There are a total of 950 bills of lading on file for Professional Parts Sweden Ab between October 21st, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 950 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 950 |
|---|---|
| Shipper Records | 996 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 46 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Professional Parts Sweden Ab, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Professional Parts Sweden Ab in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SSF IMPORTED AUTO PARTS LLC | May 2026 | 27,661 | 282 |
| IMC - INTERAMERICAN MOTOR CORPORATION | Jan 2025 | 8,107 | 20 |
| PARTS AUTHORITY, LLC | May 2026 | 909 | 14 |
| BECK ARNLEY HOLDINGS LLC | Mar 2026 | 2,869 | 12 |
| HEDIN PARTS AND LOGISTICS AB | May 2026 | 40 | 7 |
| SAVAGE INTERNATIONAL LLC | Apr 2026 | 105 | 6 |
| NEWPARTS INC | May 2026 | 200 | 4 |
| ORIO NORTH AMERICA INC | Dec 2022 | 88 | 2 |
| IPD USA | Feb 2023 | 26 | 2 |
| INTERAMERICAN MOTOR CORPORATION | Mar 2023 | 2,486 | 2 |
| FEDERAL MOGUL MOTORPARTS | May 2026 | 3,504 | 2 |
| BALKAMP INC. | May 2026 | 5,934 | 2 |
| FEDERAL MOGUL-SMYRNA | May 2026 | 1,363 | 1 |
| 2166-FEDERAL-MOGUL CORPORATION | May 2026 | 19 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Professional Parts Sweden Ab.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFESSIONAL EXPEDITING | May 2023 | 595 | 0 |
| PROFESSIONAL FASTENERS DEVELOPMENT | May 2026 | 351 | 9 |
| PROFESSIONAL FLOORING | May 2026 | 407 | 3 |
| PROFESSIONAL FREIGHT MANAGEMENT LTD | May 2026 | 113 | 4 |
| PROFESSIONAL GRAPHICS INC. | May 2026 | 120 | 3 |
| PROFESSIONAL INDUSTRIAL TIRE CO. | May 2026 | 1,459 | 14 |
| PROFESSIONAL LATEX SDN BHD | May 2026 | 498 | 18 |
| PROFESSIONAL LOUDSPEAKER MANUFACTUR | May 2026 | 535 | 10 |
| PROFESSIONAL MARBLE SRL | May 2026 | 286 | 9 |
| PROFESSIONAL MOTOR LTD. | Nov 2021 | 856 | 0 |
| PROFESSIONAL PLASTICS INC. | Mar 2026 | 651 | 1 |
| PROFESSIONAL PLUMBING GROUP | May 2026 | 3,398 | 55 |
| PROFESSIONAL PRODUCTS INC | May 2026 | 156 | 4 |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | May 2026 | 107 | 6 |
| PROFESSIONAL SURGICAL INSTRUMENTS CO, INC | May 2026 | 182 | 6 |
| PROFESSIONAL TOOL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 3,845 | 106 |
| PROFESSIONAL'S CHOICE SPORTS | May 2026 | 1,484 | 19 |
| PROFESSOR PUZZLE USA INC. | May 2026 | 380 | 15 |
| PROFIBER (VIETNAM) INDUSTRY LTD | Apr 2026 | 117 | 3 |
| PROFICIENT RESOURCES INC | Oct 2025 | 594 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | HLCUHAM2602BDMI3 | TWUD121260635003 | 616W | House Bill | TWUD | 9349497 | AL SAFAT | 2026-05-15 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 6 PCK | 566 K | House to House | PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | SSF IMPORTED AUTO PARTS LLC | NEW AUTOMOTIVE PARTS INV# XXXXXXX | |
| 2026-04-17 | YMJAT670101885 | TWUD121260383206 | 0CLM7 | House Bill | TWUD | 9809851 | CMA CGM FORT FLEUR DEPE | 2026-04-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | STADE GERMANY | 8 PCK | 581 K | House to House | PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | SSF IMPORTED AUTO PARTS LLC | NEW AUTOMOTIVE PARTS INV# F | |
| 2026-04-13 | YMJAT670101891 | TWUD121260383102 | 0CLM7 | House Bill | TWUD | 9809851 | CMA CGM FORT FLEUR DEPE | 2026-04-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | STADE GERMANY | 10 PCK | 1,552 K | House to House | PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | SSF IMPORTED AUTO PARTS LLC | NEW AUTOMOTIVE PARTS INV# F | |
| 2026-04-04 | YMJAT670101194 | TWUD121260298906 | 0CLLV | House Bill | TWUD | 9348431 | CMA CGM SAVANNAH | 2026-04-03 | OAKLAND, CALIFORNIA | STADE GERMANY | 2 PCK | 495 K | House to House | PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | SSF IMPORTED AUTO PARTS LLC | NEW AUTOMOTIVE PARTS INV# F | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | HLCUGOT260312841 |
|---|---|
| House BOL # | CCLLSTAS26023762 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CCLL |
| Voyage # | 6187W |
| IMO # | 9280641 |
| Vessel Name | GSL CHRISTEL ELISABETH |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GOTHENBURG |
| Foreign Port of Lading | 42876 |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 498 KG |
| Weight in KG | 498 KG |
| Quantity | 5 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3235997 |
| Commodity Description |
WINDOW REGULATORS 87082910 WINDOW REGULATORS AND MISC CAR PARTS87082910 WINDOW REGULATORS AND MISC CAR PARTS87082910 |
| Shipper Name | PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB |
|---|---|
| Address Line 1 | FAGELVIKSVAGEN 9B |
| Address Line 3 | ATTN: MS. SOFIA LINDBLOM |
| City | NORSBORG |
| Country Code | SE |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +46855620031 |
| Shipper Name | PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB |
|---|---|
| Address Line 1 | FAGELVIKSVAGEN 9B |
| Address Line 3 | ATTN: MS. SOFIA LINDBLOM |
| City | NORSBORG |
| Country Code | SE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +46855620030 |
| Consignee Name | HEDIN PARTS & LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 45 E PARK DR |
| City | WESTAMPTON |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 08060 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | GEODIS USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 75 NORTHFIELD AVE |
| Address Line 3 | US BUILDING B |
| City | EDISON |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 08837 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +1 7326236683 |
| Notify Party Name | GEODIS USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 75 NORTHFIELD AVE |
| Address Line 3 | US BUILDING B |
| City | EDISON |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 08837 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17326236600 |
| Container Number | HAMU3235997 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 103164 |
| Seal Number 1 | 103164 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | WINDOW REGULATORS 87082910 |
| Cargo Description 2 | WINDOW REGULATORS AND MISC CAR PARTS87082910 |
| Cargo Description 3 | WINDOW REGULATORS AND MISC CAR PARTS87082910 |
| Marks and Numbers 1 | HEDIN PARTS HEDIN PARTS HEDIN PARTS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 870829 | 00000000 | 0000000000 KG |
| 870829 | 00000000 | 0000000000 KG |
| 870829 | 00000000 | 0000000000 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 275 | 2026-04-13 |
| Savannah, Georgia | 168 | 2026-05-16 |
| Oakland, California | 167 | 2026-04-17 |
| Newark, New Jersey | 148 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 92 | 2026-01-19 |
| Charleston, South Carolina | 44 | 2023-01-13 |
| Long Beach, California | 20 | 2022-01-28 |
| Boston, Massachusetts | 17 | 2020-03-03 |
| Houston, Texas | 15 | 2021-12-16 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2021-07-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 592 | 2026-05-16 |
| Bremerhaven Germany | 292 | 2025-04-28 |
| Gothenburg Sweden | 28 | 2024-05-22 |
| Anvers Belgium | 15 | 2025-05-22 |
| Rotterdam Netherlands | 10 | 2024-09-11 |
| Hamble United Kingdom | 5 | 2017-04-26 |
| Sines Portugal | 4 | 2022-01-28 |
| Wilhelmshaven Germany | 3 | 2026-01-19 |
| 1 | 2026-05-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Professional Parts Sweden Ab that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | FAGELVIKSVAGEN 9 NORSBORG 14553 SE | 2026-05-16 | 64 |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | FAGELVIKSVAGEN 9 NORSBORG SE | 2026-01-19 | 10 |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | 2026-05-18 | 1 | |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | 2025-03-27 | 528 | |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | 2017-03-03 | 83 | |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | 2025-05-12 | 73 | |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | 2017-07-04 | 47 | |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | 2025-01-18 | 31 | |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | 2021-11-19 | 20 | |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | 2018-08-27 | 16 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Professional Parts Sweden Ab.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 66 | |
| 2026-05-18 | 16 | |
| 2026-01-19 | 25 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||