There are a total of 988 bills of lading on file for Putian XIehesheng Trading Co.,Ltd between June 2nd, 2014 and May 6th, 2026.
Of those 988 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 988 |
|---|---|
| Shipper Records | 990 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 45 |
| First Shipment on File | Jun 2nd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Putian XIehesheng Trading Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Putian XIehesheng Trading Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HEY DUDE INC | Jan 2026 | 3,790 | 84 |
| TWISTED X INC | May 2026 | 1,696 | 82 |
| SHOES FOR CREWS | Feb 2026 | 4,731 | 31 |
| DC SHOES INC | Mar 2024 | 3,706 | 27 |
| GROUPE ROSSIGNOL CANADA INC. | May 2026 | 128 | 11 |
| BOARDRIDERS CANADA CORP | Feb 2024 | 1,248 | 11 |
| K2 SPORTS LLC | May 2026 | 1,369 | 9 |
| HEY DUDE (US) LLC | Feb 2026 | 492 | 7 |
| ROSSIGNOL SKI COMPANY INC. | May 2026 | 300 | 5 |
| K2 CANADA | Aug 2023 | 305 | 4 |
| GROUP ROSSIGNOL USA INC. | May 2026 | 1,416 | 3 |
| GALAXY ACTIVE LLC | May 2026 | 3,793 | 3 |
| ELEVATE OUTDOOR COLLECTIVE LLC | May 2026 | 232 | 3 |
| WOLVERINE WORLD INC. | Sep 2022 | 85 | 2 |
| TWISTED X BOOTS | Aug 2025 | 165 | 1 |
| THE ROSSIGNOL GROUP | May 2026 | 117 | 1 |
| SOFT-MOC INC. | May 2026 | 119 | 1 |
| LAS INTERNATIONAL CORP | Feb 2026 | 522 | 1 |
| K2 CORPORATION OF CANADA | Apr 2025 | 621 | 1 |
| HAPPY FEET INTERNATIONAL | May 2026 | 2,675 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Putian XIehesheng Trading Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PUTIAN NEWPOWER ARTS AND CRAFTS COM | May 2026 | 351 | 10 |
| PUTIAN NEWPOWER INTERNATIONAL TRADE | Apr 2026 | 655 | 2 |
| PUTIAN PHOENIX IMPORT AND EXPORT TRADING CO.,LTD | May 2026 | 314 | 1 |
| PUTIAN SHI JINTIAN XINNENGYUAN KEJI CO.,LTD | May 2023 | 122 | 0 |
| PUTIAN STARCITY ARTS AND CRAFTS CO | May 2026 | 63 | 6 |
| PUTIAN TEAMFORCE TRADE CO.,LTD. | May 2026 | 250 | 10 |
| PUTIAN TENGZHONG TEXTILE CO. LTD | May 2026 | 1,613 | 49 |
| PUTIAN WINSON SHOES CO.,LTD | May 2026 | 392 | 3 |
| PUTIAN XIANGQI IMPORT & EXPORT TRAD | May 2026 | 110 | 3 |
| PUTIAN XIECHENG FOOTWEAR CO.,LTD. | Mar 2026 | 368 | 1 |
| PUTIAN XIESHENG SHOES CO., LTD. | Apr 2026 | 179 | 1 |
| PUTIAN XIEYUAN FOOTWEAR CO LTD | May 2026 | 74 | 10 |
| PUTIAN XINGLIAN FOOTWEAR | May 2026 | 94 | 24 |
| PUTIAN XINLONG FOOTWEAR CO., LTD. | Apr 2026 | 747 | 1 |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO LTD | May 2026 | 1,858 | 8 |
| PUTIAN XUNYOU TRADING C O | Dec 2025 | 99 | 0 |
| PUTIAN YIHONG WOOD INDUSTRY CO.,LTD | Jun 2023 | 352 | 0 |
| PUTIAN YUNFEI TRADING CO., LTD | Nov 2024 | 103 | 0 |
| PUTIAN ZHONGFU TRADE CO.,LTD | May 2026 | 235 | 4 |
| PUTIANSHI CHAOCHUANG MAOYI YOUXIANG | Nov 2025 | 428 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-14 | ZIMUXIA8532128 | UASI2917760274 | 5E | House Bill | UASI | 9393321 | MSC ELAINE | 2026-03-13 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 489 CTN | 8,892 KG | Pier to Pier | PUTIAN XIEHESHENG TRADING | TWISTED X, INC | FOOTWEAR | |
| 2026-03-05 | ONEYXMNG15894900 | UASI2918320988 | E014 | House Bill | UASI | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 524 CTN | 8,600 KG | Container Yard | PUTIAN XIEHESHENG TRADING | TWISTED X, INC | FOOTWEAR | |
| 2026-01-16 | OOLU2315522351 | 003E | Regular Bill | OOLU | 9949730 | OOCL DAFFODIL | 2026-01-15 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 200 CTN | 1,600 KG | House to House | PUTIAN XIE HE SHENG TRADING | GALAXY ACTIVE, LLC | GALAXY ACTIVE, LLC | PO# SHAQ FOOTWEAR SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL. | |
| 2026-01-12 | ONEYXMNFG2658900 | UASI2917678104 | E008 | House Bill | UASI | 9941130 | WAN HAI A12 | 2026-01-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 512 CTN | 8,500 KG | Container Yard | PUTIAN XIEHESHENG TRADING | TWISTED X, INC | FOOTWEAR | |
| Run Date | 2026-04-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-07 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | OOLU2322524920 |
|---|---|
| House BOL # | UASI2918720992 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UASI |
| Voyage # | 26162 |
| IMO # | 9251999 |
| Vessel Name | OOCL ROTTERDAM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8848 KG |
| Weight in KG | 8,848 KG |
| Quantity | 560 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU8819135 |
| Commodity Description |
FOOTWEAR |
| Shipper Name | PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.66 YUANXING ROAD,FENGTING,XIANYO |
| Address Line 2 | U |
| Address Line 3 | PUTIAN 351254 FUJIAN,CHINA |
| City | PUTIAN CITY |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | TWISTED X, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1414 S FM 51 DECATUR TX 76234 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| City | COPPELL |
| State Province | TX |
| Zip Code | 75019 |
| Country Code | US |
| Contact Name | TWISTED X LOGISTICS |
| Container Number | OOCU8819135 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKFN2416 |
| Seal Number 1 | OOLKFN2416 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FOOTWEAR |
| Marks and Numbers 1 | STYLE |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 640391 | 00000000 | 0000008848 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 674 | 2026-05-07 |
| Long Beach, California | 192 | 2026-04-08 |
| Seattle, Washington | 35 | 2025-08-01 |
| Tacoma, Washington | 26 | 2025-09-08 |
| Houston, Texas | 25 | 2026-03-14 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2022-12-16 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-01-16 |
| Charleston, South Carolina | 8 | 2025-08-28 |
| Miami, Florida | 2 | 2025-11-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 924 | 2026-05-07 |
| Pusan South Korea | 22 | 2025-09-08 |
| Shanghai China (Mainland) | 14 | 2025-07-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 11 | 2023-09-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 9 | 2025-01-13 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2025-07-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2026-03-14 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2025-11-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2025-08-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Putian XIehesheng Trading Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO.,LTD | NO.66 YUANXING ROAD,FENGTING,XIANYO U,PUTIAN PUTIAN CN | 2025-08-25 | 7 |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO.,LTD | NO.66 YUANXING ROAD,FENGTING,XIANYO U PUTIAN CN | 2025-09-30 | 5 |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO.,LTD | 2018-03-20 | 193 | |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO. LTD | 2019-05-13 | 74 | |
| PUTIAN XIE HE SHENG TRADING CO. | 2019-05-15 | 43 | |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO., LTD. | 2025-08-04 | 39 | |
| PUTIAN XIE HE SHENG TRADING CO | 2020-05-13 | 37 | |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO.,LTD | 2023-09-01 | 26 | |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO., LTD | 2021-01-29 | 21 | |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO LTD | 2024-03-20 | 18 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Putian XIehesheng Trading Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-01 | 6 | |
| 2022-12-08 | 1 | |
| 2022-12-08 | 1 | |
| 2022-02-14 | 3 | |
| 2021-03-18 | 1 | |
| 2020-01-30 | 41 | |
| 2020-01-30 | 30 | |
| 2019-09-17 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||