There are a total of 698 bills of lading on file for Quintessential Tots,LLC between February 25th, 2013 and May 20th, 2026.
Of those 698 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 42 were within the past 90 days.
| Total Records | 698 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 698 |
| Notify Party Records | 219 |
| First Shipment on File | Feb 25th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 42 |
| Records in the Past Year | 134 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUINTESSENTIAL TOTS,LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Quintessential Tots,LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Quintessential Tots,LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HUIZHOU XINGHUAYUAN HOUSEWARE CO. | May 2026 | 190 | 97 |
| DRAGON GLOBAL ENTERPRISES LIMITED | May 2026 | 284 | 67 |
| SHANGHAI JENTEX BAG MANUFACTURE CO. | May 2026 | 200 | 46 |
| SHENZHEN YUAN FENG XING YE | Dec 2025 | 82 | 43 |
| JENTEX TRADING CO.,LIMITED | Aug 2022 | 42 | 41 |
| HE GAO PLASTIC FACTORY | Apr 2025 | 39 | 39 |
| ALLIED HILL ENTERPRISE LTD. | May 2026 | 1,990 | 28 |
| WUXI AUSUE INTERNATIONAL CO.,LTD. | May 2026 | 116 | 27 |
| SHENZHEN SHUISHING HANDBAG COMPANY ZAO | Jan 2026 | 200 | 19 |
| DONGGUAN CITY KONGXING INDUSTRY COM | May 2026 | 189 | 16 |
| NINGBO LUCKIBUY IMPORT & EXPORT | May 2026 | 741 | 13 |
| NINGBO RAFFINI IMPROT & EXPORT CO. | May 2026 | 4,304 | 12 |
| SHENZHEN KEAN SILICONE PRODUCT CO. | May 2026 | 868 | 11 |
| SUN KAM SHING(CAMBODIA) COMPANY | May 2026 | 50 | 10 |
| Nov 2025 | 9 | 2 | |
| Oct 2023 | 7 | 2 | |
| KINSUN INDUSTRIES INC | Mar 2026 | 202 | 2 |
| Oct 2025 | 4 | 1 | |
| FUJIAN YONGCHUN FOREIGN TRADE COMPANY | Mar 2026 | 115 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Quintessential Tots,LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUINREALBO SRL | May 2026 | 134 | 3 |
| QUINTA & VINEYARD BOTTLERS-VSA | May 2026 | 267 | 6 |
| QUINTA AND VINEYARD BOTTLERS - VINH | Oct 2025 | 721 | 0 |
| QUINTA DA LIXA - SOCIEDADE AGRICOLA | May 2026 | 173 | 9 |
| QUINTAIN STEEL CO., LTD. | May 2026 | 201 | 2 |
| QUINTANA HERMANOS INC. | May 2026 | 378 | 4 |
| QUINTEL USA INC. | May 2026 | 592 | 4 |
| QUINTESSENCE PUBLISHING CO INC | Mar 2026 | 246 | 1 |
| QUINTESSENTIAL BRANDS | Apr 2026 | 208 | 4 |
| QUINTESSENTIAL LLC | May 2026 | 5,324 | 84 |
| QUINTESSENTIAL WINES LLC | Nov 2025 | 1,832 | 0 |
| QUINTESSENZA CERAMICHE SRL | May 2026 | 1,693 | 52 |
| QUINTEX LTD | May 2026 | 344 | 4 |
| QUINTON INTERNATIONAL INC | May 2023 | 1,689 | 0 |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | May 2026 | 205 | 7 |
| QUIP NYC. INC | May 2026 | 361 | 16 |
| QUIRANTE FRUITS S.L. | May 2026 | 1,786 | 101 |
| QUIRCH FOODS | Apr 2026 | 1,657 | 7 |
| QUIRCH FOODS CARIBBEAN | May 2026 | 1,036 | 15 |
| QUIRING MONUMENTS | May 2026 | 419 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | ZIMUSHH32130715 | FLXT00003856817A | 18E | House Bill | FLXT | 9954163 | GANGES | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 969 CTN | 6,827 KG | Pier to Pier | ALLIED HILL ENTERPRISE LTD | QUINTESSENTIAL TOTS LLC | SCLS | POXXXXXXX FP8560 BATH FINGER PUPPETS QTY.4416 PCS (92 CTNS) POXXXXXXX RD8553 DUCKS SET OF 3 BATH QTY.1920 PCS (40 CTNS) POXXXXXX... |
| 2026-05-27 | ZIMUSHH32136982 | FLXT00003876055A | 18E | House Bill | FLXT | 9954163 | GANGES | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 356 CTN | 1,933 KG | Pier to Pier | SHENZHEN SHUI SHING HANDBAG | QUINTESSENTIAL TOTS LLC | QUINTESSENTIAL TOTS LLC | BELONG BACKPACK SOFT UTILITY MOCHA STOLLER XXXXX WOVEN MOCHA |
| 2026-05-27 | ZIMUSHH32130554 | FLXT00003856700A | 18E | House Bill | FLXT | 9954163 | GANGES | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,272 CTN | 4,584 KG | Pier to Pier | DRAGON GLOBAL ENTERPRISES LIMITED | QUINTESSENTIAL TOTS LLC | QUINTESSENTIAL TOTS LLC | STUFFED TOYS FOR INFANTS |
| 2026-05-27 | ZIMUSHH32136680 | FLXT00003873287A | 18E | House Bill | FLXT | 9954163 | GANGES | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 895 CTN | 4,177 KG | Pier to Pier | DRAGON GLOBAL ENTERPRISES LIMITED | QUINTESSENTIAL TOTS LLC | QUINTESSENTIAL TOTS LLC | STUFFED TOYS FOR INFANTS |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-09 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32130474 |
|---|---|
| House BOL # | FLXT00003865962A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLXT |
| Voyage # | 18E |
| IMO # | 9954163 |
| Vessel Name | GANGES |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16004 KG |
| Weight in KG | 16,004 KG |
| Quantity | 2960 CTN |
| Volume | 2 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
ZCSU7206565 JXLU4667326 GAOU6078943 |
| Commodity Description |
POXXXXXXX 406702021 ITZY TWIST AND BOP HIGH C HAIR TOY GOOSE QTY.5124 PCS (427 CTNS) POXXXX 297 403802018 BITZY TUNES PIANO SARDINES QTY. 11784 PCS (491 CTNS) POXXXXXXX 705301650 POXXXXXXX 406702021 ITZY TWIST AND BOP HIGH C HAIR TOY GOOSE QTY.14880 PCS (1240 CTNS) POXXXXXXX 303351791 PUT AND TAKE FARM QTY.360 PCS (15 CTNS) POXXXXXXX 456302056 SPRINKLES STACK AND SORT SET CIRCUS BATH QTY.15000 PCS (625 CTNS) |
| Shipper Name | ALLIED HILL ENTERPRISE LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 507, TOWER 1,SILVERCORD 30 |
| Address Line 2 | CANTON ROAD, KOWLOON, HONG KONG |
| Consignee Name | QUINTESSENTIAL TOTS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | QUINTESSENTIAL TOTS LLC DBA ITZY |
| Address Line 2 | RITZY,1665 QUINCY AVE,SUITE 179 |
| Address Line 3 | NAPERVILLE IL 60540,UNITED STATES |
| Notify Party Name | SCLS |
|---|---|
| Address Line 1 | SADDLE CREEK LOGISTICS, 2550 |
| Address Line 2 | LOGISTICS DR, JOLIET, IL 60436 |
| Container Number | ZCSU7206565 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250869800 |
| Seal Number 1 | A4250869800 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | POXXXXXXX 406702021 ITZY TWIST AND BOP HIGH C HAIR TOY GOOSE QTY.5124 PCS (427 CTNS) POXXXX 297 403802018 BITZY TUNES PIANO SARDINES QTY. 11784 PCS (491 CTNS) POXXXXXXX 705301650 |
| Marks and Numbers 1 | ITZY'S STYLE NUMBER/SKU: COLOR/DESIGN: QTY: |
| Container Number | JXLU4667326 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260388974 |
| Seal Number 1 | A4260388974 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | POXXXXXXX 406702021 ITZY TWIST AND BOP HIGH C HAIR TOY GOOSE QTY.14880 PCS (1240 CTNS) |
| Marks and Numbers 1 | ITZY'S STYLE NUMBER/SKU: COLOR/DESIGN: QTY: |
| Container Number | GAOU6078943 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260382959 |
| Seal Number 1 | A4260382959 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | POXXXXXXX 303351791 PUT AND TAKE FARM QTY.360 PCS (15 CTNS) POXXXXXXX 456302056 SPRINKLES STACK AND SORT SET CIRCUS BATH QTY.15000 PCS (625 CTNS) |
| Marks and Numbers 1 | ITZY'S STYLE NUMBER/SKU: COLOR/DESIGN: QTY: |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 320 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 261 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 51 | 2026-05-11 |
| Seattle, Washington | 40 | 2026-05-19 |
| Oakland, California | 10 | 2022-08-13 |
| Baltimore, Maryland | 7 | 2022-10-07 |
| Portland, Oregon | 5 | 2022-12-06 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2026-05-14 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2015-03-13 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2014-12-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 438 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 138 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 67 | 2026-05-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 14 | 2021-08-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 9 | 2022-03-26 |
| Vung Tau Vietnam | 8 | 2026-04-10 |
| Pusan South Korea | 8 | 2026-03-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 5 | 2024-10-17 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2022-10-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2014-09-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Quintessential Tots,LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 1665 QUINCY AVE #179 NAPERVILLE, IL 60540 | 2025-10-18 | 153 |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 1665 QUINCY AVE #179 NAPERVILLE IL 60540 USA | 2026-02-27 | 39 |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 2026-01-22 | 20 | |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 2025-07-02 | 14 | |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 2025-08-16 | 12 | |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 2025-06-11 | 9 | |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 2026-03-05 | 5 | |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 2025-06-04 | 3 | |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 2025-06-18 | 3 | |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | 2025-06-18 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Quintessential Tots,LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2016-06-17 | 1 | |
| 2014-07-30 | 1 | |
| 2014-07-12 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||