There are a total of 7,357 bills of lading on file for Quincy Compressor LLC between October 28th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 7,357 bills of lading, 80 were within the past 30 days and 206 were within the past 90 days.
| Total Records | 7,357 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 7,172 |
| Notify Party Records | 2,958 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 80 |
| Records in Last 90 Days | 206 |
| Records in the Past Year | 815 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUINCY COMPRESSOR LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Quincy Compressor LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Quincy Compressor LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ATLAS COPCO AIRPOWER N.V. | May 2026 | 22,062 | 938 |
| JIANGSU WANSHENG FOUNDRY CO.,LTD. | May 2026 | 1,466 | 185 |
| WITZENMANN BENELUX NV | May 2026 | 334 | 182 |
| FACTORY FOR INDUSTRIAL AIR COMPRESS | May 2026 | 328 | 176 |
| CECCATO ARIA COMPRESSA SRL | May 2026 | 1,611 | 168 |
| MDEXX MAGNETRONIC DEVICES | May 2026 | 270 | 165 |
| PRIMA ELECTRO S.P.A. | May 2026 | 228 | 135 |
| PROFERRO NV | May 2026 | 1,209 | 130 |
| BUYSE DECOLLETAGE NV | May 2026 | 300 | 111 |
| CHINHUA INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 485 | 110 |
| APLICACIONES MECANICAS DEL CAUCHO S | May 2026 | 695 | 89 |
| DAFENG LIDA COMPRESSED AIR SYSTEMS | May 2026 | 625 | 74 |
| WALKER FILTRATION LTD | May 2026 | 761 | 72 |
| ATLAS COPCO (WUXI) COMPRESSOR CO. | Apr 2026 | 566 | 67 |
| PSICONTROL | May 2026 | 129 | 65 |
| JIAXING PRESSURE VESSEL FACTORY | May 2026 | 381 | 63 |
| FOSCARINI INC | May 2026 | 413 | 62 |
| ATLAS COPCO VACUUM BELGIUM NV | May 2026 | 7,684 | 52 |
| ROOTS CAST PRIVATE LIMITED | May 2026 | 630 | 51 |
| SHANGHAI NAZHEN MACHINE CO | Apr 2026 | 58 | 47 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Quincy Compressor LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUIMPAC DE COLOMBIA S.A. | May 2026 | 653 | 16 |
| QUIMPAC S.A. | May 2026 | 508 | 9 |
| QUIN GLOBAL US | Apr 2026 | 136 | 3 |
| QUIN GMBH | May 2026 | 278 | 3 |
| QUIN-SEA FISHERIES LIMITED | May 2026 | 353 | 6 |
| QUINBY RIDGE ENTERPRISES LLC | Dec 2019 | 1,026 | 0 |
| QUINCAILLERIE CALEDONIENNE | Apr 2026 | 322 | 4 |
| QUINCAILLERIE RABLE INC | May 2026 | 106 | 9 |
| QUINCAILLERIE RICHELIEU LTEE | May 2026 | 257 | 11 |
| QUINCY AIR COMPRESSOR LTD | May 2026 | 104 | 13 |
| QUINCY FARM & HOME DIST. | Apr 2026 | 322 | 1 |
| QUINN COMPANY | Apr 2026 | 193 | 3 |
| QUINN INTERNATIONAL CORP | Apr 2026 | 304 | 4 |
| QUINOA FOODS COMPANY S.R.L. | Jan 2026 | 466 | 0 |
| QUINONES MERCHANDISE | Aug 2025 | 180 | 0 |
| QUINONEZ FUENTES WILSON JULIAN | May 2021 | 182 | 0 |
| QUINORGAN,S.L. | May 2026 | 358 | 4 |
| QUINREALBO SRL | May 2026 | 134 | 3 |
| QUINTA AND VINEYARD BOTTLERS - VINH | Oct 2025 | 721 | 0 |
| QUINTA DA LIXA - SOCIEDADE AGRICOLA | May 2026 | 173 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | COSU6452399230 | EXDO612394989 | 058E | House Bill | EXDO | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 11 PKG | 1,300 KG | House to House | NANTONG RED STAR COMPRESSOR PARTS M | QUINCY COMPRESSOR LLC | COMPRESSOR VALVE HTS: 900319 | |
| 2026-05-28 | COSU6452399231 | EXDO6396040304 | 058E | House Bill | EXDO | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 10 PKG | 8,506 KG | House to House | HANGZHOU JUNSU IMPORT EXPORT CO | QUINCY COMPRESSOR LLC | DC MOTOR HTS: 392690 | |
| 2026-05-28 | MAEU268788846 | ALPJNAVHOU08888 | 615W | House Bill | ALPJ | MAERSK SELETAR | 2026-05-26 | HOUSTON, TEXAS | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 1 PKG | 237 K | Container Yard | JINDAL DRILLING AND INDUSTRIES LTD | QUINCY COMPRESSOR LLC | INLET CASING PUMP ADAPTER DISCHARGE CAP | ||
| 2026-05-27 | HLCUHEL260304484 | DMALHELA79575 | 618W | House Bill | DMAL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 5 CAS | 1,105 KG | House to House | ABB OY | ABB INC | QUINCY COMPRESSOR | INVERTER, WITHOUT MPP-TRACKING |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | CMDUCHN3316337 |
|---|---|
| House BOL # | FEVMSHAF26050639 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FEVM |
| Voyage # | LE1MA |
| IMO # | 9622605 |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3972 KG |
| Weight in KG | 3,972 KG |
| Quantity | 3 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU4034290 |
| Commodity Description |
AIR COMPRESSOR HS: 841480 |
| Shipper Name | ATLAS COPCO (WUXI) COMPRESSOR CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 45 FEI FENG ROAD, XINWU DISTRIC |
| Address Line 2 | T,,WUXI,CN |
| Consignee Name | QUINCY COMPRESSOR |
|---|---|
| Address Line 1 | 701 N. DOBSON AVE,,BAY MINETTE,ALAB |
| Address Line 2 | AMA 36507,US |
| Container Number | TLLU4034290 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M6857596 |
| Seal Number 1 | M6857596 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | AIR COMPRESSOR HS: 841480 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 3,431 | 2026-05-15 |
| Mobile, Alabama | 1,314 | 2026-05-23 |
| Wilmington, North Carolina | 817 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 681 | 2026-05-06 |
| Long Beach, California | 271 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 250 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 217 | 2026-04-24 |
| New York, New York | 106 | 2026-05-11 |
| Norfolk, Virginia | 92 | 2023-07-12 |
| Houston, Texas | 81 | 2024-04-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 4,075 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 1,533 | 2026-05-23 |
| Genoa Italy | 548 | 2026-05-23 |
| La Spezia Italy | 209 | 2024-03-25 |
| Yantian China (Mainland) | 176 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 101 | 2026-04-27 |
| Colombo Sri Lanka | 72 | 2026-04-17 |
| Bremerhaven Germany | 69 | 2025-08-29 |
| Hong Kong Hong Kong | 60 | 2024-06-10 |
| Liverpool United Kingdom | 57 | 2026-05-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Quincy Compressor LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 701 N DOBSON AVE BAY MINETTE AL 36507 US | 2026-05-11 | 1,020 |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 701 NORTH DOBSON AVENUE 36507 BAY MINETTE, ALABAMA, USA | 2026-05-23 | 729 |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 2026-05-23 | 642 | |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 2026-05-04 | 441 | |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 2026-01-24 | 102 | |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 2026-04-30 | 53 | |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 2026-05-23 | 49 | |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 2026-02-20 | 13 | |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 2026-04-20 | 13 | |
| QUINCY COMPRESSOR LLC | 2026-04-04 | 12 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Quincy Compressor LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 4 | |
| 2025-11-19 | 41 | |
| 2025-05-31 | 1 | |
| 2025-01-11 | 12 | |
| 2024-09-13 | 5 | |
| 2024-04-17 | 1 | |
| 2023-11-23 | 11 | |
| 2023-11-23 | 11 | |
| 2023-09-01 | 4 | |
| 2023-05-16 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Quincy Compressor LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-19 | 5 | |
| 2024-07-12 | 2 | |
| 2023-05-19 | 1 |