There are a total of 369 bills of lading on file for RMI Titanium Company, LLC between September 27th, 2016 and May 20th, 2026.
Of those 369 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 369 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 368 |
| Notify Party Records | 18 |
| First Shipment on File | Sep 27th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RMI TITANIUM COMPANY, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with RMI Titanium Company, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with RMI Titanium Company, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ELG UTICA ALLOYS GMBH | May 2026 | 4,884 | 125 |
| ELG DUISBURG | Feb 2023 | 97 | 53 |
| UST-KAMENOGORSK TITANIUM AND | May 2026 | 317 | 32 |
| BRAMI SUPERALLIAGES | Apr 2026 | 117 | 3 |
| RTI EXTRUSIONS EUROPE LTD. | Jan 2024 | 424 | 1 |
| MPS TECHNOLOGY SP. Z O.O. | May 2026 | 179 | 1 |
| Jan 2023 | 1 | 1 | |
| FRAMATOME INC. | May 2026 | 590 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RMI Titanium Company, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RMG LEATHER USA LLC | May 2026 | 701 | 34 |
| RMG S.A | May 2026 | 472 | 8 |
| RMG STEEL (NINGBO ) CO., LTD | Sep 2025 | 509 | 0 |
| RMG STEEL USA INC | May 2026 | 913 | 12 |
| RMG TRADING | Apr 2026 | 156 | 9 |
| RMG TRADING (NINGBO ZHENHAI) CO. | Feb 2026 | 681 | 0 |
| RMGM, LLC | Apr 2023 | 169 | 0 |
| RMH LOGISTICS LLC | May 2026 | 88 | 6 |
| RMI FOOD LOGISTICS B.V. | Feb 2021 | 1,099 | 0 |
| RMI GLOBAL LOGISTICS INC. | Apr 2026 | 3,709 | 1 |
| RMK SPACE INC. | May 2026 | 154 | 27 |
| RMK, INC. | May 2026 | 215 | 16 |
| RML INC. | Jan 2026 | 609 | 0 |
| RMLL CORP. | May 2026 | 1,218 | 37 |
| RMN PRODUCTIONS LLC | Apr 2022 | 169 | 0 |
| RMP BEARINGS LIMITED | Feb 2026 | 338 | 0 |
| RMP IMPEX S.F. | Feb 2026 | 313 | 1 |
| RMR HOLDINGS LLC | May 2026 | 444 | 8 |
| RMS INTERNATIONAL (SHANGHAI) LTD | May 2026 | 163 | 4 |
| RMS INTERNATIONAL (USA) INC | May 2026 | 1,144 | 48 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | ONEYANRG08378300 | 002W | In-bond Automated | ONEY | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-11 | NORFOLK, VIRGINIA | ANVERS BELGIUM | 360 DRM | 102,132 KG | Container Yard | UST-KAMENOGORSK TITANIUM AND | RMI TITANIUM COMPANY LLC | WEST FORWARDING SERVICES | "SHIPPER_DESCRIPTION" (TITANIUM SPONGE, 2X12 GRADE M-130KAZ, NON-HAZARDOUS, HTS 8108.200 0) - "HSCD_DESCRIPTION" (TITANIUM + ART... | |
| 2026-05-12 | YMJAT670102601 | TWUD131260560700 | 002W | House Bill | TWUD | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-11 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 11 PKG | 19,887 K | House to House | ELG UTICA ALLOYS GMBH | RMI TITANIUM COMPANY, LLC | 11 PACKAGES = TOTAL WHEREOF: 11 OCTABINS ON 11 PALLETS TITANIUM SOLIDS FOR REMELTING PURPOSES ONLY HS CODE: 810830 P.O. NO.: PO#... | |
| 2026-05-01 | YMJAT670102403 | TWUD131260380200 | 0LBM1 | House Bill | TWUD | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-30 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 11 PCK | 19,900 K | House to House | ELG UTICA ALLOYS GMBH | RMI TITANIUM COMPANY, LLC | PACKAGES = TOTAL WHEREOF: OCTABINS ON PALLETS TITANIUM SOLIDS FOR REMELTING PURPOSES ONLY HS CODE: P.O. NO.: PO# ITEM# S.O. NO. ... | |
| 2026-04-28 | MEDUKQ876253 | BANQ1073779920 | NO616 | House Bill | BANQ | 9251705 | MSC FLORENTINA | 2026-04-27 | NORFOLK, VIRGINIA | LE HAVRE FRANCE | 20 PKG | 15,189 K | House to House | BRAMI SUPERALLIAGES | RMI TITANIUM COMPANY LLC | TITANIUM SCRAP SOLIDS | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | YMJAT670102901 |
|---|---|
| House BOL # | TWUD131260569600 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TWUD |
| Voyage # | 0LBM7 |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM FIDELIO |
| Vessel Country | FR |
| Place of Receipt | DUISBURG |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18842 K |
| Weight in KG | 18,842 KG |
| Quantity | 11 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU7347787 |
| Commodity Description |
11 PACKAGES = TOTAL WHEREOF: 11 OCTABINS ON 11 PALLETS TITANIUM SOLIDS FOR REMELTING PURPOSES ONLY HS CODE: 810830 P.O. NO.: PO#XXXXXXXXXX ITEM#00020 S.O. NO. ELG: DSO-000002470 |
| Shipper Name | ELG UTICA ALLOYS GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | KREMERSKAMP 16 |
| Address Line 2 | DUISBURG 47138 DE |
| Consignee Name | RMI TITANIUM COMPANY, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1000 WARREN AVE |
| Address Line 2 | NILES OH 44446 US |
| Container Number | YMMU7347787 |
|---|---|
| Seal Number 1 | RA944094 |
| Seal Number 1 | RA944094 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 11 PACKAGES = TOTAL WHEREOF: 11 OCTABINS ON 11 PALLETS TITANIUM SOLIDS FOR REMELTING PURPOSES ONLY HS CODE: 810830 P.O. NO.: PO#XXXXXXXXXX ITEM#00020 S.O. NO. ELG: DSO-000002470 |
| Marks and Numbers 1 | ADDRESS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 224 | 2026-05-21 |
| Chester, Pennsylvania | 74 | 2023-04-19 |
| Newark, New Jersey | 54 | 2026-02-10 |
| Cleveland, Ohio | 7 | 2022-11-12 |
| New York, New York | 6 | 2020-05-04 |
| Baltimore, Maryland | 3 | 2018-11-17 |
| Los Angeles, California | 1 | 2017-06-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 214 | 2026-05-12 |
| Rotterdam Netherlands | 122 | 2026-05-21 |
| Liverpool United Kingdom | 9 | 2019-06-18 |
| Le Havre France | 6 | 2026-04-28 |
| Hamble United Kingdom | 6 | 2021-02-18 |
| Bremerhaven Germany | 4 | 2023-09-30 |
| Genoa Italy | 3 | 2017-07-18 |
| Coryton United Kingdom | 2 | 2018-06-19 |
| Stade Germany | 1 | 2022-08-02 |
| Valencia Spain | 1 | 2022-06-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for RMI Titanium Company, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RMI TITANIUM COMPANY, LLC | 1000 WARREN AVE NILES OH 44446 US | 2026-05-21 | 185 |
| RMI TITANIUM COMPANY LLC | 1000 WARREN AVENUE NILES OH 44446, USA | 2023-04-19 | 53 |
| RMI TITANIUM COMPANY | 2022-02-11 | 13 | |
| RMI TITANIUM | 2021-06-05 | 10 | |
| RMI TITANIUM COMPANY LLC | 2025-04-30 | 7 | |
| RMI TITANIUM COMPANY, LLC | 2022-11-12 | 6 | |
| RMI TITANIUM COMPANY LLC | 2023-07-01 | 6 | |
| RMI TITANIUM COMPANY LLC | 2025-09-05 | 6 | |
| RMI TITANIUM COMPANY LLC | 2017-08-15 | 6 | |
| RMI TITANIUM COMPANY | 2018-01-03 | 5 |
Below are the top 5 phone numbers on file for RMI Titanium Company, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-11-14 | 7 | |
| 2023-09-14 | 3 | |
| 2023-06-15 | 2 | |
| 2018-06-28 | 1 | |
| 2017-05-03 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for RMI Titanium Company, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-07-20 | 1 |