There are a total of 305 bills of lading on file for Products Engineering Corp between November 16th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 305 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 305 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 305 |
| Notify Party Records | 90 |
| First Shipment on File | Nov 16th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PRODUCTS ENGINEERING CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Products Engineering Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Products Engineering Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALOK INTERNATIONAL PVT LTD | May 2026 | 1,127 | 35 |
| HALYKOO(TIANJIN) INTERNATIONAL TRAD | Mar 2026 | 33 | 23 |
| TIANJIN EXCELLENT INTERNATIONAL TRA | Dec 2025 | 43 | 20 |
| KING TOOLS CORPORATION | Feb 2026 | 25 | 17 |
| SAAME TOOLS (SHANGHAI)IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | Apr 2026 | 506 | 10 |
| LIBERTY PERFORMANCE STEELS INC | Sep 2024 | 453 | 4 |
| Oct 2023 | 8 | 3 | |
| May 2023 | 3 | 3 | |
| Feb 2024 | 3 | 3 | |
| Jul 2025 | 3 | 2 | |
| Jun 2022 | 1 | 1 | |
| YOUXI JINYI BAMBOO AND WOOD PRODUCT | May 2026 | 87 | 1 |
| SICHUAN MACHINERY IMP.&EXP.CORP.LTD | May 2026 | 1,754 | 1 |
| SAAME TOOLS (SHANGHAI)IMPORT AND | Dec 2023 | 13 | 1 |
| Oct 2021 | 1 | 1 | |
| HANGZHOU JUNLAN INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 2,978 | 1 |
| FAK INTERNATIONAL CO.,LTD | May 2026 | 105 | 1 |
| BESTAR STAHLHANDELSGES REMSCHEID MB | May 2026 | 313 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Products Engineering Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PRODUCTOS SELECTOS DE AGAVE SPR DE | May 2026 | 750 | 42 |
| PRODUCTOS SOLUBLES, S.A. | May 2026 | 271 | 3 |
| PRODUCTOS SUR, S.A. | May 2026 | 465 | 24 |
| PRODUCTOS TAJIN SA DE CV | May 2026 | 183 | 13 |
| PRODUCTOS TEXTILES SA | Apr 2026 | 2,348 | 2 |
| PRODUCTOS TORREMAR SL.L. | May 2026 | 195 | 3 |
| PRODUCTOS TUBULARES, S.A.U. | Feb 2022 | 1,372 | 0 |
| PRODUCTOS Y COLORANTES N.G.S. S.A. | Apr 2026 | 175 | 2 |
| PRODUCTOS Y EQUIPOS | May 2026 | 955 | 7 |
| PRODUCTOS Y MANGUERAS ESPECIALES S | Apr 2026 | 173 | 3 |
| PRODUCTS PLUS LTD. | Mar 2026 | 350 | 1 |
| PRODUCTS VARJIM GOLDEN OF COSTA | Jun 2025 | 119 | 0 |
| PRODUCTS ZUN POWER | Feb 2025 | 79 | 0 |
| PRODUCTWORKS LLC | Oct 2025 | 511 | 0 |
| PRODUITS BERGER | Dec 2025 | 224 | 0 |
| PRODUITS DES CHAMPS INC | May 2026 | 249 | 9 |
| PRODUITS PLASTIQUES PERFORMANTS 3P | May 2026 | 237 | 32 |
| PRODUPESCA S.A.C. | May 2026 | 517 | 22 |
| PRODUTTORI DEL BARBARESCO S.A.C. | May 2026 | 166 | 7 |
| PROEC ENERGY LIMITED | May 2026 | 121 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | ONEYHAMG07481900 | SSLLLAX247636 | 089W | House Bill | SSLL | 9337638 | NYK METEOR | 2026-04-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | STADE GERMANY | 3 PKG | 1,434 KG | Container Station | BESTAR STAHLHANDELSGES REMSCHEID MB | PRODUCTS ENGINEERING CORPORATION | SLAC ON PALLETS STEEL PRODUCTS HTS-CODE-NO. . WOODEN PACKAGING IS TREATED ANDOR FUMIGATED IN ACCORDANCE WITH THE ISPM | |
| 2026-02-17 | ONEYMUMFB5240900 | CUIACTLDE2504973 | 084E | House Bill | CUIA | 9462718 | YM UNANIMITY | 2026-02-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 10 PKG | 276 K | ALOK INTERNATIONAL PVT LTD | PRODUCTS ENGINEERING CORP | TOOLS . | ||
| 2026-02-13 | ONEYDELF54583800 | TMGB502045021801 | 034E | House Bill | TMGB | 9293818 | CONTI CONQUEST | 2026-02-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 12 PKG | 211 KG | Pier to Pier | KING TOOLS CORPORATION | PRODUCT ENGINEERING CORPORATION | INCH SOLID SQUARE | |
| 2025-12-12 | ONEYMUMF93928600 | NAQA320125006818 | 092E | House Bill | NAQA | 9312808 | NYK VESTA | 2025-12-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 32 PKG | 16,106 KG | Container Station | ALOK INTERNATIONAL PVT LTD | PRODUCTS ENGINEERING CORP | HAND TOOLS | |
| Run Date | 2026-04-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-15 |
| Trade Update Date | 2026-03-17 |
| Master BOL # | EGLV141600212798 |
|---|---|
| House BOL # | TLKPTJNLAX63051X |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLKP |
| Voyage # | 071E |
| IMO # | 9645891 |
| Vessel Name | CSCL AUTUMN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | TIANJIN XINGANG |
| Foreign Port of Lading | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) (57043) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9663 KG |
| Weight in KG | 9,663 KG |
| Quantity | 763 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
EGHU3560779 EMCU8201462 |
| Commodity Description |
SCRAPER SHOVEL RAKE SCRAPER SHOVEL RAKE |
| Shipper Name | SICHUAN MACHINERY IMP. & EXP.CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | C-8F NO.6 HANGKONG RD.,FENGDE INTER |
| Address Line 2 | NATIONAL PLAZA,CHENGDU,CN |
| Consignee Name | PRODUCTS ENGINEERING CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 2645 MARICOPA ST EETTORRANCE, CA 90 |
| Address Line 2 | 503-5144 USA,TORRANCE,CALIFORNIA 90 |
| Address Line 3 | 503,US |
| Container Number | EGHU3560779 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCRRT7644 |
| Seal Number 1 | EMCRRT7644 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SCRAPER SHOVEL RAKE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | EMCU8201462 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCRRT7674 |
| Seal Number 1 | EMCRRT7674 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SCRAPER SHOVEL RAKE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 170 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 109 | 2026-04-16 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2023-03-16 |
| New York, New York | 7 | 2025-03-03 |
| Seattle, Washington | 1 | 2021-10-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 113 | 2026-05-21 |
| Jawaharlal Nehru India | 75 | 2026-04-24 |
| Qingdao China (Mainland) | 23 | 2024-11-01 |
| Singapore Singapore | 17 | 2025-07-04 |
| Hamble United Kingdom | 15 | 2023-03-16 |
| Xingang China (Mainland) | 10 | 2025-02-19 |
| Coryton United Kingdom | 7 | 2020-12-03 |
| Mundra India | 6 | 2025-03-03 |
| Pusan South Korea | 6 | 2024-06-10 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 5 | 2026-04-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Products Engineering Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PRODUCTS ENGINEERING CORP | 2645 MARICOPA STREET TORRANCE CA 90503 US | 2025-12-12 | 83 |
| PRODUCTS ENGINEERING CORP | JULIE HOOD 2645 MARICOPA STREET TORRANCE CA 90503 US | 2026-04-24 | 3 |
| PRODUCTS ENGINEERING CORPORATION | 2018-12-21 | 30 | |
| PRODUCTS ENGINEERING CORPORATION | 2023-08-31 | 28 | |
| PRODUCT ENGINEERING CORPORATION | 2025-03-03 | 16 | |
| PRODUCTS ENGINEERING CORP. | 2025-02-19 | 12 | |
| PRODUCTS ENGINEERING CORPORATION | 2025-07-12 | 12 | |
| PRODUCTS ENGINEERING CORP. | 2025-07-28 | 11 | |
| PRODUCTS ENGINEERING CORP. | 2021-07-09 | 8 | |
| PRODUCTS ENGINEERING CORP. | 2025-06-11 | 7 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Products Engineering Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-03-08 | 1 | |
| 2023-08-04 | 2 | |
| 2022-09-09 | 1 | |
| 2022-08-13 | 53 |
Below are the top 2 email addresses on file for Products Engineering Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-02-19 | 14 | |
| 2020-11-13 | 2 |