There are a total of 1,247 bills of lading on file for RMC Collections between October 29th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,247 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,247 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,269 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 88 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RMC COLLECTIONS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with RMC Collections, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with RMC Collections in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FRESH AMERICAN LLC | May 2026 | 3,301 | 124 |
| REVIVAL RUGS INC. | Aug 2025 | 570 | 54 |
| LULU & GEORGIA, INC. | May 2026 | 1,722 | 50 |
| M S. STANTON CARPET CORPORATION | May 2026 | 45 | 32 |
| NOURISON INDUSTRIES INC. | Dec 2025 | 11,686 | 31 |
| M S. COURISTAN INC. | Apr 2026 | 138 | 30 |
| THE CITIZENRY | May 2026 | 287 | 16 |
| THE DIXIE GROUP, INC. | May 2026 | 2,645 | 15 |
| ETHAN ALLEN OPERATIONS INC | May 2026 | 3,459 | 15 |
| METROPOLITAN WAREHOUSE | May 2026 | 1,090 | 11 |
| COURISTAN INC | May 2026 | 4,047 | 11 |
| SURYA CARPET INC. | May 2026 | 13,117 | 9 |
| CITY NATIONAL BANK | May 2026 | 557 | 7 |
| EMERY PARK CARPET | Apr 2026 | 387 | 6 |
| P KAUFMANN WAREHOUSE | May 2026 | 856 | 3 |
| POM POM AT HOME | May 2026 | 326 | 2 |
| CARMICHAEL INTERNATIONAL SERVICE | May 2026 | 773,469 | 2 |
| P KAUFMANN | May 2026 | 4,618 | 1 |
| Jun 2021 | 7 | 1 | |
| HAVENLY CZ LLC | May 2026 | 64 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RMC Collections.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RM ELECTRONICS INCORPORATED | Apr 2026 | 169 | 1 |
| RM RICHARDS INC. | May 2026 | 368 | 31 |
| RM S.R.L. | May 2026 | 327 | 19 |
| RM SALT | Mar 2026 | 281 | 3 |
| RMA AUTOMOTIVE CO LTD | May 2026 | 281 | 52 |
| RMB FASTENERS LIMITED | May 2026 | 2,083 | 25 |
| RMB IMPORTING,LLC | Oct 2023 | 165 | 0 |
| RMB INDUSTRIAL LIMITED | Oct 2025 | 359 | 0 |
| RMB SOLID SURFACES | Mar 2026 | 433 | 2 |
| RMC CHINA QUALITY MACHINE PARTS INC | May 2026 | 646 | 12 |
| RMC GROW LIGHT INC | May 2026 | 85 | 9 |
| RMC MIAMI | May 2026 | 205 | 3 |
| RMC READYMIX PORSELANO INDIA LIMITE | May 2026 | 151 | 4 |
| RMC STONE INC | May 2026 | 113 | 9 |
| RMD GROUP CORP | May 2026 | 147 | 48 |
| RMD KWIKFORM NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 188 | 6 |
| RMFAR INC | Aug 2025 | 102 | 0 |
| RMG LEATHER USA LLC | May 2026 | 701 | 34 |
| RMG S.A | May 2026 | 472 | 8 |
| RMG STEEL (NINGBO ) CO., LTD | Sep 2025 | 509 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | CMDUAMC2510217 | CHSL547538704DEL | 0INU2 | House Bill | CHSL | 9679892 | CMA CGM CONGO | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 7 PKG | 2,225 KG | Pier to Pier | RMC COLLECTIONS | M S. STANTON CARPET CORPORATION | 07 ROLLS SEVEN ROLLS BALES ONLY. INDIAN HANDWOVEN POLYESTER DURRY INDIAN HANDTUFTED WOOLLEN CARPETS. INV RMC-400 25-26 DT.05.03.... | |
| 2026-05-11 | MAEU266734747 | UNQLSBOM2604557 | 612W | House Bill | UNQL | 9315240 | MAERSK SENANG | 2026-05-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SALALAH OMAN | 510 ROL | 6,836 KG | Container Yard | RMC COLLECTIONS | P KAUFMANN | P KAUFMANN | INDIAN HANDTUFTED WOOLLEN CARPETS |
| 2026-05-08 | MAEU267526859 | ULPDMUM25HS00889 | 612W | House Bill | ULPD | 9315240 | MAERSK SENANG | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | SALALAH OMAN | 425 ROL | 7,650 KG | Container Yard | R.M.C. COLLECTIONS | 425 ROLLS XXXXXX HANDTUFTED (TABLE-TUFT) WOOLLEN CARPETS S BILL NO.: 1370310 DT. 10.03.2026 INV NO.: XXXXXXX 25-26 DT. 28.02.202... | ||
| 2026-05-06 | MAEU267195555 | ULPDMUM25HS00862 | 616E | House Bill | ULPD | 9349502 | COLORADO EXPRESS | 2026-05-05 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 275 ROL | 3,965 K | Pier to Pier | R.M.C. COLLECTIONS | WOOLLEN CARPETS, INDIAN HANDKNOTTED WOOLLEN C ARPETS HS CODE 57031010 | ||
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | MAEU268649944 |
|---|---|
| House BOL # | ULPDMUM26HS00008 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ULPD |
| Voyage # | 614WA |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK ATLANTA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA,INDIA |
| Foreign Port of Lading | SALALAH OMAN (52330) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1875 KG |
| Weight in KG | 1,875 KG |
| Quantity | 110 ROL |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU6325289 |
| Commodity Description |
110 ROLLS XXXXXX HANDTUFTED (TABLE-TUFT) WOOLLEN CARPETS S BILL NO.: 1573701 DT. 17.03.2026 INV NO.: XXXXXXX 25-26 DT. 10.03.2026 HS CODE : 57031010 |
| Shipper Name | R.M.C. COLLECTIONS |
|---|---|
| Address Line 1 | QAZIPUR,BHADOHI |
| Address Line 2 | BHADOHI, UP 221401 IN |
| Container Number | MRSU6325289 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 569589 |
| Seal Number 1 | 569589 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 110 ROLLS XXXXXX HANDTUFTED (TABLE-TUFT) WOOLLEN CARPETS S BILL NO.: 1573701 DT. 17.03.2026 INV NO.: XXXXXXX 25-26 DT. 10.03.2026 HS CODE : 57031010 |
| Additional Cargo 1 | FREIGHT COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | 110 ROLLS CONTAINER NO. MSKU4171666 40'HC SEAL NO:IN3063206 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00037500 | 0000001875 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 420 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 340 | 2026-05-20 |
| Charleston, South Carolina | 242 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 55 | 2026-05-06 |
| Houston, Texas | 52 | 2026-03-11 |
| Norfolk, Virginia | 48 | 2026-05-22 |
| Oakland, California | 41 | 2025-03-14 |
| New York, New York | 29 | 2026-04-10 |
| Long Beach, California | 18 | 2025-02-19 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2024-11-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 994 | 2026-05-22 |
| Mundra India | 140 | 2025-03-07 |
| Pipavav India | 28 | 2024-12-02 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 15 | 2021-05-07 |
| Salalah Oman | 14 | 2026-05-20 |
| Singapore Singapore | 8 | 2024-11-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 8 | 2022-03-24 |
| All Other India West Coast Ports | 6 | 2025-12-17 |
| Mumbai India | 6 | 2024-11-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2022-03-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for RMC Collections that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RMC COLLECTIONS | QUAZIPUR, BHADOHI UP 221401 IN | 2026-04-16 | 34 |
| RMC COLLECTIONS | QAZIPUR U.P. BHADOHI 221401 IN | 2025-08-13 | 32 |
| RMC COLLECTIONS | 2026-05-20 | 27 | |
| RMC COLLECTIONS | 2026-05-22 | 26 | |
| RMC COLLECTIONS | 2026-04-29 | 24 | |
| RMC COLLECTIONS | 2025-09-20 | 23 | |
| RMC COLLECTIONS | 2025-09-17 | 18 | |
| RMC COLLECTIONS | 2026-05-11 | 9 | |
| RMC COLLECTIONS | 2026-02-09 | 9 | |
| RMC COLLECTIONS | 2026-05-05 | 8 |
Below are the top 3 phone numbers on file for RMC Collections.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-13 | 4 | |
| 2025-09-17 | 20 | |
| 2014-03-05 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for RMC Collections.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-17 | 18 |