There are a total of 407 bills of lading on file for Professional Flooring between October 25th, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 407 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 407 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 404 |
| Notify Party Records | 241 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFESSIONAL FLOORING.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Professional Flooring, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Professional Flooring in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MART STONE TRADE LTDA | May 2026 | 417 | 16 |
| MATAVELLI GRANITOS LTDA | May 2026 | 555 | 11 |
| ART SUL MARMORES E GRANITOS LTDA | May 2026 | 2,226 | 10 |
| NISHANT INTERNATIONAL | Dec 2025 | 89 | 7 |
| GRANITO ZUCCHI LTDA | May 2026 | 13,115 | 4 |
| ZUMAX COMERCIO INTERNACIONAL LTDA | Dec 2025 | 534 | 2 |
| GPS BY EXPO GRANITE LTDA | Mar 2026 | 144 | 2 |
| FOSHAN HUAGUI DECORATIVE MATERIAL C | Apr 2026 | 196 | 2 |
| DELTA DO BRASIL LTDA | Sep 2024 | 263 | 2 |
| ASIAN GRANITO INDIA LTD | Jan 2026 | 400 | 2 |
| VULCANA GRANITOS DO BRASIL LTDA | May 2026 | 22 | 1 |
| SMC MARMORES E GRANITOS EIRELI | Sep 2025 | 14 | 1 |
| Aug 2025 | 3 | 1 | |
| Apr 2026 | 1 | 1 | |
| ML STONES SRL | Jan 2026 | 22 | 1 |
| Jan 2026 | 8 | 1 | |
| GUANGZHOU SURE STONE CO., LTD | May 2026 | 109 | 1 |
| GRD GRANITOS | Apr 2023 | 11 | 1 |
| GRANEXPO DO BRASIL GRANITOS LTDA | May 2026 | 1,553 | 1 |
| FORTH EMS COMPANY LIMITED | Oct 2025 | 93 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Professional Flooring.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFARMA DISTRIBUTORS LLC | Mar 2025 | 87 | 0 |
| PROFAST SUPPLY | May 2026 | 110 | 5 |
| PROFECT LLC | Feb 2026 | 262 | 1 |
| PROFERRO NV | May 2026 | 1,209 | 31 |
| PROFESIONAL | Dec 2024 | 145 | 0 |
| PROFESSIONAL BEAUTY SYSTEMS LTD | May 2026 | 170 | 10 |
| PROFESSIONAL BY FAMA SRL | Apr 2026 | 233 | 3 |
| PROFESSIONAL DISPOSABLES INTERNATIO | May 2026 | 2,186 | 50 |
| PROFESSIONAL EXPEDITING | May 2023 | 595 | 0 |
| PROFESSIONAL FASTENERS DEVELOPMENT | May 2026 | 351 | 9 |
| PROFESSIONAL FREIGHT MANAGEMENT LTD | May 2026 | 113 | 4 |
| PROFESSIONAL GRAPHICS INC. | May 2026 | 120 | 3 |
| PROFESSIONAL INDUSTRIAL TIRE CO. | May 2026 | 1,459 | 14 |
| PROFESSIONAL LATEX SDN BHD | May 2026 | 498 | 18 |
| PROFESSIONAL LOUDSPEAKER MANUFACTUR | May 2026 | 535 | 10 |
| PROFESSIONAL MARBLE SRL | May 2026 | 286 | 9 |
| PROFESSIONAL MOTOR LTD. | Nov 2021 | 856 | 0 |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | May 2026 | 950 | 14 |
| PROFESSIONAL PLASTICS INC. | Mar 2026 | 651 | 1 |
| PROFESSIONAL PLUMBING GROUP | May 2026 | 3,398 | 55 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-14 | MAEU262738363 | ATGAPTGBK116325 | 549N | House Bill | ATGA | 9654464 | WIELAND | 2026-01-13 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | NITEROI BRAZIL | 15 PCS | 53,156 KG | House to House | MATAVELLI GRANITOS LTDA | PROFESSIONAL FLOORING CORP | PATAGON LOGISTICS LLC | STONES SLABS |
| 2026-01-14 | MAEU262737884 | ATGAPTGBK116225 | 549N | House Bill | ATGA | 9654464 | WIELAND | 2026-01-13 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | NITEROI BRAZIL | 8 BDL | 26,080 KG | House to House | MINEX STONE BRASIL LTDA | PROFESSIONAL FLOORING CORP | PATAGON LOGISTICS LLC | POLISHED STONE SLABS |
| 2026-01-14 | MAEU262737736 | ATGAPTGBK116125 | 549N | House Bill | ATGA | 9654464 | WIELAND | 2026-01-13 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | NITEROI BRAZIL | 8 BDL | 26,472 KG | House to House | ART SUL MARMORES E GRANITOS LTDA | PROFESSIONAL FLOORING CORP | PATAGON LOGISTICS LLC | STONE SLABS |
| 2025-11-17 | ZIMUVTR8025004 | ATGAPTGBK111925 | 448N | House Bill | ATGA | 9565338 | GSL ROSSI | 2025-11-15 | MIAMI, FLORIDA | VITORIA BRAZIL | 8 BDL | 52,184 LB | Pier to Pier | MART STONE TRADE LTDA | PROFESSIONAL FLOORING CORP | PATAGON LOGISTICS LLC | STONES SLABS |
| Run Date | 2026-04-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-22 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | HLCUKUL260225686 |
|---|---|
| House BOL # | DLHTMYSE2600411 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DLHT |
| Voyage # | 616N |
| IMO # | |
| Vessel Name | NEWYORKER |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | PORT KLANG |
| Foreign Port of Lading | CARTAGENA COLOMBIA (30107) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13365 K |
| Weight in KG | 13,365 KG |
| Quantity | 27 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLXU8486950 |
| Commodity Description |
PACKAGES CABINETS |
| Shipper Name | OLO HOME DESIGN |
|---|---|
| Address Line 1 | 87 JALAN BP 5, BANDAR BUKIT PUCHONG |
| Address Line 2 | 47210 PUCHONG SELANGOR D.E. |
| Address Line 3 | PUCHONG 47210 MY |
| Consignee Name | PROFESSIONAL FLOORING |
|---|---|
| Address Line 1 | 1122 W SR 436 ALTAMONTE SPRINGS, FL |
| Address Line 2 | ALTAMONTE SPRINGS FL 32714 US |
| Notify Party Name | PROFESSIONAL FLOORING |
|---|---|
| Address Line 1 | 1122 W SR 436 ALTAMONTE SPRINGS, FL |
| Address Line 2 | ALTAMONTE SPRINGS FL 32714 US |
| Container Number | HLXU8486950 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3962320 |
| Seal Number 1 | HLC3962320 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PACKAGES CABINETS |
| Marks and Numbers 1 | NIL |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Everglades, Florida | 210 | 2026-05-18 |
| Miami, Florida | 174 | 2026-04-23 |
| Jacksonville, Florida | 11 | 2021-05-08 |
| Long Beach, California | 3 | 2023-04-01 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2019-06-28 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2025-08-19 |
| Houston, Texas | 1 | 2022-08-20 |
| Oakland, California | 1 | 2013-05-20 |
| New York, New York | 1 | 2013-05-08 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2013-02-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vitoria Brazil | 134 | 2026-05-18 |
| Niteroi Brazil | 54 | 2026-01-14 |
| Santos Brazil | 37 | 2018-07-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 33 | 2023-04-01 |
| Valencia Spain | 25 | 2019-04-08 |
| Cartagena Colombia | 20 | 2026-04-23 |
| Yantian China (Mainland) | 12 | 2025-04-29 |
| Pusan South Korea | 11 | 2023-09-28 |
| Qingdao China (Mainland) | 10 | 2017-01-13 |
| La Spezia Italy | 9 | 2019-02-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Professional Flooring that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFESSIONAL FLOORING | 1122 W.SR 436 ALTAMONTE SPRINGS, FL 32714 US | 2025-08-19 | 19 |
| PROFESSIONAL FLOORING | 1122 W SR 436 ALTAMONTE SPRINGS, FL ALTAMONTE SPRINGS FL 32714 US | 2026-04-23 | 1 |
| PROFESSIONAL FLOORING | 2023-09-30 | 31 | |
| PROFESSIONAL FLOORING | 2020-10-20 | 30 | |
| PROFESSIONAL FLOORING CORP | 2026-05-18 | 22 | |
| PROFESSIONAL FLOORING CORP | 2018-01-16 | 19 | |
| PROFESSIONAL FLOORING CORP | 2015-05-23 | 19 | |
| PROFESSIONAL FLOORING | 2019-06-28 | 17 | |
| PROFESSIONAL FLOORING | 2020-11-26 | 15 | |
| PROFESSIONAL FLOORING | 2021-08-03 | 13 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Professional Flooring.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-10-24 | 108 | |
| 2018-05-11 | 2 | |
| 2018-01-03 | 2 | |
| 2017-10-03 | 14 | |
| 2014-09-18 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||