There are a total of 107 bills of lading on file for Professional Solar Service Corp between July 20th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 107 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 107 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 107 |
| Notify Party Records | 74 |
| First Shipment on File | Jul 20th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Professional Solar Service Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Professional Solar Service Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SOLIMPEKS ENERJI SAN. VE TIC. A.S. | Mar 2026 | 52 | 20 |
| MERTSAN GUNES ENERJISI ISI SIST.SAN | Aug 2025 | 18 | 18 |
| MERTSAN BOYLER ISI SISTEMLERI SANAY | Feb 2026 | 11 | 11 |
| Aug 2023 | 10 | 10 | |
| DEZHOU BTE SOLAR CO.LTD | May 2026 | 108 | 5 |
| May 2026 | 4 | 4 | |
| May 2026 | 3 | 3 | |
| Feb 2022 | 2 | 2 | |
| UBI LOGISTICS (CHINA) LIMITED | May 2026 | 35,776 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Professional Solar Service Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFESSIONAL INDUSTRIAL TIRE CO. | May 2026 | 1,459 | 14 |
| PROFESSIONAL LATEX SDN BHD | May 2026 | 498 | 18 |
| PROFESSIONAL LOUDSPEAKER MANUFACTUR | May 2026 | 535 | 10 |
| PROFESSIONAL MARBLE SRL | May 2026 | 286 | 9 |
| PROFESSIONAL MOTOR LTD. | Nov 2021 | 856 | 0 |
| PROFESSIONAL PARTS SWEDEN AB | May 2026 | 950 | 14 |
| PROFESSIONAL PLASTICS INC. | Mar 2026 | 651 | 1 |
| PROFESSIONAL PLUMBING GROUP | May 2026 | 3,398 | 55 |
| PROFESSIONAL PRODUCTS INC | May 2026 | 156 | 4 |
| PROFESSIONAL SURGICAL INSTRUMENTS CO, INC | May 2026 | 182 | 6 |
| PROFESSIONAL TOOL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 3,845 | 106 |
| PROFESSIONAL'S CHOICE SPORTS | May 2026 | 1,484 | 19 |
| PROFESSOR PUZZLE USA INC. | May 2026 | 380 | 15 |
| PROFIBER (VIETNAM) INDUSTRY LTD | Apr 2026 | 117 | 3 |
| PROFICIENT RESOURCES INC | Oct 2025 | 594 | 0 |
| PROFIELNORM B.V. | May 2026 | 108 | 9 |
| PROFIELNORM USA | May 2026 | 75 | 14 |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | May 2026 | 208 | 4 |
| PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | May 2026 | 665 | 5 |
| PROFILATI LONATESI SRL | May 2026 | 923 | 28 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | MEDUWL033810 | 617E | Regular Bill | MEDU | 9399789 | SONGA PUMA | 2026-04-29 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CAUCEDO DOMINICAN REPUBLIC | 103 PKG | 9,307 K | House to House | WINBOILER ISI SISTEMLERI SAN. VE TI | PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | LT HORIZONTAL WATER HEATER - LT HORIZON TAL WATER HEATER LT HORIZONTAL WATER HEAT ER HS CODE: | |
| 2026-02-26 | MEDUXK649812 | 608E | Regular Bill | MEDU | 9330496 | ADELIE P | 2026-02-25 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CAUCEDO DOMINICAN REPUBLIC | 347 BOX | 9,220 K | House to House | SOLIMPEKS DIS TICARET A.S. | PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | INTER-WORLD CUSTOMS BROKERS, INC. | SOLAR ENERGY COLLECTOR - SOLAR ENERGY COLLECT OR HS CODE: N/W : KG | |
| 2026-02-26 | MEDUK8873003 | 608E | Regular Bill | MEDU | 9330496 | ADELIE P | 2026-02-25 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CAUCEDO DOMINICAN REPUBLIC | 111 PKG | 9,198 K | House to House | MERTSAN BOYLER ISI SISTEMLERI SANAY | PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | LT HORIZONTAL WATER HEATER - LT HORIZ ONTAL WATER HEATER NET WEIGHT KGHS CODE REGULATORS - REGULATORS PIECENET WEIGHT , KG HS CODE | |
| 2026-01-31 | MEDUK8849417 | 021A | Regular Bill | MEDU | 9337028 | MED STAR | 2026-01-29 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CAUCEDO DOMINICAN REPUBLIC | 112 PKG | 9,228 K | House to House | MERTSAN BOYLER ISI SISTEMLERI SANAY | PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | REGULATORS - REGULATORS PIECE NET TOTAL W EIGHT KGS HS CODE LT HORIZONTAL WATER HEATER - LT HORIZ ONTAL WATER HEATER NET TOTAL W... | |
| Run Date | 2026-04-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-29 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | MEDUWL045657 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | 9399789 |
| Vessel Name | SONGA PUMA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | KARTEPE, TURKEY |
| Foreign Port of Lading | CAUCEDO DOMINICAN REPUBLIC (24722) |
| Port of Unlading | SAN JUAN, PUERTO RICO (4909) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9259 K |
| Weight in KG | 9,259 KG |
| Quantity | 115 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSBU5361890 |
| Commodity Description |
HORIZONTAL WATER HEATER REGULATORS - LT H ORIZONTAL WATER HEATER PACKAGES HS CODE: REGULATORS PACKAGES HS CODE: TOTAL . PACKAGES |
| Shipper Name | WINBOILER ISI SISTEMLERI SAN. VE TI |
|---|---|
| Address Line 1 | SARIMESE MAH. BAGDAT CAD. NO:398/1/ |
| Address Line 2 | KOCAELI, KOCAELI 41 41000 TURKEY |
| Consignee Name | PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | BO. PINAS, SEC. LA VEGA, KM.6.9 |
| Address Line 2 | TOA ALTA 00953 PUERTO RICO |
| Notify Party Name | PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | BO. PINAS, SEC. LA VEGA, KM.6.9 |
| Address Line 2 | TOA ALTA 00953 PUERTO RICO |
| Container Number | MSBU5361890 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EU30849219 |
| Seal Number 1 | EU30849219 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HORIZONTAL WATER HEATER REGULATORS - LT H ORIZONTAL WATER HEATER PACKAGES HS CODE: REGULATORS PACKAGES HS CODE: TOTAL . PACKAGES |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| San Juan, Puerto Rico | 107 | 2026-05-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Caucedo Dominican Republic | 61 | 2026-05-23 |
| Kingston Jamaica | 18 | 2022-03-09 |
| Colon Panama | 15 | 2024-05-01 |
| Puerto Manzanillo Panama | 10 | 2021-04-17 |
| Cartagena Colombia | 3 | 2024-12-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Professional Solar Service Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | BO. PINAS, SEC. LA VEGA, KM.6.9 TOA ALTA 00953 PUERTO RICO | 2025-09-27 | 51 |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | BO. PINAS, SEC. LA VEGA, KM.6.9 TOA ALTA 00953 PUERTO RI | 2026-05-23 | 9 |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP. | 2020-09-08 | 12 | |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP. | 2024-03-09 | 10 | |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP. | 2024-10-12 | 8 | |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP. | 2024-12-04 | 4 | |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE | 2022-02-09 | 2 | |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | 2020-11-20 | 2 | |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | 2020-09-07 | 2 | |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | 2021-07-14 | 2 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Professional Solar Service Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-04 | 15 | |
| 2024-10-12 | 1 | |
| 2022-02-09 | 2 | |
| 2020-07-08 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for Professional Solar Service Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-02-09 | 1 | |
| 2022-02-09 | 1 |