There are a total of 495 bills of lading on file for Quimidroga S.A. between November 21st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 495 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 495 |
|---|---|
| Shipper Records | 100 |
| Consignee Records | 389 |
| Notify Party Records | 385 |
| First Shipment on File | Nov 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 56 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUIMIDROGA S.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Quimidroga S.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Quimidroga S.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MEXICHEM COMPUESTOS, S.A. DE .C.V. | May 2026 | 2,026 | 165 |
| HENKEL US OPERATIONS CORPORATION | May 2026 | 6,878 | 15 |
| INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | May 2026 | 17,392 | 13 |
| ACI MEXICO-AUTOMOTIVE COMPOUNDING I | May 2026 | 958 | 8 |
| KLJ ORGANIC LTD | May 2026 | 442 | 6 |
| W.R.GRACE & CO. | May 2026 | 3,806 | 5 |
| GRUPO ADUANAL AGUILAR S.C. | Feb 2026 | 355 | 5 |
| FUJIAN WYNCA TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 125 | 4 |
| STAHL DE MEXICO S.A. | May 2026 | 292 | 2 |
| LUCTA MEXICANA SA DE CV | Apr 2026 | 312 | 2 |
| CANCARB LIMITED | May 2026 | 3,658 | 2 |
| ASCENSUS SPECIALTIES LLC | May 2026 | 865 | 2 |
| AMERICAN RENOLIT CORPORATION | May 2026 | 3,323 | 2 |
| SOLVAY SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | May 2026 | 11,027 | 1 |
| QUIMICA RANA S.A DE C.V | Jan 2026 | 297 | 1 |
| PEGANTES URANO SAS | May 2026 | 58 | 1 |
| Jan 2023 | 1 | 1 | |
| KINGSPAN INSULATED PANELS, INC. | May 2026 | 809 | 1 |
| JINDAL POLY FILMS LTD | Sep 2025 | 2,878 | 1 |
| IFF CHEMICAL HOLDING, INC | May 2026 | 1,429 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Quimidroga S.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUIMICA INDUSTRIAL MONTALVO AGUILAR | May 2026 | 344 | 2 |
| QUIMICA INTERNACIONAL S.A. | May 2026 | 194 | 13 |
| QUIMICA LAMBERTI DE MEXICO S.A. | May 2026 | 905 | 9 |
| QUIMICA LUCAVA S.A. DE C.V. | Feb 2025 | 155 | 0 |
| QUIMICA RANA DE MONTERREY SA | Apr 2026 | 258 | 4 |
| QUIMICA RANA S.A DE C.V | Jan 2026 | 297 | 0 |
| QUIMICA STOEVER, S.A. DE C.V. | May 2026 | 392 | 7 |
| QUIMICAS HANDAL DE CENTROAMERICA | Apr 2026 | 730 | 2 |
| QUIMICOS E SOLUCOES SUSTENTAVEIS DO | Apr 2026 | 73 | 2 |
| QUIMICOS Y PLASTICOS INDUSTRIALES S QUIMICOPLASTICOS S.A.S | May 2026 | 471 | 6 |
| QUIMOBASICOS, S.A. DE C.V. | May 2026 | 608 | 17 |
| QUIMPAC DE COLOMBIA S.A. | May 2026 | 653 | 16 |
| QUIMPAC S.A. | May 2026 | 508 | 9 |
| QUIN GLOBAL US | Apr 2026 | 136 | 3 |
| QUIN GMBH | May 2026 | 278 | 3 |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | May 2026 | 353 | 6 |
| QUINBY RIDGE ENTERPRISES LLC | Dec 2019 | 1,026 | 0 |
| QUINCAILLERIE CALEDONIENNE | Apr 2026 | 322 | 4 |
| QUINCAILLERIE RABLE INC | May 2026 | 106 | 9 |
| QUINCAILLERIE RICHELIEU LTEE | May 2026 | 257 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | MEDUXF866990 | 613W | Simple BOL FROB | MEDU | 9974503 | MSC GHANA | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 5 TNK | 106,600 K | House to House | MEXICHEM COMPUESTOS, S.A. DE .C.V. | QUIMIDROGA SA | QUIMIDROGA SA | POLYCARBOXYLIC ACIDS, THEIR ANHYDRIDES, HALID ES, P - TRI(2-ETHYLHEXTYL)BENZEN-1 ,2,4-TRICA RBOXYLATE 21.30 MT PLASTICIZER TOTM ... | |
| 2026-05-09 | MEDUXF861108 | 613W | Simple BOL FROB | MEDU | 9974503 | MSC GHANA | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 6 TNK | 124,530 K | House to House | MEXICHEM COMPUESTOS, S.A. DE .C.V. | QUIMIDROGA SA | QUIMIDROGA SA | POLYCARBOXYLIC ACIDS, THEIR ANHYDRIDES, HALID ES, P - DIUNDECYL PHTHALATE 20.43 MT PLASTIFI CANTE MEXIFLEX 11P 1 FLEXITANK WITH ... | |
| 2026-04-28 | ZIMUBCN10204518 | FTNVSMADS0000690 | 359W | House Bill | FTNV | 9440837 | ZIM PACIFIC | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | BARCELONA SPAIN | 60 BAG | 1,506 KG | Container Station | QUIMIDROGA | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | VULKANOX BHT ANTIOXIDANT | |
| 2026-04-25 | MEDUXF846703 | 613A | Simple BOL FROB | MEDU | 9200677 | MSC SYDNEY VI | 2026-04-24 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 1 TNK | 20,270 K | House to House | MEXICHEM COMPUESTOS, S.A. DE .C.V. | QUIMIDROGA SA | QUIMIDROGA SA | POLYCARBOXYLIC ACIDS, THEIR ANHYDRIDES, HALID ES, P - (TG TANK) ,-BENZENEDICARBOXYLIC ACI D, DI-C- BRANCHED AND LINER ALKYL ESTE... | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | MEDUXF878896 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 610A |
| IMO # | 9619452 |
| Vessel Name | MSC ARICA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ALTAMIRA |
| Foreign Port of Lading | TAMPICO MEXICO (20193) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21120 K |
| Weight in KG | 21,120 KG |
| Quantity | 1 TNK |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSBU1036818 |
| Commodity Description |
POLYCARBOXYLIC ACIDS, THEIR ANHYDRIDES, HALID ES, P - TRI (2-ETHYLHEXTYL) BENZEN-1,2,4-TRIC ARBOXYLAT E 20.97 MT PLASTICIZER TOTM PI 1 FL EXITANK WITH PLASTICIZER TOTM PI HC. 291739 O .V. 1619129 FREIGHT PREPAID |
| Shipper Name | MEXICHEM COMPUESTOS, S.A. DE .C.V. |
|---|---|
| Address Line 1 | AUTOPISTA ALTAMIRA KM 4.5 COL. PUER |
| Address Line 2 | ALTAMIRA TAM 89608 MEXICO |
| Consignee Name | QUIMIDROGA SA |
|---|---|
| Address Line 1 | C/TUSET. 26 |
| Address Line 2 | BARCELONA CT 08006 SPAIN |
| Notify Party Name | QUIMIDROGA SA |
|---|---|
| Address Line 1 | C/TUSET. 26 |
| Address Line 2 | BARCELONA CT 08006 SPAIN |
| Container Number | MSBU1036818 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 145948 |
| Seal Number 1 | 145948 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | POLYCARBOXYLIC ACIDS, THEIR ANHYDRIDES, HALID ES, P - TRI (2-ETHYLHEXTYL) BENZEN-1,2,4-TRIC ARBOXYLAT E 20.97 MT PLASTICIZER TOTM PI 1 FL EXITANK WITH PLASTICIZER TOTM PI HC. 291739 O .V. 1619129 FREIGHT PREPAID |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 291739 | 00422400 | 0000021120 K |
| 291739 | 00422400 | 0000021120 K |
| 291739 | 00422400 | 0000021120 K |
| 291739 | 00422400 | 0000021120 K |
| 291739 | 00422400 | 0000021120 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 341 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 43 | 2026-04-28 |
| Miami, Florida | 37 | 2025-09-09 |
| New Orleans, Louisiana | 32 | 2024-08-05 |
| Port Everglades, Florida | 14 | 2018-11-07 |
| New York, New York | 11 | 2025-11-29 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-03-13 |
| Mobile, Alabama | 4 | 2022-06-13 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2021-11-02 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2025-01-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tampico Mexico | 294 | 2026-05-23 |
| Veracruz Mexico | 85 | 2020-09-25 |
| Barcelona Spain | 69 | 2026-04-28 |
| Valencia Spain | 19 | 2026-02-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 4 | 2026-03-13 |
| Mundra India | 4 | 2025-11-18 |
| Jawaharlal Nehru India | 3 | 2024-04-18 |
| Algeciras Spain | 3 | 2023-01-21 |
| Halifax, NS Canada | 3 | 2021-07-19 |
| Sines Portugal | 3 | 2021-04-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Quimidroga S.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUIMIDROGA S.A. | C TUSET NO. 26 BARCELONA CT 08006 SPAIN | 2024-02-24 | 135 |
| QUIMIDROGA SA | C TUSET. 26 BARCELONA CT 08006 SPAIN | 2026-05-23 | 66 |
| QUIMIDROGA S.A. | 2019-08-05 | 53 | |
| QUIMIDROGA,SA | 2018-07-21 | 27 | |
| QUIMIDROGA SA | 2024-09-04 | 10 | |
| QUIMIDROGA, SA | 2024-04-20 | 9 | |
| QUIMIDROGA | 2025-12-03 | 9 | |
| QUIMIDROGA SA | 2024-01-03 | 9 | |
| QUIMIDROGA, S.A. | 2016-11-04 | 8 | |
| QUIMIDROGA SA DE CV | 2015-07-09 | 8 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Quimidroga S.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-12 | 45 | |
| 2025-06-12 | 5 | |
| 2024-05-04 | 4 | |
| 2024-03-08 | 2 | |
| 2021-08-09 | 1 | |
| 2019-09-10 | 9 | |
| 2018-04-02 | 16 | |
| 2017-06-30 | 9 | |
| 2016-01-11 | 11 | |
| 2015-03-10 | 5 |
Below are the top 4 email addresses on file for Quimidroga S.A.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-04-09 | 1 | |
| 2024-04-09 | 1 | |
| 2014-06-19 | 3 | |
| 2013-08-05 | 1 |