There are a total of 63 bills of lading on file for Putian Starcity Arts And Crafts Co between April 3rd, 2023 and May 14th, 2026.
Of those 63 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 63 |
|---|---|
| Shipper Records | 63 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 3rd, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 22 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Putian Starcity Arts And Crafts Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Putian Starcity Arts And Crafts Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| T.J.MAXX | May 2026 | 2,151 | 33 |
| REN-WIL INC | May 2026 | 1,673 | 20 |
| EUROMARKET DESIGNS, INC. | May 2026 | 135,745 | 7 |
| WINNERS MERCHANTS INTERNATIONAL LP | May 2026 | 15,592 | 1 |
| TWO'S COMPANY INC. | May 2026 | 10,623 | 1 |
| May 2026 | 5 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Putian Starcity Arts And Crafts Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 315 | 28 |
| PUTIAN HUIPENG INPORT AND EXPORT CO.,LTD. | Mar 2026 | 278 | 3 |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO. LTD. | May 2026 | 2,172 | 27 |
| PUTIAN JINGGONG FURNITURE CO LTD | Sep 2025 | 1,284 | 0 |
| PUTIAN LAKESPORTS GOODS CO., LTD. | Nov 2025 | 776 | 0 |
| PUTIAN MAOFA TRADING CO., LTD | May 2026 | 171 | 7 |
| PUTIAN NEWPOWER ARTS AND CRAFTS COM | May 2026 | 351 | 10 |
| PUTIAN NEWPOWER INTERNATIONAL TRADE | Apr 2026 | 655 | 2 |
| PUTIAN PHOENIX IMPORT AND EXPORT TRADING CO.,LTD | May 2026 | 314 | 1 |
| PUTIAN SHI JINTIAN XINNENGYUAN KEJI CO.,LTD | May 2023 | 122 | 0 |
| PUTIAN TEAMFORCE TRADE CO.,LTD. | May 2026 | 250 | 10 |
| PUTIAN TENGZHONG TEXTILE CO. LTD | May 2026 | 1,613 | 49 |
| PUTIAN WINSON SHOES CO.,LTD | May 2026 | 392 | 3 |
| PUTIAN XIANGQI IMPORT & EXPORT TRAD | May 2026 | 110 | 3 |
| PUTIAN XIECHENG FOOTWEAR CO.,LTD. | Mar 2026 | 368 | 1 |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO.,LTD | May 2026 | 988 | 5 |
| PUTIAN XIESHENG SHOES CO., LTD. | Apr 2026 | 179 | 1 |
| PUTIAN XIEYUAN FOOTWEAR CO LTD | May 2026 | 74 | 10 |
| PUTIAN XINGLIAN FOOTWEAR | May 2026 | 94 | 24 |
| PUTIAN XINLONG FOOTWEAR CO., LTD. | Apr 2026 | 747 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 | EGLV146600264446 | COHEXMSE26300203 | 073E | House Bill | COHE | 9645865 | CSCL SUMMER | 2026-04-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 700 CTN | 6,821 KG | House to House | PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS | TJMAXX INC. | TJMAXX INC. | DECORATIVE WALL ART |
| 2026-04-02 | YMJAW228283258 | COHEXMSE26300010 | E005 | House Bill | COHE | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 850 CTN | 8,198 KG | House to House | PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS | TJMAXX INC. | TJMAXX INC. | DECORATIVE WALL ART DRAW |
| 2026-03-06 | HDMUFOCM95249000 | 0014E | Regular Bill | HDMU | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 619 CTN | 7,004 KG | Pier to Pier | PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS | EUROMARKET DESIGNS, INC. | DECORATIVE WALL ART SHIPPER LOAD AND COUNT | ||
| 2026-02-14 | EGLV146501375142 | COHEXMSE26100234 | 074E | House Bill | COHE | 9645889 | CSCL BOHAI SEA | 2026-02-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,150 CTN | 11,309 KG | Container Yard | PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS | TJMAXX INC. | TJMAXX INC. | DECORATIVE WALL ART DRAW |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | WHLC026G517281 |
|---|---|
| House BOL # | BVLVBXMF26040175 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BVLV |
| Voyage # | E015 |
| IMO # | 9935117 |
| Vessel Name | WAN HAI A05 |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7191 KG |
| Weight in KG | 7,191 KG |
| Quantity | 695 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
WHSU8792338 WHSU8786700 |
| Commodity Description |
DECORATIVE WALL ARTS THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID WOOD PACKING MATERIALS. DECORATIVE WALL ARTS THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Shipper Name | PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.189, HUANGLIN, BAJIN VILLAGE, HU |
| Address Line 2 | SHI TOWN, XIUYUDISTRICT,PUTIAN CITY |
| Address Line 3 | , FUJIAN PROVINCE, P.R.CHINA 3,CN |
| Consignee Name | EUROMARKET DESIGNS, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1250 TECHNY ROAD NORTHBROOK, ILLINO |
| Address Line 2 | IS 60062 ,USA,ILLINOIS,ILLINOIS 600 |
| Address Line 3 | 62,US |
| Container Number | WHSU8792338 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHA2060943 |
| Seal Number 1 | WHA2060943 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | DECORATIVE WALL ARTS THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | FROM:VENDOR# 30054TO:491 CRATE & BARREL 1705 N CHRISMAN RDTRACY CA, 95304, USPO: 444-68323 84/6832385COUNTRY: CN |
| Container Number | WHSU8786700 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHA2060946 |
| Seal Number 1 | WHA2060946 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | DECORATIVE WALL ARTS THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | FROM:VENDOR# 30054TO:491 CRATE & BARREL 1705 N CHRISMAN RDTRACY CA, 95304, USPO: 444-68323 84/6832385COUNTRY: CN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 29 | 2026-05-15 |
| Seattle, Washington | 15 | 2026-01-26 |
| Long Beach, California | 11 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-12-29 |
| Oakland, California | 1 | 2026-05-09 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2025-09-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 57 | 2026-05-15 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-12-29 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2024-12-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2024-10-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-06-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Putian Starcity Arts And Crafts Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO | NO.189, HUANGLIN, BAJIN VILLAGE, HU SHI TOWN, XIUYU DISTRICT PUTIAN CN | 2025-06-03 | 33 |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO | NO.189,HUANGLIN,BAJIN VILLAGE,HUSHI TOWN,XIUYU DISTRICT,PUTIANCITY,FUJ IAN PROVINCE,P.R.CHINA,CN | 2026-01-26 | 3 |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO | 2026-05-15 | 1 | |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO | 2025-10-14 | 1 | |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO | 2025-05-27 | 1 | |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO | 2025-09-22 | 1 | |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS | 2026-04-18 | 4 | |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS | 2026-03-06 | 3 | |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO | 2025-03-05 | 3 | |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO. | 2024-02-05 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||