There are a total of 592 bills of lading on file for Quintel USA Inc. between March 4th, 2014 and May 18th, 2026.
Of those 592 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 592 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 591 |
| Notify Party Records | 247 |
| First Shipment on File | Mar 4th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 18 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUINTEL USA INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Quintel USA Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Quintel USA Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUZHOU WEDO ANTENNA TECHNOLOGIES CO | May 2026 | 148 | 148 |
| NINGBO LIJIE ELECTRONICS CO.,LTD | Aug 2025 | 51 | 36 |
| CIRTEK ADVANCED TECHNOLOGIES AND SOLUTIONS, INC. | Sep 2025 | 170 | 34 |
| SUZHOUDONGSHAN PRECISION MANUFACTUR | Apr 2026 | 2,316 | 22 |
| CIRTEK ADVANCE TECHNOLOGIES AND SOL | Sep 2025 | 47 | 19 |
| SUZHOU INNOVATE COMMUNICATION CO. | Nov 2024 | 18 | 18 |
| WHA YU INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 239 | 14 |
| COMBA TELECOM INC. | May 2026 | 674 | 9 |
| Jan 2022 | 1 | 1 | |
| Jun 2021 | 2 | 1 | |
| MICRODATA TELECOM (SUZHOU) CO. LTD | Jul 2021 | 17 | 1 |
| CIRTEK ELECTRONICS CORP | Dec 2023 | 28 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Quintel USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUINOA FOODS COMPANY S.R.L. | Jan 2026 | 466 | 0 |
| QUINONES MERCHANDISE | Aug 2025 | 180 | 0 |
| QUINONEZ FUENTES WILSON JULIAN | May 2021 | 182 | 0 |
| QUINORGAN,S.L. | May 2026 | 358 | 4 |
| QUINREALBO SRL | May 2026 | 134 | 3 |
| QUINTA & VINEYARD BOTTLERS-VSA | May 2026 | 267 | 6 |
| QUINTA AND VINEYARD BOTTLERS - VINH | Oct 2025 | 721 | 0 |
| QUINTA DA LIXA - SOCIEDADE AGRICOLA | May 2026 | 173 | 9 |
| QUINTAIN STEEL CO., LTD. | May 2026 | 201 | 2 |
| QUINTANA HERMANOS INC. | May 2026 | 378 | 4 |
| QUINTESSENCE PUBLISHING CO INC | Mar 2026 | 246 | 1 |
| QUINTESSENTIAL BRANDS | Apr 2026 | 208 | 4 |
| QUINTESSENTIAL LLC | May 2026 | 5,324 | 84 |
| QUINTESSENTIAL TOTS,LLC | May 2026 | 698 | 42 |
| QUINTESSENTIAL WINES LLC | Nov 2025 | 1,832 | 0 |
| QUINTESSENZA CERAMICHE SRL | May 2026 | 1,693 | 52 |
| QUINTEX LTD | May 2026 | 344 | 4 |
| QUINTON INTERNATIONAL INC | May 2023 | 1,689 | 0 |
| QUINTUS TECHNOLOGIES AB | May 2026 | 205 | 7 |
| QUIP NYC. INC | May 2026 | 361 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 | CMDUCHN3067825 | MCLMSHOAK2602004 | 0DBNL | House Bill | MCLM | 9938389 | PRESIDENT CARTER | 2026-03-11 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 2,239 K | Pier to Pier | SUZHOU WEDO ANTENNA TECHNOLOGIES | QUINTEL USA, INC | QUINTEL USA, INC | BASE STATION ANTENNA EXW THIS SHIPMENT CONTAI NS NO SOLID WOODEN PACKAGING MATERIALS(SWPM) |
| 2026-01-12 | MATS2694884000 | SHPT83482984 | 069E | House Bill | SHPT | 9719068 | KAIMANA HILA | 2026-01-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 776 KG | House to House | SUZHOU WEDO ANTENNA TECHNOLOGIES CO | QUINTEL USA INC | QUINTEL USA INC | BASE STATION ANTENNA |
| 2026-01-01 | CMDUCHN2868792 | QEMLSHGS03146813 | 0DBN3 | House Bill | QEML | 9938353 | PRESIDENT BUSH | 2025-12-30 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 17 PKG | 5,112 K | Pier to Pier | SUZHOU WEDO ANTENNA TECHNOLOGIES CO | QUINTEL USA, INC | QUINTEL USA, INC | BASE STATION ANTENNA |
| 2025-12-23 | EGLV142554163830 | SHPT83459334 | 11970 | House Bill | SHPT | 9595515 | EVER LEGACY | 2025-12-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 22 CTN | 837 KG | Container Station | SUZHOU WEDO ANTENNA TECHNOLOGIES | QUINTEL USA INC | QUINTEL USA INC | BASE STATION ANTENNA |
| Run Date | 2026-04-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-09 |
| Trade Update Date | 2026-03-12 |
| Master BOL # | CMDUCHN3157544 |
|---|---|
| House BOL # | SHPT83544549 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHPT |
| Voyage # | 0DBNV |
| IMO # | |
| Vessel Name | PRESIDENT BUSH |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 760 KG |
| Weight in KG | 760 KG |
| Quantity | 22 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRIU8999830 |
| Commodity Description |
BASE STATION ANTENNA |
| Shipper Name | SUZHOU WEDO ANTENNA TECHNOLOGIES CO |
|---|---|
| Address Line 1 | THE INTERSECTION OF JINTIAN ROAD |
| Address Line 2 | AND CHANGSHAN ROAD ZHANGJIAGANG |
| Address Line 3 | SUZHOU CN |
| Consignee Name | QUINTEL USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 33215 DOWE |
| Address Line 2 | AVENUEUNION, CA 94587 US |
| Notify Party Name | QUINTEL USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 33215 DOWE |
| Address Line 2 | AVENUEUNION, CA 94587 US |
| Container Number | TRIU8999830 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M8096848 |
| Seal Number 1 | M8096848 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BASE STATION ANTENNA |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00015200 | 0000000760 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 353 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 116 | 2021-01-18 |
| Long Beach, California | 80 | 2026-01-12 |
| New York, New York | 27 | 2018-09-15 |
| Los Angeles, California | 16 | 2025-12-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 345 | 2026-04-22 |
| Manila Philippines | 98 | 2021-07-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 36 | 2025-08-26 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 29 | 2025-09-23 |
| Pusan South Korea | 23 | 2026-05-20 |
| All Other Viet Nam Ports | 16 | 2018-04-20 |
| Yantian China (Mainland) | 15 | 2023-04-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 8 | 2022-10-03 |
| Taibei China (Taiwan) | 7 | 2024-01-24 |
| Singapore Singapore | 6 | 2023-05-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Quintel USA Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUINTEL USA INC. | 33215 DOWE AVE UNION CITY CA 94587 US | 2023-10-03 | 90 |
| QUINTEL USA INC. | 33300 DOWE AVE. UNION CITY, CALIFOR NIA, , USA UNION CITY CA 94587 US | 2021-12-21 | 50 |
| QUINTEL USA INC | 2016-05-07 | 40 | |
| QUINTEL USA INC. | 2018-09-13 | 31 | |
| QUINTEL USA, INC | 2026-05-20 | 30 | |
| QUINTEL USA INC. | 2021-03-30 | 24 | |
| QUINTEL USA | 2025-09-23 | 21 | |
| QUINTEL USA INC. | 2020-09-05 | 20 | |
| QUINTEL USA,INC | 2018-07-14 | 18 | |
| QUINTEL USA | 2025-03-25 | 16 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Quintel USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-23 | 26 | |
| 2020-09-05 | 20 | |
| 2020-08-27 | 4 | |
| 2018-04-20 | 16 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||