There are a total of 118 bills of lading on file for Oritec VINA Company Limited between September 11th, 2025 and May 17th, 2026.
Of those 118 bills of lading, 25 were within the past 30 days and 56 were within the past 90 days.
| Total Records | 118 |
|---|---|
| Shipper Records | 118 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 11th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 25 |
| Records in Last 90 Days | 56 |
| Records in the Past Year | 118 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORITEC VINA COMPANY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Oritec VINA Company Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Oritec VINA Company Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PETER MARCUS PARADIGM LLC | May 2026 | 537 | 115 |
| Q-LEAP,INC. | Apr 2026 | 110 | 2 |
| AMAZON LOGISTICS, INC. | May 2026 | 470,247 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Oritec VINA Company Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORION TELESCOPES & BINOCULARS | Jul 2024 | 1,030 | 0 |
| ORION WAREHOUSING SERVICES, LLC | May 2026 | 598 | 4 |
| ORION WORLDWIDE INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 8,656 | 224 |
| ORIONLINK LIMITED | May 2026 | 151 | 34 |
| ORIONSEA ENTERPRISES INC | May 2026 | 390 | 10 |
| ORIOR FURNITURE | May 2026 | 85 | 8 |
| ORIOX CUSTOMS BROKER, INC. | May 2026 | 1,616 | 4 |
| ORIS EXPRESS CANADA INC. | May 2026 | 1,486 | 30 |
| ORISON SUPPLY CHAIN MANAGEMENT INC. | May 2026 | 278 | 23 |
| ORIT TRADING LANKA (PVT) LTD | May 2026 | 1,347 | 98 |
| ORITUO PACKAGING LTD | May 2026 | 116 | 11 |
| ORIVIAN SOLUTIONS INC | May 2026 | 135 | 88 |
| ORIZON FOODS LLC | May 2026 | 506 | 49 |
| ORIZON S.A. | May 2026 | 1,010 | 25 |
| ORKLA CARE AB | May 2026 | 363 | 7 |
| ORKLA CONFECTIONERY & SNACKS | Oct 2025 | 502 | 0 |
| ORKLA FOODS SVERIGE AB | Apr 2026 | 155 | 2 |
| ORKLA HEALTH AS | May 2026 | 247 | 11 |
| ORKLA HEALTH AS FAKTURAMOTTAK | Oct 2025 | 63 | 0 |
| ORKLA INDIA PRIVATE LIMITED | May 2026 | 226 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | COSU6450968430 | NHGBQSE2604X0353 | 084E | House Bill | NHGB | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 14,080 CTN | 78,080 KG | ORITEC VINA COMPANY LIMITED | PETER MARCUS PARADIGM LLC | MAXONS TECHNOLOGIES LTD | WET FLUSHABLE WIPES SKU 4PKMTT50FS SKU 4PKMTT 50FR 14080CARTONS= 80 PALLETS | ||
| 2026-05-26 | COSU6451118940 | NHGBQSE2604X0354 | 084E | House Bill | NHGB | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 7,040 CTN | 39,040 KG | ORITEC VINA COMPANY LIMITED | PETER MARCUS PARADIGM LLC | MAXONS TECHNOLOGIES LTD | WET FLUSHABLE WIPES SKU 2PKMTT50FS SKU 4PKMTT 50FS 7040 CARTONS= 40 PALLETS | ||
| 2026-05-19 | COSU6450071470 | NHGBQSE2604X0128 | 0P50S | House Bill | NHGB | 9461893 | APL QINGDAO | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 7,190 CTN | 38,499 KG | House to House | ORITEC VINA COMPANY LIMITED | PETER MARCUS PARADIGM LLC | MAXONS TECHNOLOGIES LTD | WET FLUSHABLE WIPES SKU2PKMTT50FR SKU4PKMTT50 FR 7190CARTONS=40 PALLETS |
| 2026-05-19 | COSU6449884140 | NHGBQSE2604X0127 | 0P50S | House Bill | NHGB | 9461893 | APL QINGDAO | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 14,290 CTN | 76,117 KG | House to House | ORITEC VINA COMPANY LIMITED | PETER MARCUS PARADIGM LLC | MAXONS TECHNOLOGIES LTD | WET FLUSHABLE WIPES SKU2PKMTT50FR SKUMTT18FS 14290CARTONS=80 PALLETS |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | COSU6450979800 |
|---|---|
| House BOL # | NHGBQSE2604X0355 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NHGB |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL UTAH |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 39040 KG |
| Weight in KG | 39,040 KG |
| Quantity | 7040 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
OOCU7712970 FFAU6365251 |
| Commodity Description |
WET FLUSHABLE WIPES SKU4PKMTT50FR 7040CARTONS =40 PALLETS WET FLUSHABLE WIPES SKU4PKMTT50FR 7040CARTONS =40 PALLETS |
| Shipper Name | ORITEC VINA COMPANY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT CN-07, NHAM SON- YEN LU INDUSTR |
| Address Line 2 | IAL CLUSTER, YEN DUNG WARD, BAC NIN |
| Address Line 3 | H PROVINCE, VIETNAM |
| Consignee Name | PETER MARCUS PARADIGM LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 320 NORTH HIGHLAND AVENUE NORTHEAST |
| Address Line 2 | ATLANTA, GA 30307 |
| Notify Party Name | MAXONS TECHNOLOGIES LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 907 SILVERCORD TOWER 2, 30 CAN |
| Address Line 2 | TON ROAD, TSIM SHA TSUI, KOWLOON, H |
| Address Line 3 | ONG KONG |
| Container Number | OOCU7712970 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 31579142 |
| Seal Number 1 | 31579142 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | WET FLUSHABLE WIPES SKU4PKMTT50FR 7040CARTONS =40 PALLETS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000019520 KG |
| Container Number | FFAU6365251 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32850686 |
| Seal Number 1 | 32850686 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | WET FLUSHABLE WIPES SKU4PKMTT50FR 7040CARTONS =40 PALLETS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000019520 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 54 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 45 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 19 | 2026-05-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 81 | 2026-05-15 |
| Yantian China (Mainland) | 15 | 2026-05-12 |
| Xiamen China (Mainland) | 9 | 2026-05-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2026-01-10 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2026-02-14 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2026-03-30 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-02-18 |
| Singapore Singapore | 1 | 2026-01-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2025-12-24 |
Below are the top 4 company names and addresses for Oritec VINA Company Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORITEC VINA COMPANY LIMITED | LOT CN-07, NHAM SON- YEN LU INDUSTR IAL CLUSTER, YEN DUNG WARD, BAC NIN H PROVINCE, VIETNAM | 2026-05-19 | 115 |
| ORITEC VINA COMPANY LIMITED | LOT CN 07, NHAM SON-YEN LU INDUSTRI AL CLUSTER YEN DUNG WARD YEN DUNG WARD VN | 2026-05-13 | 1 |
| ORITEC VINA COMPANY LIMITED | 2026-04-17 | 1 | |
| ORITEC VINA COMPANY LIMITED | 2026-03-05 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||