There are a total of 437 bills of lading on file for Raphael Stone Design LLC between April 11th, 2019 and May 16th, 2026.
Of those 437 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 437 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 333 |
| Notify Party Records | 181 |
| First Shipment on File | Apr 11th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RAPHAEL STONE DESIGN LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Raphael Stone Design LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Raphael Stone Design LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ACCORD VITRIFIED PVT.LTD. | May 2026 | 659 | 286 |
| RAPHAEL SLABS LLC | Dec 2025 | 262 | 89 |
| DADO CERAMICA SRL | May 2026 | 940 | 14 |
| TUSCANIA SPA | May 2026 | 1,940 | 12 |
| RAPHAEL STONE CA INC. | May 2026 | 203 | 9 |
| L.SAMMARCO COMERCIO E REPRESENTACAO | May 2026 | 154 | 8 |
| YASH GEMS | May 2026 | 845 | 6 |
| ENIGMA EXIM | May 2026 | 70 | 5 |
| Mar 2023 | 5 | 3 | |
| TUSCANIA CERAMICHE SPA | Mar 2026 | 106 | 2 |
| STONE IMPEX (INDIA) PVT LTD | May 2026 | 3,135 | 2 |
| DADO CERAMICA SPA | Apr 2026 | 245 | 2 |
| CHICAGO QUARTZ LLC | Jan 2026 | 35 | 2 |
| CALIFORNIA-QUARTZ INC. | Apr 2024 | 136 | 2 |
| BATIK IMPORT EXPORT SRL | May 2026 | 445 | 2 |
| ANTICA CERAMICA RUBIERA SRL | May 2026 | 1,367 | 2 |
| Aug 2021 | 2 | 2 | |
| RAPHAEL PORCELAIN | May 2026 | 250 | 1 |
| May 2021 | 1 | 1 | |
| MAROCCHI SRL | Apr 2026 | 350 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Raphael Stone Design LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | May 2026 | 98 | 46 |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH & CO. KG | Apr 2026 | 514 | 1 |
| RAPALA VMC (HK) CO | May 2026 | 1,014 | 39 |
| RAPEXCO - DAI NAM LLC | May 2026 | 2,626 | 40 |
| RAPHA RACING LTD | Apr 2026 | 712 | 6 |
| RAPHAEL INDUSTRIES | Jun 2025 | 132 | 0 |
| RAPHAEL PORCELAIN | May 2026 | 250 | 10 |
| RAPHAEL SLABS LLC | Dec 2025 | 262 | 0 |
| RAPHAEL STONE CA INC. | May 2026 | 203 | 11 |
| RAPHAEL STONE COLLECTION INC | Dec 2025 | 527 | 0 |
| RAPHAS CO., LTD. | May 2026 | 165 | 9 |
| RAPHIL USA INC | May 2026 | 411 | 8 |
| RAPID AID CORP. | May 2026 | 269 | 2 |
| RAPID AID VIETNAM CO., LTD | May 2026 | 1,171 | 44 |
| RAPID CARGO & LOGISTICS, INC. | Sep 2024 | 1,934 | 0 |
| RAPID CONN (SHENZHEN) CO LTD | May 2026 | 338 | 1 |
| RAPID CONN INC | Apr 2026 | 705 | 8 |
| RAPID DESIGN LIMITED | May 2026 | 93 | 3 |
| RAPID DISPLAYS | Sep 2024 | 1,081 | 0 |
| RAPID DISTRIBUTION INC | May 2026 | 122 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | HLCUGOA2603AUWS5 | AFWFAGFOI2603032 | 614W | House Bill | AFWF | 9193264 | MAERSK IDAHO | 2026-04-29 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 104 PKG | 104,160 KG | House to House | DADO CERAMICA SRL | RAPHAEL STONE DESIGN LLC | LIMESTONE ICE FP CERAMIC | |
| 2026-04-21 | HLCUGOA2603AQSA9 | BARSVANW26266105 | 614W | House Bill | BARS | 9348651 | MAERSK MEMPHIS | 2026-04-20 | NEWARK, NEW JERSEY | VADO LIGURE ITALY | 27 PKG | 23,630 KG | House to House | GRUPPO CERAMICHE GRESMALT SPA | RAPHAEL STONE DESIGN LLC | RAPHAEL STONE DESIGN LLC | CERAMIC TILES |
| 2026-03-30 | COSU6445241880 | UNQLSBOM2603098 | 024E | House Bill | UNQL | 9629445 | CAP ANDREAS | 2026-03-28 | NEWARK, NEW JERSEY | MUNDRA INDIA | 34 PKG | 51,800 KG | Container Yard | ENIGMA EXIM | RAPHAEL PORCELAIN | RAPHAEL STONE DEGIGN LLC | POLISHED GLAZE PORCELAIN TILES |
| 2026-03-17 | ZIMULVN01025328 | SQXNBLQS26023122 | 033W | House Bill | SQXN | 9407146 | ALTAMIRA EXPRESS | 2026-03-15 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 4 PKG | 850 KG | BATIK IMPORT EXPORT SRL | RAPHAEL STONE DESIGN LLC | RAPHAEL STONE DESIGN LLC | CERAMIC TILES | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-03-28 |
| Master BOL # | HLCUBO12603BMLL7 |
|---|---|
| House BOL # | BARSMUNW26264054 |
| Manifest Number | 544736 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BARS |
| Voyage # | 6113 |
| IMO # | |
| Vessel Name | BREMEN EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | MORBI GUJRAT |
| Foreign Port of Lading | MUNDRA INDIA (53306) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 50570 KG |
| Weight in KG | 50,570 KG |
| Quantity | 23 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TCNU6510898 WFHU5169287 |
| Commodity Description |
GLAZED PORCELAIN TILES GLAZED PORCELAIN TILES |
| Shipper Name | ENIGMA EXIM |
|---|---|
| Address Line 1 | SR NO 45 P4 P1 P1, PLOT NO. 7, SHRE |
| City | MORBI GUJRAT |
| Zip Code | 363642 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | RAPHAEL STONE DESIGN LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6-9 PARK PL |
| City | LODI |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07644 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | RAPHAEL STONE DESIGN LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6-9 PARK PL |
| City | LODI |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07644 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | BARSAN GLOBAL LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 432 BERGEN BLVD UNIT #D 2. FLOOR |
| City | RIDGEFIELD |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07657 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCNU6510898 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK2867959 |
| Seal Number 1 | HLK2867959 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLAZED PORCELAIN TILES |
| Marks and Numbers 1 | ... |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 690721 | 00001000 | 0000024220 KG |
| Container Number | WFHU5169287 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK2867855 |
| Seal Number 1 | HLK2867855 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLAZED PORCELAIN TILES |
| Marks and Numbers 1 | ... |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 690721 | 00001000 | 0000026350 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 357 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 62 | 2025-09-18 |
| Los Angeles, California | 9 | 2024-01-03 |
| Long Beach, California | 5 | 2023-11-23 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2021-11-06 |
| Miami, Florida | 1 | 2021-08-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 318 | 2026-05-13 |
| Singapore Singapore | 21 | 2024-05-23 |
| Genoa Italy | 19 | 2026-05-18 |
| Leghorn Italy | 17 | 2026-04-30 |
| Kajang Malaysia | 13 | 2021-02-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 12 | 2023-11-23 |
| Niteroi Brazil | 8 | 2025-10-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2023-11-22 |
| Jawaharlal Nehru India | 4 | 2023-11-15 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 4 | 2019-07-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Raphael Stone Design LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 6-9 PARK PLACE,LODI, NJ,NEW JERSEY 07644,US | 2025-09-29 | 131 |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 6-9 PARK PLACE LODI , NJ 07644, USA ,NEW JERSY,US | 2025-09-05 | 49 |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 2025-09-05 | 13 | |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 2026-03-17 | 10 | |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 2026-01-19 | 9 | |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 2026-05-04 | 7 | |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 2026-05-18 | 1 | |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 2026-05-13 | 1 | |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 2026-02-09 | 1 | |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | 2025-11-26 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Raphael Stone Design LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-21 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||