There are a total of 646 bills of lading on file for RMC China Quality Machine Parts Inc between October 19th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 646 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 646 |
|---|---|
| Shipper Records | 647 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 46 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with RMC China Quality Machine Parts Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with RMC China Quality Machine Parts Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KENNAMETAL INC | May 2026 | 3,003 | 145 |
| RANDY BRENNER XCAL TOOLS - CLARE, L | May 2026 | 25 | 25 |
| CONSOLIDATED CARBIDE | May 2026 | 183 | 20 |
| INNOVATIVE MINING SERVICES INC. | May 2026 | 111 | 14 |
| QUADCO | Oct 2025 | 34 | 11 |
| XCAL TOOLS-CLARE, LLC | May 2026 | 38 | 9 |
| QUADCO USA INC. | May 2026 | 200 | 5 |
| PENGO ATTACHMENTS | Jan 2022 | 187 | 5 |
| DZ GRINDERS LLC | May 2026 | 12 | 5 |
| PALADIN ATTACHMENTS | Oct 2025 | 1,295 | 4 |
| KOMPTECH AMERICAS LLC | Apr 2026 | 842 | 3 |
| Mar 2026 | 7 | 3 | |
| ARARI INVESTMENTS, LLC | Jul 2025 | 198 | 3 |
| THEVAS TECHNOLOGY LLC | Feb 2026 | 16 | 2 |
| Apr 2025 | 2 | 2 | |
| Mar 2024 | 2 | 2 | |
| XCAL TOOLS-BRISTOL, LLC | May 2026 | 15 | 1 |
| TTI METALS | May 2026 | 1,901 | 1 |
| May 2024 | 1 | 1 | |
| Sep 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RMC China Quality Machine Parts Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RM CUSTOMHOUSE BROKERS, INC | May 2026 | 1,028 | 148 |
| RM ELECTRONICS INCORPORATED | Apr 2026 | 169 | 1 |
| RM RICHARDS INC. | May 2026 | 368 | 31 |
| RM S.R.L. | May 2026 | 327 | 19 |
| RM SALT | Mar 2026 | 281 | 3 |
| RMA AUTOMOTIVE CO LTD | May 2026 | 281 | 52 |
| RMB FASTENERS LIMITED | May 2026 | 2,083 | 25 |
| RMB IMPORTING,LLC | Oct 2023 | 165 | 0 |
| RMB INDUSTRIAL LIMITED | Oct 2025 | 359 | 0 |
| RMB SOLID SURFACES | Mar 2026 | 433 | 2 |
| RMC COLLECTIONS | May 2026 | 1,247 | 26 |
| RMC GROW LIGHT INC | May 2026 | 85 | 9 |
| RMC MIAMI | May 2026 | 205 | 3 |
| RMC READYMIX PORSELANO INDIA LIMITE | May 2026 | 151 | 4 |
| RMC STONE INC | May 2026 | 113 | 9 |
| RMD GROUP CORP | May 2026 | 147 | 48 |
| RMD KWIKFORM NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 188 | 6 |
| RMFAR INC | Aug 2025 | 102 | 0 |
| RMG LEATHER USA LLC | May 2026 | 701 | 34 |
| RMG S.A | May 2026 | 472 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | ONEYNB6JB2285600 | WSJONGB26031058 | 025E | House Bill | WSJO | 9869239 | HMM HANUL | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VICTORIA MALAYSIA | 20 PKG | 24,491 KG | Container Yard | RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | RANDY BRENNER XCAL TOOLS - CLARE LLC | RANDY BRENNER XCAL TOOLS - CLARE LLC | CONNECTION PARTS |
| 2026-05-05 | CMDUCHN3243275 | PSEAPLGB26034324 | 12150 | House Bill | PSEA | 9595450 | EVER LASTING | 2026-05-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5 CTN | 2,764 KG | Pier to Pier | RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | CONSOLIDATED CARBIDE,LTD | CARBIDE BITS NWPM | |
| 2026-05-02 | CMDUCHN3273727 | PSEAPLAX26042135 | 112E | House Bill | PSEA | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5 PKG | 3,876 KG | RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | CONSOLIDATED CARBIDE,LTD | NWPM SHIPPER'S LOAD COUNT & SEAL | ||
| 2026-04-22 | MEDUWV614260 | WSJONGB26030754 | GO613 | House Bill | WSJO | 9294989 | MSC MUNDRA VIII | 2026-04-21 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 24,755 KG | House to House | RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | RANDY BRENNER XCAL TOOLS - CLARE LLC | R. L. SWEARER | CONNECTION PARTS |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MEDUWV778818 |
|---|---|
| House BOL # | WSJONGB26040481 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | WSJO |
| Voyage # | GO616 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC UBERTY VIII |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24898 KG |
| Weight in KG | 24,898 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSBU8766309 |
| Commodity Description |
CONNECTION PARTS |
| Shipper Name | RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1 YIJING ROAD PANQIAO, OUHAI, WE |
| Address Line 2 | NZHOU,ZHEJIANG, CHINA |
| Consignee Name | RANDY BRENNER XCAL TOOLS - CLARE |
|---|---|
| Address Line 1 | LLC 314 E. 4TH ST. CLARE, MI 48617 |
| Address Line 2 | UNITED STATES OF AMERICA |
| Notify Party Name | R. L. SWEARER CO., INC 115 |
|---|---|
| Address Line 1 | MCLAUGHLIN ROAD MOON TOWNSHIP, PENN |
| Address Line 2 | SYLVANIA 15108 USA ALEJANDRA CASTEL |
| Address Line 3 | LON ACASTELLON@RLSWEARER.COM |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | DIRECT (412)385-0164 |
| Container Number | MSBU8766309 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47332976 |
| Seal Number 1 | FX47332976 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CONNECTION PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000024898 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 292 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 89 | 2026-05-15 |
| New York, New York | 88 | 2024-11-28 |
| Tampa, Florida | 54 | 2020-02-27 |
| Los Angeles, California | 43 | 2026-05-05 |
| Tacoma, Washington | 41 | 2026-05-18 |
| Portland, Oregon | 18 | 2025-04-15 |
| Seattle, Washington | 9 | 2024-07-03 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2023-01-16 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2025-11-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 379 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 208 | 2026-05-05 |
| Kingston Jamaica | 34 | 2019-08-13 |
| Pusan South Korea | 16 | 2026-02-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 5 | 2022-10-31 |
| Victoria Malaysia | 1 | 2026-05-06 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2024-10-12 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2016-07-06 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 1 | 2014-11-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for RMC China Quality Machine Parts Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | NO.1 YIJING ROAD PANQIAO, OUHAI, WENZHOU,ZHEJIANG, CHINA | 2026-05-15 | 62 |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | NO.1 YIJING ROAD PANQIAO, OUHAI, WE NZHOU,ZHEJIANG, CHINA 0086-577-65838801 | 2026-02-23 | 8 |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | 2026-05-18 | 5 | |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | 2025-09-05 | 4 | |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | 2026-05-21 | 3 | |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | 2025-11-21 | 3 | |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | 2026-03-17 | 3 | |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | 2026-02-05 | 2 | |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | 2026-03-09 | 1 | |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | 2023-09-22 | 96 |
Below are the top 1 phone numbers on file for RMC China Quality Machine Parts Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-05 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||