oakland, California | 15 | 2021-07-22 |
| Tacoma, Washington | 9 | 2022-08-12 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2019-08-05 |
| Seattle, Washington | 3 | 2025-01-27 |
| San Juan, Puerto Rico | 3 | 2022-10-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 195 | 2026-05-16 |
| Yantian China (Mainland) | 180 | 2026-02-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 151 | 2026-05-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 143 | 2026-02-25 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 140 | 2024-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 128 | 2025-12-08 |
| Vung Tau Vietnam | 112 | 2025-07-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 95 | 2026-01-26 |
| Haiphong Vietnam | 59 | 2026-05-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 39 | 2026-04-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Original Footwear LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORIGINAL FOOTWEAR LLC | 5968 COMMERCE BOULEVARD MORRISTOWN TN 37814 UNITED STATES 2548022 | 2025-07-04 | 5 |
| ORIGINAL FOOTWEAR CO. | 5968 COMMERCE BOULEVARD MORRISTOWN TN 37814 UNITED STATES 8994681 | 2025-10-07 | 346 |
| ORIGINAL FOOTWEAR LLC | 2024-07-22 | 186 | |
| ORIGINAL FOOTWEAR MANUFACTURING BR | 2026-05-23 | 174 | |
| ORIGINAL FOOTWEAR MANUFACTURING,INC | 2024-07-26 | 107 | |
| ORIGINAL FOOTWEAR LLC | 2020-01-09 | 92 | |
| ORIGINAL FOOTWEAR MANUFACTURING,INC | 2024-10-02 | 86 | |
| ORIGINAL FOOTWEAR LLC | 2024-10-02 | 85 | |
| ORIGINAL FOOTWEAR LLC | 2024-07-15 | 74 | |
| ORIGINAL FOOTWEAR MANUFACTURING, IN | 2023-12-25 | 68 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Original Footwear LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-02 | 152 | |
| 2024-10-02 | 92 | |
| 2024-07-16 | 20 | |
| 2024-04-17 | 200 | |
| 2020-11-10 | 9 | |
| 2018-10-04 | 3 | |
| 2018-03-22 | 2 | |
| 2018-02-28 | 1 | |
| 2016-11-30 | 5 |
Below are the top 1 email addresses on file for Original Footwear LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-07-30 | 1 |