There are a total of 136 bills of lading on file for Original Cabinetry Inc between May 16th, 2019 and May 14th, 2026.
Of those 136 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 136 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 136 |
| Notify Party Records | 94 |
| First Shipment on File | May 16th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 24 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORIGINAL CABINETRY INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Original Cabinetry Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Original Cabinetry Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU YANGTAO TRADING CO.,LTD | May 2026 | 262 | 38 |
| KG VINA PLYWOOD TRADING AND IMPORT EXPORT COMPANY LIMITED | Apr 2026 | 124 | 15 |
| GD XINCHUANG TECH CO LIMITED | May 2026 | 246 | 15 |
| KG VINA PLYWOOD TRADING AND IMPORT | May 2026 | 146 | 14 |
| SANYANG VIETNAM FURNITURE CO., LTD. | May 2026 | 4,119 | 13 |
| HONGKONG XIN CHUANG DECORATIVE MATE | Aug 2022 | 120 | 5 |
| Jul 2021 | 2 | 2 | |
| PAX UNION RESOURCES (M) SDN BHD | Nov 2025 | 796 | 1 |
| Mar 2024 | 1 | 1 | |
| Oct 2021 | 8 | 1 | |
| GUANGDONG SHUNDE CHANGSHENG MACHINE | Apr 2026 | 19 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Original Cabinetry Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIGIN LOJISTIK TAS.TIC A.S. | Feb 2025 | 1,508 | 0 |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | Apr 2026 | 3,279 | 1 |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | May 2026 | 217 | 3 |
| ORIGIN ONE COMMERCE LTD | Jan 2025 | 220 | 0 |
| ORIGIN P C SEAFRIGO | May 2026 | 131 | 9 |
| ORIGIN POINT BRANDS, LLC | Nov 2025 | 3,551 | 0 |
| ORIGIN RED LTD | Apr 2026 | 155 | 2 |
| ORIGIN WINES | Dec 2025 | 170 | 0 |
| ORIGINAL AUTOMOTIVE INC | Mar 2026 | 157 | 1 |
| ORIGINAL BTC | May 2026 | 219 | 2 |
| ORIGINAL CONFECTION MADA | May 2026 | 628 | 16 |
| ORIGINAL EQUIPMENT | May 2026 | 359 | 8 |
| ORIGINAL FOOTWEAR LLC | May 2026 | 1,375 | 57 |
| ORIGINAL GOURMET FOOD COMPANY | May 2026 | 3,308 | 38 |
| ORIGINAL J.Y. & T COMPANY LIMITED | May 2026 | 433 | 2 |
| ORIGINAL MADRAS TRADING CORPORATION | Apr 2026 | 333 | 7 |
| ORIGINAL PARTS GROUP | May 2026 | 659 | 6 |
| ORIGINAL STYLE LTD. | May 2026 | 739 | 11 |
| ORIGINAL WOOD SEATING | May 2026 | 160 | 1 |
| ORIGINALITY FURNISHINGS(HK)LTD. | Oct 2023 | 104 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-28 | CMDUGGZ2845157 | BANQ1071735797 | 0UPMV | House Bill | BANQ | 9945916 | COSCO SHIPPING PANAMA | 2026-02-27 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 55 PKG | 26,550 K | Pier to Pier | GUANGZHOU YANGHAN TRADING | ORIGINAL CABINETRY INC | ORIGINAL CABINETRY INC | HIGH GLOSSY MDF CARDBOARD SHEET THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-02-10 | OOLU4054951712 | SZNLSZNYC2601104 | 002E | House Bill | SZNL | 9949792 | OOCL KAPOK | 2026-02-09 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 216 PKG | 30,130 KG | House to House | GUANGZHOU YANGHAN TRADING | ORIGINAL CABINETRY INC | ORIGINAL CABINETRY INC | HIGH GLOSSY MDF CARDBOARD SHEET SLIM BOX SL IDE HINGE EDGE BANDING |
| 2026-01-21 | ZIMUSHH31974481 | GZMF25110189 | 2W | House Bill | GZMF | 9198587 | MSC CHIARA X | 2026-01-19 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 222 PKG | 26,545 KG | GUANGZHOU YANGHAN TRADING | ORIGINAL CABINETRY INC | ORIGINAL CABINETRY INC | HIGH GLOSSY MDF CARDBOARD SHEET SLIM BOX SLID E THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKIN G MATERIALS. | |
| 2026-01-19 | MAEU262006410 | MOSJ5150250585 | 548E | House Bill | MOSJ | 9260457 | GSL ALEXANDRA | 2026-01-17 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIPHONG VIETNAM | 32 CRT | 54,160 K | Pier to Pier | KG VINA PLYWOOD TRADING AND IMP | ORIGINAL CABINETRY INC | ORIGINAL CABINETRY INC | PLYWOOD, MELAMINE FACED MANGLIETIA AND EUCALY PTUS CORE HS CODE |
| Run Date | 2026-03-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-15 |
| Trade Update Date | 2026-02-02 |
| Master BOL # | COSU6442138430 |
|---|---|
| House BOL # | GZMF26010018 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GZMF |
| Voyage # | 072E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL EGYPT |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26920 KG |
| Weight in KG | 26,920 KG |
| Quantity | 479 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSLU6335241 |
| Commodity Description |
HIGH GLOSSY MDF CARDBOARD SHEET SLIM BOX SLID E HINGE EDGE BANDING THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Shipper Name | GUANGZHOU YANGHAN TRADING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 34 WEST LAND QIAOZHONG ROAD, LICHEN |
| Address Line 2 | G STREET, GUANGZHOU, 511300 |
| Consignee Name | ORIGINAL CABINETRY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1318 131 STREET COLLEGE POINT NY 11 |
| Address Line 2 | 356 |
| Notify Party Name | ORIGINAL CABINETRY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1318 131 STREET COLLEGE POINT NY 11 |
| Address Line 2 | 356 |
| Container Number | CSLU6335241 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA4905592 |
| Seal Number 1 | SYA4905592 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HIGH GLOSSY MDF CARDBOARD SHEET SLIM BOX SLID E HINGE EDGE BANDING THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000026920 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 132 | 2026-05-15 |
| New York, New York | 4 | 2024-10-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 54 | 2026-05-15 |
| Singapore Singapore | 17 | 2025-07-30 |
| Hong Kong Hong Kong | 17 | 2022-12-31 |
| Vung Tau Vietnam | 11 | 2025-10-13 |
| Nansha China (Mainland) | 8 | 2023-08-22 |
| Haiphong Vietnam | 7 | 2026-01-19 |
| All Other Viet Nam Ports | 6 | 2026-04-30 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2025-06-19 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2024-03-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2024-02-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Original Cabinetry Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORIGINAL CABINETRY INC | 1318 131 STREET COLLEGE POINT NY 11 356 | 2026-03-16 | 15 |
| ORIGINAL CABINETRY INC | 13-18 131ST STREET, COLLEGE POINT NY 11356 US | 2026-01-19 | 8 |
| ORIGINAL CABINETRY INC | 2026-05-15 | 6 | |
| ORIGINAL CABINETRY INC | 2026-02-28 | 3 | |
| ORIGINAL CABINETRY INC | 2025-07-10 | 2 | |
| ORIGINAL CABINETRY INC | 2025-05-26 | 1 | |
| ORIGINAL CABINETRY INC | 2025-10-03 | 1 | |
| ORIGINAL CABINETRY INC | 2023-02-16 | 16 | |
| ORIGINAL CABINETRY INC | 2020-08-26 | 11 | |
| ORIGINAL CABINETRY INC. | 2021-08-10 | 10 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Original Cabinetry Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-27 | 1 | |
| 2023-08-28 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||