There are a total of 147 bills of lading on file for RMD Group Corp between November 9th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 147 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 48 were within the past 90 days.
| Total Records | 147 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 147 |
| Notify Party Records | 117 |
| First Shipment on File | Nov 9th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 48 |
| Records in the Past Year | 106 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RMD GROUP CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with RMD Group Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with RMD Group Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JINRONG(SH) AUTOMOTIVE PARTS CORP | May 2026 | 355 | 69 |
| FUZHOU EASY PET GARDEN LTD | May 2026 | 765 | 16 |
| QINGDAO PUSEN ENVIRONMENTAL | May 2026 | 76 | 9 |
| SHENZHEN YKD TECHNOLOGY | May 2026 | 1,558 | 3 |
| NINGBO BLUE DOLPHIN INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 29 | 3 |
| HENAN JUNDING MACHINERY EQUIPMENT C | May 2026 | 57 | 2 |
| FUZHOU EASY PET AND GARDEN PRODUCTS | May 2026 | 37 | 2 |
| SHENZHEN ARTS SPORTSWEAR CO.,LTD. | Nov 2023 | 13 | 1 |
| HAINING SHENGDA TRADE | Apr 2026 | 225 | 1 |
| Apr 2026 | 6 | 1 | |
| GUANGZHOU HANXUAN IMPORT AND EXPORT | Mar 2026 | 204 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RMD Group Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RMB FASTENERS LIMITED | May 2026 | 2,083 | 25 |
| RMB IMPORTING,LLC | Oct 2023 | 165 | 0 |
| RMB INDUSTRIAL LIMITED | Oct 2025 | 359 | 0 |
| RMB SOLID SURFACES | Mar 2026 | 433 | 2 |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | May 2026 | 646 | 12 |
| RMC COLLECTIONS | May 2026 | 1,247 | 26 |
| RMC GROW LIGHT INC | May 2026 | 85 | 9 |
| RMC MIAMI | May 2026 | 205 | 3 |
| RMC READYMIX PORSELANO INDIA LIMITE | May 2026 | 151 | 4 |
| RMC STONE INC | May 2026 | 113 | 9 |
| RMD KWIKFORM NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 188 | 6 |
| RMFAR INC | Aug 2025 | 102 | 0 |
| RMG LEATHER USA LLC | May 2026 | 701 | 34 |
| RMG S.A | May 2026 | 472 | 8 |
| RMG STEEL (NINGBO ) CO., LTD | Sep 2025 | 509 | 0 |
| RMG STEEL USA INC | May 2026 | 913 | 12 |
| RMG TRADING | Apr 2026 | 156 | 9 |
| RMG TRADING (NINGBO ZHENHAI) CO. | Feb 2026 | 681 | 0 |
| RMGM, LLC | Apr 2023 | 169 | 0 |
| RMH LOGISTICS LLC | May 2026 | 88 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | MAEU268920075 | QZIAZSF20075 | 615E | House Bill | QZIA | 9303534 | MAERSK SAIGON | 2026-05-21 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 686 PKG | 10,427 KG | Container Yard | JINRONG(SH) AUTOMOTIVE PARTS CORP., LTD | RMD GROUP CORP | RMD GROUP CORP | FLOOR MAT FREIGHT PREPAID |
| 2026-05-14 | MAEU266480176 | KFUNA2604400013 | 616E | House Bill | KFUN | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,169 PKG | 11,202 KG | Container Yard | JINRONG(SH) AUTOMOTIVE PARTS CORP | RMD GROUP CORP | RMD GROUP CORP | FLOOR MAT/CORRUGATED BOX/PAPER CORNER PROTECTOR FOR BOX |
| 2026-05-07 | CMDUXIA1818802 | DMALXMNB36475 | 0UPND | House Bill | DMAL | 9949780 | OOCL MAGNOLIA | 2026-05-06 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 490 CTN | 8,870 KG | Pier to Pier | FUZHOU EASY PET GARDEN LTD | RMD GROUP CORP | RMD GROUP CORP | WOODEN PET HOUSEWOODEN STORAGE SHED |
| 2026-05-07 | CMDUXIA1818019 | DMALXMNB36476 | 0UPND | House Bill | DMAL | 9949780 | OOCL MAGNOLIA | 2026-05-06 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 547 CTN | 10,164 KG | Pier to Pier | FUZHOU EASY PET GARDEN LTD | RMD GROUP CORP | RMD GROUP CORP | WOODEN PET HOUSEWOODEN STORAGE SHED |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | CMDUXIA1836281 |
|---|---|
| House BOL # | DMALXMNB37615 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 0UPNJ |
| IMO # | 9949766 |
| Vessel Name | OOCL IRIS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9503 KG |
| Weight in KG | 9,503 KG |
| Quantity | 540 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CMAU8820910 |
| Commodity Description |
WOODEN PET HOUSEWOODEN STORAGE SHED |
| Shipper Name | FUZHOU EASY PET AND GARDEN PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 1122 BLDG 3,YANG GUANG TIANDI SO |
| Address Line 2 | HO, PANYU ROAD |
| City | FUZHOU |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8659183856035 |
| Consignee Name | RMD GROUP CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 4231 E BRICKELL ST ONTARIO, CA 917 |
| Address Line 2 | 61 |
| City | ONTARIO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91761 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | RMD GROUP CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 4231 E BRICKELL ST ONTARIO, CA 917 |
| Address Line 2 | 61 |
| City | ONTARIO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91761 |
| Country Code | US |
| Container Number | CMAU8820910 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M8694969 |
| Seal Number 1 | M8694969 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | WOODEN PET HOUSEWOODEN STORAGE SHED |
| Marks and Numbers 1 | MODEL:??DESC:??MEAS:??N.W/G.W:??MADE?IN?CHINA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 442199 | 00000000 | 0000009503 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 58 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 50 | 2026-04-27 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2026-05-07 |
| Houston, Texas | 7 | 2026-05-22 |
| Oakland, California | 5 | 2026-03-16 |
| Tampa, Florida | 1 | 2026-03-04 |
| Miami, Florida | 1 | 2026-02-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 49 | 2026-05-01 |
| Xiamen China (Mainland) | 22 | 2026-05-22 |
| Qingdao China (Mainland) | 19 | 2026-05-14 |
| Yantian China (Mainland) | 16 | 2026-03-26 |
| Hong Kong Hong Kong | 13 | 2020-04-29 |
| Pusan South Korea | 8 | 2026-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2025-09-11 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2026-03-20 |
| Nansha China (Mainland) | 2 | 2026-02-07 |
| Genoa Italy | 2 | 2017-03-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for RMD Group Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RMD GROUP CORP | 4231 E BRICKELL ST ONTARIO, CA 9176 1 | 2026-03-26 | 33 |
| RMD GROUP CORP | 4231 E. BRICKELL ST. ONTARIO CA 91761 US | 2026-05-22 | 24 |
| RMD GROUP CORP | 2026-05-22 | 21 | |
| RMD GROUP CORP | 2026-05-14 | 12 | |
| RMD GROUP CORP | 2026-04-16 | 6 | |
| RMD GROUP CORP | 2026-02-05 | 4 | |
| RMD GROUP CORP | 2025-09-16 | 3 | |
| RMD GROUP CORP | 2025-09-16 | 3 | |
| RMD GROUP CORP | 2026-03-20 | 2 | |
| RMD GROUP CORP | 2026-04-24 | 1 |
Below are the top 5 phone numbers on file for RMD Group Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-04-30 | 11 | |
| 2017-06-09 | 1 | |
| 2016-11-09 | 1 | |
| 2014-06-27 | 1 | |
| 2013-12-16 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for RMD Group Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-20 | 2 |