There are a total of 106 bills of lading on file for Quincaillerie Rable Inc between July 14th, 2019 and May 15th, 2026.
Of those 106 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 106 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 104 |
| Notify Party Records | 57 |
| First Shipment on File | Jul 14th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUINCAILLERIE RABLE INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Quincaillerie Rable Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Quincaillerie Rable Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| XIAMEN XIANGHAO TRADING COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,287 | 51 |
| ASSA ABLOY (ZHONGSHAN) SECURITY TECHNOLOGY COMPANY LIMITED | May 2026 | 703 | 15 |
| EZSCORT CO., LTD | May 2026 | 38 | 8 |
| XIANGHAO TRADING COMPANY | May 2026 | 684 | 3 |
| PT. ALUMINIUM EXTRUSION INDONESIA | May 2026 | 15 | 3 |
| MICOTA TECH (CHINA) CO.,LTD | May 2026 | 657 | 2 |
| ASSA ABLOY HOSPITALITY | May 2026 | 9,305 | 2 |
| SUZHOU NEW SOURCE INTERNATIONAL TRADE COMPANY LIMITED | May 2026 | 85 | 1 |
| SUNNY GROUP TECHNOLOGY DEVELOPMENT | May 2026 | 524 | 1 |
| INTERLOCK USA, INC. | May 2026 | 2,523 | 1 |
| FORTUNE TECHNOLOGY GROUP | Aug 2025 | 54 | 1 |
| ASSA ABLOY FENESTRATION, LLC | May 2026 | 799 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Quincaillerie Rable Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUIMICOS Y PLASTICOS INDUSTRIALES S QUIMICOPLASTICOS S.A.S | May 2026 | 471 | 6 |
| QUIMIDROGA S.A. | May 2026 | 495 | 18 |
| QUIMOBASICOS, S.A. DE C.V. | May 2026 | 608 | 17 |
| QUIMPAC DE COLOMBIA S.A. | May 2026 | 653 | 16 |
| QUIMPAC S.A. | May 2026 | 508 | 9 |
| QUIN GLOBAL US | Apr 2026 | 136 | 3 |
| QUIN GMBH | May 2026 | 278 | 3 |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | May 2026 | 353 | 6 |
| QUINBY RIDGE ENTERPRISES LLC | Dec 2019 | 1,026 | 0 |
| QUINCAILLERIE CALEDONIENNE | Apr 2026 | 322 | 4 |
| QUINCAILLERIE RICHELIEU LTEE | May 2026 | 257 | 11 |
| QUINCY AIR COMPRESSOR LTD | May 2026 | 104 | 13 |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | May 2026 | 7,357 | 206 |
| QUINCY FARM & HOME DIST. | Apr 2026 | 322 | 1 |
| QUINN COMPANY | Apr 2026 | 193 | 3 |
| QUINN INTERNATIONAL CORP | Apr 2026 | 304 | 4 |
| QUINOA FOODS COMPANY S.R.L. | Jan 2026 | 466 | 0 |
| QUINONES MERCHANDISE | Aug 2025 | 180 | 0 |
| QUINONEZ FUENTES WILSON JULIAN | May 2021 | 182 | 0 |
| QUINORGAN,S.L. | May 2026 | 358 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ZIMUSHH32094065 | BANQ1073857515 | 12E | House FROB | BANQ | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-15 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 80 CTN | 745 K | Pier to Pier | ASSA ABLOY (ZHONGSHAN) SECURITY TECHNOLOGY COMPANY... | QUINCALLERIE RABEL INC | QUINCALLERIE RABEL INC | LOCK PARTS AS PER PO# XXXXX 1PLT=80CTNS |
| 2026-04-23 | CMDUZSN0816971 | BANQ1072935024 | 0NWKB | House FROB | BANQ | 9300386 | EVER SHINE | 2026-04-09 | TACOMA, WASHINGTON | ZHONGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,213 CTN | 10,950 K | Pier to Pier | ASSA ABLOY (ZHONGSHAN) SECURITY TECHNOLOGY COMPANY... | QUINCALLERIE RABEL INC | QUINCALLERIE RABEL INC | LOCK PARTS AS PER PO# V PLTS=CTNS LOCK ACCESSORY HS CODE CTNS KGS . CBM |
| 2026-03-30 | MEDURQ334803 | TVQCSJKT00491309 | UK609 | House FROB | TVQC | 9720457 | MSC SILVIA | 2026-03-29 | SEATTLE, WASHINGTON | TANJUNG PRIOK INDONESIA | 4,710 PKG | 19,097 KG | PT ALUMINIUM EXTRUSION INDONESIA | QUINCAILLERIE RABEL INC | QUINCAILLERIE RABEL INC | ALUMINIUM EXTRUSION TO SPECIFICATION AA T | |
| 2026-03-25 | CMDUGGZ2854090 | BANQ1072215376 | 0TNHV | House FROB | BANQ | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-03-04 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 306 CTN | 2,885 K | ASSA ABLOY (ZHONGSHAN) SECURITY TECHNOLOGY COMPANY... | QUINCALLERIE RABEL INC | QUINCALLERIE RABEL INC | LOCK PARTS AS PER PO# V PLTS=CTNS | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-05-22 |
| Master BOL # | MEDUKG685507 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073246376 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | UK618 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC TEXAS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17712 K |
| Weight in KG | 17,712 KG |
| Quantity | 792 PKG |
| Volume | 30 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSBU4116368 |
| Commodity Description |
LOCK PARTS PLASTIC PRODUCTS WINDOW PARTS INV.NO.:XHIL-26056C PO NO.: XXXXX V8016 792PKGS=780CTNS(9PLTS)+ 12CASES(693CTNS)=1473CTNS |
| Shipper Name | XIAMEN XIANGHAO TRADING COMPANY LIM |
|---|---|
| Address Line 1 | ITED |
| Address Line 2 | NO.1 TORCH ROAD TORCH PARK ROOM 401 |
| Address Line 3 | XIAMEN 361006 CN |
| Consignee Name | QUINCALLERIE RABEL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1116 ARMAND-BOMBARDIER ST |
| Address Line 2 | TERREBONNE QC J6Y 1R9 CA |
| Notify Party Name | ASSA ABLOY FENESTRATION, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 475 MILE CROSSING BLVD SUITE 4 |
| Address Line 2 | ROCHESTER NY 14624 US |
| Container Number | MSBU4116368 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27848193 |
| Seal Number 1 | FJ27848193 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LOCK PARTS PLASTIC PRODUCTS WINDOW PARTS INV.NO.:XHIL-26056C PO NO.: XXXXX V8016 792PKGS=780CTNS(9PLTS)+ 12CASES(693CTNS)=1473CTNS |
| Additional Cargo 1 | NO SOLID WOODEN PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | ASSA ABLOY FENESTRATION USA P NO. NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 55 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 47 | 2026-04-23 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2021-05-11 |
| Los Angeles, California | 1 | 2022-12-09 |
| New York, New York | 1 | 2020-09-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 61 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 12 | 2026-05-16 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 5 | 2025-03-18 |
| Zhongshan China (Mainland) | 4 | 2026-04-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2025-04-26 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2022-07-16 |
| Tanjung Priok Indonesia | 3 | 2026-03-30 |
| Xingang China (Mainland) | 3 | 2026-01-22 |
| Pusan South Korea | 3 | 2024-08-12 |
| Genoa Italy | 3 | 2021-05-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Quincaillerie Rable Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUINCAILLERIE RABLE INC | 1100 RUE ARMAND-BOMBARDIER TERREBONNE QC J6Y 1R9 CA | 2026-03-19 | 40 |
| QUINCALLERIE RABEL INC | 1116 ARMAND-BOMBARDIER ST TERREBONNE QC J6Y 1R9 CA | 2026-05-23 | 16 |
| QUINCAILLERIE RABLE INC | 2022-10-03 | 10 | |
| QUINCAILLERIE RABEL INC. | 2024-11-27 | 6 | |
| QUINCAILLERIE RABEL INC. | 2024-11-27 | 6 | |
| QUINCAILLERIE RABEL INC. | 2024-06-04 | 5 | |
| QUINCAILLERIE RABLE INC. | 2021-07-24 | 3 | |
| QUINCAILLERIE RABLE INC | 2019-07-23 | 3 | |
| QUINCAILLERIE RABEL INC | 2023-07-21 | 3 | |
| QUINCAILLERIE RABEL INC | 2025-08-05 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||