There are a total of 1,858 bills of lading on file for Putian XInxiesheng Footwear Co Ltd between November 15th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 1,858 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,858 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,885 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 35 |
| First Shipment on File | Nov 15th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 47 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Putian XInxiesheng Footwear Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Putian XInxiesheng Footwear Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TWISTED X INC | May 2026 | 1,696 | 288 |
| K-SWISS, INC. | May 2026 | 2,698 | 210 |
| ROCKY BRANDS, INC | May 2026 | 5,303 | 104 |
| DC SHOES INC | Mar 2024 | 3,706 | 40 |
| GRUNDENS USA LTD. | May 2026 | 1,229 | 33 |
| BOARDRIDERS WHOLESALE LLC | Apr 2024 | 6,001 | 21 |
| MINT GREEN GROUP INC. | Mar 2026 | 311 | 15 |
| CAREISMATIC BRANDS INC | May 2026 | 2,645 | 13 |
| BOARDRIDERS CANADA CORP | Feb 2024 | 1,248 | 13 |
| CRAFT SPORTSWEAR NORTH AMERICA LLC | Apr 2026 | 282 | 9 |
| TWISTED X BOOTS | Aug 2025 | 165 | 5 |
| CARIBBEAN SPORTS DISTRIBUTOR LLC | Jul 2025 | 14 | 4 |
| SPARTAN RACE INC | May 2026 | 258 | 3 |
| SILVERTS UNIVERSAL DRESSING SOLUTIO | Mar 2026 | 20 | 3 |
| TIGERS (USA) GLOBAL LOGISTICS, INC. | May 2026 | 42,893 | 2 |
| SPORTS CRAFT INC. | Jan 2026 | 108 | 2 |
| WOLVERINE WORLD WIDE, INC. | May 2026 | 24,565 | 1 |
| RAINS USA INC | Apr 2026 | 209 | 1 |
| NEW WAVE SPORTS CANADA INC. | Mar 2026 | 33 | 1 |
| JAS CONTRACT LOGISTICS | May 2026 | 163 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Putian XInxiesheng Footwear Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PUTIAN TEAMFORCE TRADE CO.,LTD. | May 2026 | 250 | 10 |
| PUTIAN TENGZHONG TEXTILE CO. LTD | May 2026 | 1,613 | 49 |
| PUTIAN WINSON SHOES CO.,LTD | May 2026 | 392 | 3 |
| PUTIAN XIANGQI IMPORT & EXPORT TRAD | May 2026 | 110 | 3 |
| PUTIAN XIECHENG FOOTWEAR CO.,LTD. | Mar 2026 | 368 | 1 |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO.,LTD | May 2026 | 988 | 5 |
| PUTIAN XIESHENG SHOES CO., LTD. | Apr 2026 | 179 | 1 |
| PUTIAN XIEYUAN FOOTWEAR CO LTD | May 2026 | 74 | 10 |
| PUTIAN XINGLIAN FOOTWEAR | May 2026 | 94 | 24 |
| PUTIAN XINLONG FOOTWEAR CO., LTD. | Apr 2026 | 747 | 1 |
| PUTIAN XUNYOU TRADING C O | Dec 2025 | 99 | 0 |
| PUTIAN YIHONG WOOD INDUSTRY CO.,LTD | Jun 2023 | 352 | 0 |
| PUTIAN YUNFEI TRADING CO., LTD | Nov 2024 | 103 | 0 |
| PUTIAN ZHONGFU TRADE CO.,LTD | May 2026 | 235 | 4 |
| PUTIANSHI CHAOCHUANG MAOYI YOUXIANG | Nov 2025 | 428 | 0 |
| PUTNAM ACCESSORY GROUP.INC | May 2026 | 1,429 | 5 |
| PUTRA KUANTAN MANDIRI | Mar 2026 | 74 | 4 |
| PUTSCH & COMPANY, INC. | May 2026 | 981 | 16 |
| PUTUL DISTRIBUTORS INC | May 2026 | 1,700 | 58 |
| PUTZMEISTER AMERICA, INC. | May 2026 | 4,612 | 76 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | YMJAW228284014 | UASI2919026385 | E015 | House Bill | UASI | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 529 CTN | 8,389 KG | House to House | PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR | TWISTED X, INC | FOOTWEAR | |
| 2026-04-23 | YMJAW228283818 | UASI2918919531 | E017 | House Bill | UASI | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 601 CTN | 8,495 KG | House to House | PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR | TWISTED X, INC | FOOTWEAR | |
| 2026-04-14 | YMJAW228283324 | UASI2918835216 | E016 | House Bill | UASI | 9941128 | WAN HAI A11 | 2026-04-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 629 CTN | 8,040 KG | Container Yard | PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR | TWISTED X, INC | FOOTWEAR | |
| 2026-04-14 | YMJAW228283325 | UASI2918833819 | E016 | House Bill | UASI | 9941128 | WAN HAI A11 | 2026-04-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 519 CTN | 8,582 KG | Container Yard | PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR | TWISTED X, INC | FOOTWEAR | |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | YMJAW228284017 |
|---|---|
| House BOL # | UASI291911168T |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UASI |
| Voyage # | E010 |
| IMO # | 9941130 |
| Vessel Name | WAN HAI A12 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8064 KG |
| Weight in KG | 8,064 KG |
| Quantity | 448 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCKU6186742 |
| Commodity Description |
FOOTWEAR |
| Shipper Name | PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO., LT |
|---|---|
| Address Line 1 | LIUXIAN,LAIDIAN TOWN, |
| Address Line 3 | XIANYOU,PUTIAN,FUJIAN,CHINA |
| City | PUTIAN CITY |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | TWISTED X, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1414 S FM 51 DECATUR TX 76234 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| City | COPPELL |
| State Province | TX |
| Zip Code | 75019 |
| Country Code | US |
| Contact Name | TWISTED X LOGISTICS |
| Container Number | TCKU6186742 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV896620 |
| Seal Number 1 | YMAV896620 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FOOTWEAR |
| Marks and Numbers 1 | STYLE CUSTOMER PO |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 640391 | 00000000 | 0000008064 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,079 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 319 | 2025-10-13 |
| Tacoma, Washington | 235 | 2025-11-22 |
| Houston, Texas | 107 | 2026-02-05 |
| Seattle, Washington | 61 | 2025-06-24 |
| Oakland, California | 21 | 2025-12-25 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2022-03-19 |
| Charleston, South Carolina | 10 | 2020-09-17 |
| New York, New York | 7 | 2015-01-24 |
| Miami, Florida | 4 | 2025-07-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 1,679 | 2026-05-15 |
| Hong Kong Hong Kong | 63 | 2023-04-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 44 | 2022-09-22 |
| Pusan South Korea | 38 | 2026-02-05 |
| Yantian China (Mainland) | 12 | 2022-09-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2024-09-23 |
| Chiwan China (Mainland) | 5 | 2017-03-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2026-01-17 |
| Colon Panama | 2 | 2018-08-28 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2024-08-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Putian XInxiesheng Footwear Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO LTD | LIUXIAN, LAIDIAN, XIANYOU PUTIAN CN | 2025-07-12 | 1 |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO LTD | LIUXIAN,LAIDIAN TOWN XIANYOU,PUTIAN PUTIAN CN | 2025-06-30 | 1 |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO LTD | 2025-06-18 | 1 | |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO LTD | 2024-07-01 | 229 | |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR COMPANY | 2024-12-03 | 205 | |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO. | 2025-04-24 | 139 | |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO LTD | 2018-06-27 | 101 | |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO. | 2025-07-09 | 72 | |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO.,LTD | 2025-06-24 | 50 | |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO., LTD. | 2014-05-06 | 49 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Putian XInxiesheng Footwear Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-22 | 22 | |
| 2022-07-19 | 4 | |
| 2021-12-14 | 8 | |
| 2020-06-13 | 40 | |
| 2019-06-12 | 6 | |
| 2018-02-26 | 2 | |
| 2015-01-28 | 1 | |
| 2015-01-12 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||