There are a total of 353 bills of lading on file for QUIN-Sea Fisheries Limited between December 29th, 2012 and May 5th, 2026.
Of those 353 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 353 |
|---|---|
| Shipper Records | 321 |
| Consignee Records | 31 |
| Notify Party Records | 12 |
| First Shipment on File | Dec 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 75 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUIN-SEA FISHERIES LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with QUIN-Sea Fisheries Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with QUIN-Sea Fisheries Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROYAL GREENLAND SEAFOOD A S | May 2026 | 1,315 | 18 |
| WOSTE TECHNOLOGY TRADE (TIANJIN) CO., LTD. | Dec 2025 | 17 | 17 |
| FISHY VIETNAM CO LTD | May 2026 | 22 | 16 |
| RIZHAO RIRONG AQUATIC PRODUCTS & FO | Mar 2026 | 226 | 9 |
| CHINA AGRICULTURAL PRODUCTS | May 2026 | 107 | 7 |
| XIAMEN C AND D ESSENTIAL RESOURCES | May 2026 | 85 | 5 |
| ROYAL GREENLAND US INC. | May 2026 | 482 | 5 |
| Jun 2024 | 5 | 5 | |
| Mar 2026 | 8 | 5 | |
| DALIAN JINSHUO INTERNATIONAL TRADE CO., LTD. | Dec 2025 | 114 | 5 |
| Jan 2026 | 8 | 5 | |
| JINAN WELCOME INDUSTRIAL GROUP CO. | Jan 2026 | 302 | 4 |
| TRUNG SON LONG AN CO., LTD | May 2026 | 172 | 3 |
| PT. FRESH ON TIME SEAFOOD | May 2026 | 1,277 | 3 |
| OPTIMIZE INTEGRATION GROUP INC | May 2026 | 1,701 | 3 |
| FUJIAN HAIZHONGXIAN TRADING CO. LTD | Feb 2026 | 60 | 3 |
| ZHEJIANG SEALAND NETWORK TECHNOLOGY CO., LTD. | Jan 2026 | 25 | 2 |
| YUSUNG MULSAN CO., LTD | Oct 2025 | 21 | 2 |
| SHEEN INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN LTD. | May 2026 | 15 | 2 |
| SHANGHAI HUZE FOOD SALES & MANAGEMENT CO., LTD. | Jan 2023 | 29 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to QUIN-Sea Fisheries Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUIMICA STOEVER, S.A. DE C.V. | May 2026 | 392 | 7 |
| QUIMICAS HANDAL DE CENTROAMERICA | Apr 2026 | 730 | 2 |
| QUIMICOS E SOLUCOES SUSTENTAVEIS DO | Apr 2026 | 73 | 2 |
| QUIMICOS Y PLASTICOS INDUSTRIALES S QUIMICOPLASTICOS S.A.S | May 2026 | 471 | 6 |
| QUIMIDROGA S.A. | May 2026 | 495 | 18 |
| QUIMOBASICOS, S.A. DE C.V. | May 2026 | 608 | 17 |
| QUIMPAC DE COLOMBIA S.A. | May 2026 | 653 | 16 |
| QUIMPAC S.A. | May 2026 | 508 | 9 |
| QUIN GLOBAL US | Apr 2026 | 136 | 3 |
| QUIN GMBH | May 2026 | 278 | 3 |
| QUINBY RIDGE ENTERPRISES LLC | Dec 2019 | 1,026 | 0 |
| QUINCAILLERIE CALEDONIENNE | Apr 2026 | 322 | 4 |
| QUINCAILLERIE RABLE INC | May 2026 | 106 | 9 |
| QUINCAILLERIE RICHELIEU LTEE | May 2026 | 257 | 11 |
| QUINCY AIR COMPRESSOR LTD | May 2026 | 104 | 13 |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | May 2026 | 7,357 | 206 |
| QUINCY FARM & HOME DIST. | Apr 2026 | 322 | 1 |
| QUINN COMPANY | Apr 2026 | 193 | 3 |
| QUINN INTERNATIONAL CORP | Apr 2026 | 304 | 4 |
| QUINOA FOODS COMPANY S.R.L. | Jan 2026 | 466 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-20 | EIMU3002519 | 611 | Simple BOL FROB | EIMU | 9311878 | SILVER MARY | 2026-03-19 | PORTLAND, MAINE | REYKJAVIK ICELAND | 783 CAR | 10,980 K | House to House | ROYAL GREENLAND SEAFOOD A S | QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | X 'RF CONTAINER FCL/FCL STC. CARTONS GREENLAND HALIBUT FILLETS REINHARDTIUS HIPPOGLOSSOIDES FREIGHT PREPAID | |
| 2026-03-14 | CMDUCAN0973732 | 1TUHF | Simple BOL FROB | CMDU | 9463011 | EDISON | 2026-03-13 | NEWARK, NEW JERSEY | HALIFAX, NS CANADA | 1,638 CAS | 30,880 KG | Pier to Pier | QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | GOLD HELM IMPORT EXPORT | GOLD HELM IMPORT EXPORT | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE - DEGREES CELSIUS CASES CASES WHELK, ... | |
| 2026-02-28 | CMDUCAN0975045 | 1TUHN | Simple BOL FROB | CMDU | 9860245 | CMA CGM BRAZIL | 2026-02-26 | NEWARK, NEW JERSEY | HALIFAX, NS CANADA | 1,610 CAS | 31,463 KG | Pier to Pier | QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | FISHY VIETNAM | FISHY VIETNAM | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE - DEGREES CELSIUS CASES CASES FROZEN ... | |
| 2026-02-18 | CMDUCAN0975793 | 1TUHJ | Simple BOL FROB | CMDU | 9410727 | CMA CGM ANDROMEDA | 2026-02-17 | NEWARK, NEW JERSEY | HALIFAX, NS CANADA | 1,638 CAS | 33,380 KG | Pier to Pier | QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | FISHY VIETNAM | FISHY VIETNAM | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE - DEGREES CELSIUS CASES CASES FROZEN ... | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-05 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | CMDUCAN0995249 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 1TUIR |
| IMO # | 9780885 |
| Vessel Name | CMA CGM J. ADAMS |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ST JOHN'S, NL |
| Foreign Port of Lading | HALIFAX, NS CANADA (13841) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 30086 KG |
| Weight in KG | 30,086 KG |
| Quantity | 1650 CAS |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
SZLU5095130 |
| Commodity Description |
CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE -25 DEGREES CELSIUS CASES FROZEN COOKED IN-SHELL WHELK (BUCCINUM UNDATUM) 24,750.00 KGS NET WEIGHT |
| Shipper Name | QUIN-SEA FISHERIES LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | P.O. BOX 112 50 70 MARINE DRIVE |
| Address Line 2 | OLD PERLICAN A0A3G0 |
| Address Line 3 | CANADA |
| Consignee Name | FISHY VIETNAM CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 621/1, NATIONAL ROUTE 1A |
| Address Line 2 | QUARTER 3, LINH XUAN WARD, |
| Address Line 3 | HO CHI MINH |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | CITY VIETNAM |
| Notify Party Name | FISHY VIETNAM CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 621/1, NATIONAL ROUTE 1A |
| Address Line 2 | QUARTER 3, LINH XUAN WARD, |
| Address Line 3 | HO CHI MINH |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | CITY VIETNAM |
| Container Number | SZLU5095130 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 232454 |
| Seal Number 1 | 232454 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE -25 DEGREES CELSIUS CASES FROZEN COOKED IN-SHELL WHELK (BUCCINUM UNDATUM) 24,750.00 KGS NET WEIGHT |
| Additional Cargo 1 | 25,566.00 KGS GROSS WEIGHT EMAIL: FISHY.VN GMAIL.COM PHONE: + 084 905 705 798 XXXXXXXXXXXXXXXXXXX FREIGHT PREPAID |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 275 | 2026-05-09 |
| Portland, Maine | 34 | 2026-03-20 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2020-04-23 |
| New York, New York | 9 | 2016-11-10 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2015-09-28 |
| Los Angeles, California | 5 | 2014-07-19 |
| Oakland, California | 4 | 2014-09-03 |
| Long Beach, California | 2 | 2013-12-13 |
| Miami, Florida | 1 | 2025-08-16 |
| West Palm Beach, Florida | 1 | 2021-07-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Halifax, NS Canada | 313 | 2026-05-09 |
| Reykjavik Iceland | 31 | 2026-03-20 |
| Buenos Aires Argentina | 6 | 2015-09-28 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2024-07-02 |
| Cristobal Panama | 1 | 2023-12-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2015-02-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for QUIN-Sea Fisheries Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 257 269 MARINE DRIVE SOUTHERN HARBOUR NEWFOUNDLAND LABRADOR TAX 104372420RM0001 | 2025-12-17 | 59 |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 50-70 MARINE DRIVE OLD PERLICAN NEWFOUNDLAND LABRADOR | 2026-03-14 | 43 |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 2026-05-09 | 13 | |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 2026-03-20 | 8 | |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 2025-12-02 | 7 | |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 2025-10-28 | 7 | |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 2025-06-20 | 6 | |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 2025-08-16 | 5 | |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 2025-06-18 | 3 | |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | 2026-05-09 | 2 |
Below are the top 5 phone numbers on file for QUIN-Sea Fisheries Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-18 | 9 | |
| 2023-10-24 | 1 | |
| 2022-06-24 | 1 | |
| 2019-12-20 | 22 | |
| 2015-09-28 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||