There are a total of 205 bills of lading on file for Quintus Technologies Ab between December 11th, 2014 and May 14th, 2026.
Of those 205 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 205 |
|---|---|
| Shipper Records | 167 |
| Consignee Records | 141 |
| Notify Party Records | 33 |
| First Shipment on File | Dec 11th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUINTUS TECHNOLOGIES AB.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Quintus Technologies Ab, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Quintus Technologies Ab in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LUCCHINI MAME FORGE SPA | May 2026 | 1,068 | 9 |
| UFC SARL UNITED FORGES COMPANY | May 2026 | 105 | 7 |
| Oct 2025 | 7 | 2 | |
| Apr 2026 | 2 | 2 | |
| Mar 2025 | 9 | 2 | |
| Jan 2024 | 1 | 1 | |
| ROMAN MANNUFACTURING | Apr 2026 | 18 | 1 |
| May 2023 | 1 | 1 | |
| May 2025 | 3 | 1 | |
| QUALTIA ALIMENTOS OPERACIONES, S. D | Jan 2026 | 1,246 | 1 |
| PURSUIT AEROSPACE | May 2026 | 16 | 1 |
| Oct 2025 | 5 | 1 | |
| PARAGON MEDICAL | Aug 2025 | 76 | 1 |
| OFAR SPA | May 2026 | 510 | 1 |
| KYOCERA INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 2,014 | 1 |
| HOWMET KOFEM KFT | May 2026 | 3,862 | 1 |
| Jun 2025 | 5 | 1 | |
| FORGE MONCHIERI SPA | May 2026 | 1,118 | 1 |
| Jun 2025 | 4 | 1 | |
| EXOTHERMICS INC. | Jan 2024 | 27 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Quintus Technologies Ab.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUINTANA HERMANOS INC. | May 2026 | 378 | 4 |
| QUINTEL USA INC. | May 2026 | 592 | 4 |
| QUINTESSENCE PUBLISHING CO INC | Mar 2026 | 246 | 1 |
| QUINTESSENTIAL BRANDS | Apr 2026 | 208 | 4 |
| QUINTESSENTIAL LLC | May 2026 | 5,324 | 84 |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | May 2026 | 698 | 42 |
| QUINTESSENTIAL WINES LLC | Nov 2025 | 1,832 | 0 |
| QUINTESSENZA CERAMICHE SRL | May 2026 | 1,693 | 52 |
| QUINTEX LTD | May 2026 | 344 | 4 |
| QUINTON INTERNATIONAL INC | May 2023 | 1,689 | 0 |
| QUIP NYC. INC | May 2026 | 361 | 16 |
| QUIRANTE FRUITS S.L. | May 2026 | 1,786 | 101 |
| QUIRCH FOODS | Apr 2026 | 1,657 | 7 |
| QUIRCH FOODS CARIBBEAN | May 2026 | 1,036 | 15 |
| QUIRING MONUMENTS | May 2026 | 419 | 5 |
| QUIRK BOOKS | Mar 2026 | 600 | 2 |
| QUISKEYA FOODS | Jan 2026 | 142 | 0 |
| QUIVERA MARKETING INC | Apr 2026 | 224 | 3 |
| QUIXANT PLC | Apr 2026 | 799 | 1 |
| QUIXANT TAIWAN BRANCH | Apr 2026 | 124 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-24 | WLWHSE2543106 | ED606 | Regular Bill | WLWH | 9383431 | MORNING LUCY | 2026-04-23 | BRUNSWICK, GEORGIA | GOTHENBURG SWEDEN | 23 UNT | 82,450 K | QUINTUS TECHNOLOGIES AB | BLUE ORIGIN JEMISON OFFICE | ICAT LOGISTICS INC | AIR DUCT FOR QUINTUS PRESS QIH LM COOLING WATER FOR QUINTUS PRESS QIH COOLING WATER MODULE FOR QUINTUS PRESS QIH DUCTS FOR QUINT... | ||
| 2026-04-14 | WLWHGB2539813 | EF606 | Regular Bill | WLWH | 9332937 | FIDELIO | 2026-04-13 | BALTIMORE, MARYLAND | HAMBLE UNITED KINGDOM | 6 UNT | 40,900 K | QUINTUS TECHNOLOGIES AB | QUINTUS TECHNOLOGIES LLC | EXTERNAL COOLER PACKAGES SE QUINTUS PRES TYPE Q IH M URC HS COMMODITY CODE EXPORT COUNTRY OF ORIGIN SWEDEN HS COMMODI TY CODE IM... | |||
| 2026-04-13 | HLCUGOT2603RBUR0 | BANQ1073161868 | 613W | House Bill | BANQ | 9635688 | SFL MAUI | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | GOTHENBURG SWEDEN | 3 PKG | 1,470 K | House to House | CHEMGROUP SWEDEN AB | QUINTUS TECHNOLOGIES LLC | QUINTUS TECHNOLOGIES LLC | ANTIFROGEN - HEAT TRANSFER FLUIDS PKG SAID TO CONTAIN: DRUMS XXCM |
| 2026-04-06 | MEDUUX822825 | EXDO6870031703 | NO610 | House Bill | EXDO | 9974539 | MSC GABON | 2026-04-05 | NEW YORK, NEW YORK | BREMERHAVEN GERMANY | 7 PKG | 2,000 KG | House to House | QUINTUS TECHNOLOGIES AB | QUINTUS TECHNOLOGIES, LLC | VULCANIZED RUBBER ARTICLES HTS: | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | ONEYGOAG06973700 |
|---|---|
| House BOL # | SSLL202611135701 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SSLL |
| Voyage # | 081W |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE MANEUVER |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | GENOVA GE |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 700 KG |
| Weight in KG | 700 KG |
| Quantity | 1 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU5466390 |
| Commodity Description |
VESSEL BODY |
| Shipper Name | UFC SARL UNITED FORGES COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | ROUTE DE LONGWY 167 |
| Address Line 2 | LUXEMBOURG 1130 LU |
| Consignee Name | QUINTUS TECHNOLOGIES LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8270 GREEN MEADOWS DR N |
| Address Line 2 | LEWIS CENTER, OH 43035 US |
| Container Number | TLLU5466390 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SC106455 |
| Seal Number 1 | SC106455 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | VESSEL BODY |
| Marks and Numbers 1 | QUINTUS TECHNO |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 84799095 | 00000001 | 0000000700 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 108 | 2026-05-11 |
| Norfolk, Virginia | 18 | 2026-05-04 |
| Baltimore, Maryland | 17 | 2026-04-14 |
| New York, New York | 13 | 2026-04-06 |
| Charleston, South Carolina | 12 | 2025-08-30 |
| Brunswick, Georgia | 9 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2025-07-09 |
| Port Hueneme, California | 7 | 2020-05-09 |
| Galveston, Texas | 5 | 2025-12-12 |
| Houston, Texas | 2 | 2025-11-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 63 | 2025-08-08 |
| Gothenburg Sweden | 37 | 2026-05-16 |
| Genoa Italy | 27 | 2026-05-04 |
| Bremerhaven Germany | 26 | 2026-04-06 |
| Zeebrugge Belgium | 17 | 2025-06-11 |
| Stade Germany | 11 | 2026-01-08 |
| Hamble United Kingdom | 10 | 2026-04-14 |
| La Spezia Italy | 4 | 2022-03-23 |
| Rotterdam Netherlands | 3 | 2018-01-25 |
| Le Havre France | 2 | 2026-02-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Quintus Technologies Ab that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | QUINTUSVAGEN 2 VASTERAS SE | 2026-05-16 | 42 |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | TERMINALVAGEN 22 BNR 340 VASTERAS 72136 SE | 2025-06-13 | 26 |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | 2025-06-02 | 17 | |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | 2026-02-20 | 6 | |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | 2026-04-06 | 2 | |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | 2025-11-11 | 1 | |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | 2025-10-13 | 1 | |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | 2025-11-24 | 1 | |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | 2025-08-08 | 1 | |
| QUINTUS TECHNOLOGIES LLC | 2026-05-04 | 44 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Quintus Technologies Ab.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-03-04 | 1 | |
| 2019-05-27 | 1 | |
| 2018-04-05 | 1 | |
| 2018-04-05 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||