There are a total of 110 bills of lading on file for Profast Supply between December 15th, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 110 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 110 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 120 |
| Notify Party Records | 85 |
| First Shipment on File | Dec 15th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 9 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFAST SUPPLY.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Profast Supply, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Profast Supply in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| M S GRIPON FASTENERS | May 2026 | 146 | 37 |
| ASTROTECH STEELS PRIVATE LIMITED | Jun 2025 | 4,490 | 31 |
| RAIMUND BECK KG | Mar 2026 | 3,106 | 4 |
| GRIPON FASTENERS | May 2026 | 260 | 4 |
| Jan 2023 | 6 | 1 | |
| NINGBO LONDEX INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 130 | 1 |
| HUGHES TOOL SUPPLY | May 2026 | 262 | 1 |
| AEROSMITH FASTENING SYSTEMS | Jan 2026 | 336 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Profast Supply.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROEC ENERGY LIMITED | May 2026 | 121 | 11 |
| PROENERGY SERVICES LLC | May 2026 | 158 | 8 |
| PROEPTA S.A. DE C.V. | May 2026 | 722 | 6 |
| PROEX DRINKS GROUP S.A. | Apr 2026 | 174 | 3 |
| PROEX ZONA NORTE S.A. | Nov 2025 | 372 | 0 |
| PROEXPO, PROCESADORA Y EXPORTADORA DE MARISCOS S.A. | May 2026 | 1,052 | 130 |
| PROEXPORTS S.A. | May 2026 | 284 | 4 |
| PROEXPRESS DISTRIBUTOR LLC | May 2026 | 309 | 5 |
| PROFAND VAYALAT MARINE EXPORTS PRIV | Dec 2025 | 169 | 0 |
| PROFARMA DISTRIBUTORS LLC | Mar 2025 | 87 | 0 |
| PROFECT LLC | Feb 2026 | 262 | 1 |
| PROFERRO NV | May 2026 | 1,209 | 31 |
| PROFESIONAL | Dec 2024 | 145 | 0 |
| PROFESSIONAL BEAUTY SYSTEMS LTD | May 2026 | 170 | 10 |
| PROFESSIONAL BY FAMA SRL | Apr 2026 | 233 | 3 |
| PROFESSIONAL DISPOSABLES INTERNATIO | May 2026 | 2,186 | 50 |
| PROFESSIONAL EXPEDITING | May 2023 | 595 | 0 |
| PROFESSIONAL FASTENERS DEVELOPMENT | May 2026 | 351 | 9 |
| PROFESSIONAL FLOORING | May 2026 | 407 | 3 |
| PROFESSIONAL FREIGHT MANAGEMENT LTD | May 2026 | 113 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | ONEYMUMG35258600 | SWLVSWLBOM033862 | 084E | House Bill | SWLV | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-16 | JACKSONVILLE, FLORIDA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 20 PKG | 19,700 KG | Container Yard | GRIPON FASTENERS | PROFAST SUPPLY | STEEL WIRE NAILS | |
| 2026-05-18 | MAEU266794321 | 617W | Regular Bill | MAEU | 9229831 | YANTIAN EXPRESS | 2026-05-16 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 26 PKG | 56,780 LB | Container Yard | PROFAST SUPPLY LLC | PEGASUS MARITIME INC | =PALLETS 26= PCS (1248 BOXES) PLASTIC STRIP N AILS ORDER NUMBER 4071225 | ||
| 2026-05-18 | HLCUBO12603CKFD9 | FCPWBOMS03269 | 6114 | House Bill | FCPW | 9337456 | NILEDUTCH LION | 2026-05-17 | SAVANNAH, GEORGIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 29 PKG | 9,868 KG | GRIPON FASTENERS | HUGHES TOOL SUPPLY- LUTZ, FL | PROFAST SUPPLY, LLC | STEEL WIRE NAILS | |
| 2025-09-12 | MEDUOO711297 | 530A | Regular Bill | MEDU | 9295397 | MSC CAROLINA | 2025-09-11 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | COLOMBO SRI LANKA | 22 PKG | 18,310 K | House to House | PROFAST SUPPLY LLC | GALLAGHER TRANSPORT INTERNATIONAL I | STEEL NAILS CTNS PACKED IN PACKAGES INVOICE NO: ASI/ / PO NO: SC PO NO : NET WT : KGS HS CODES: DESTINATION: DDP GREENVILLE SC S... | ||
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | MAEU268589746 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 618W |
| IMO # | 9229843 |
| Vessel Name | NINGBO EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | PLUNGE |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 57439 LB |
| Weight in KG | 26,054 KG |
| Quantity | 31 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRKU5202836 |
| Commodity Description |
=31 PALLETS=PCS(1488 BOXES) OF PLASTIC STRI P NAILS ORDER NUMBER 4070901 |
| Consignee Name | PROFAST SUPPLY LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8500 PARKLINE BLVD 106 ORLANDO FL 3 |
| City | ORLANDO |
| State Province | FL |
| Zip Code | 328097835 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 18642882801 |
| Consignee Name | PROFAST SUPPLY LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8500 PARKLINE BLVD 106 ORLANDO FL 3 |
| City | ORLANDO |
| State Province | FL |
| Zip Code | 328097835 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | HSAWDAYE@PROFASTSUPPLY.CO |
| Notify Party Name | PEGASUS MARITIME INC |
|---|---|
| Address Line 1 | PEGASUS SHIPPING INC 250 WEST 39TH |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 100184414 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 12128406969 |
| Notify Party Name | PEGASUS MARITIME INC |
|---|---|
| Address Line 1 | PEGASUS SHIPPING INC 250 WEST 39TH |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 100184414 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | INFO@PEGASUSMARITIME.COM |
| Container Number | MRKU5202836 |
|---|---|
| Seal Number 1 | LT0444248 |
| Seal Number 1 | LT0444248 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | =31 PALLETS=PCS(1488 BOXES) OF PLASTIC STRI P NAILS ORDER NUMBER 4070901 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 40 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 35 | 2026-05-18 |
| Jacksonville, Florida | 31 | 2026-05-18 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2023-02-09 |
| Tampa, Florida | 1 | 2023-01-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 32 | 2025-09-12 |
| Jawaharlal Nehru India | 31 | 2026-05-18 |
| Singapore Singapore | 19 | 2025-04-10 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 6 | 2022-10-04 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2023-02-21 |
| Stade Germany | 4 | 2023-02-09 |
| Rotterdam Netherlands | 3 | 2026-05-22 |
| Jebel Ali United Arab Emirates | 3 | 2014-01-01 |
| Damietta Egypt | 2 | 2023-03-04 |
| Valencia Spain | 2 | 2022-10-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Profast Supply that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFAST SUPPLY | 8500 PARKLINE BLVD # 106 ORLANDO FL 32809 US | 2026-05-18 | 1 |
| PROFAST SUPPLY | 3080 S. HWY 14 UNIT A LOCATION GREER SC 29650 US | 2025-02-01 | 38 |
| PROFAST SUPPLY | 2023-04-04 | 16 | |
| PROFAST SUPPLY LLC | 2025-05-17 | 10 | |
| PROFAST SUPPLY LLC | 2023-01-23 | 6 | |
| PROFAST SUPPLY LLC | 2025-09-12 | 5 | |
| PROFAST SUPPLY LLC | 2023-02-21 | 5 | |
| PROFAST SUPPLY LLC | 2023-01-24 | 4 | |
| PROFAST SUPPLY LLC | 2025-03-10 | 3 | |
| PROFAST SUPPLY INC | 2014-01-01 | 2 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Profast Supply.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 3 | |
| 2024-05-06 | 4 | |
| 2023-04-04 | 18 | |
| 2023-01-24 | 4 | |
| 2023-01-23 | 6 | |
| 2022-11-07 | 1 | |
| 2016-04-04 | 1 | |
| 2014-01-01 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Profast Supply.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-02-21 | 13 |