There are a total of 215 bills of lading on file for RMK, Inc. between August 1st, 2013 and May 20th, 2026.
Of those 215 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 215 |
|---|---|
| Shipper Records | 34 |
| Consignee Records | 181 |
| Notify Party Records | 135 |
| First Shipment on File | Aug 1st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RMK, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with RMK, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with RMK, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JIANGXI PANDA FIREWORKS CO., LTD | May 2026 | 4,474 | 32 |
| MIRACLE TRADING LIMITED | Mar 2026 | 520 | 23 |
| CHINA SKYSONG FIREWORKS CO.,LTD | May 2026 | 395 | 20 |
| MIRACLE FIREWORKS CO.,LTD | May 2026 | 728 | 19 |
| HAYDEN INDUSTRIAL PRODUCTS | May 2026 | 601 | 14 |
| AFTER DARK FIREWORKS IMPORT&EXPORT | Sep 2024 | 1,626 | 14 |
| LIUYANG KINGDOM CO.,LTD | May 2026 | 726 | 10 |
| LIUYANG IMPORT AND EXPORT TRADE | May 2026 | 1,069 | 4 |
| LIUYANG SUNWING IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 1,364 | 1 |
| HEAT EXCHANGER DESIGN INC. | Nov 2025 | 117 | 1 |
| BLUESKY TRADE INC | May 2026 | 146 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RMK, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RMG S.A | May 2026 | 472 | 8 |
| RMG STEEL (NINGBO ) CO., LTD | Sep 2025 | 509 | 0 |
| RMG STEEL USA INC | May 2026 | 913 | 12 |
| RMG TRADING | Apr 2026 | 156 | 9 |
| RMG TRADING (NINGBO ZHENHAI) CO. | Feb 2026 | 681 | 0 |
| RMGM, LLC | Apr 2023 | 169 | 0 |
| RMH LOGISTICS LLC | May 2026 | 88 | 6 |
| RMI FOOD LOGISTICS B.V. | Feb 2021 | 1,099 | 0 |
| RMI GLOBAL LOGISTICS INC. | Apr 2026 | 3,709 | 1 |
| RMI TITANIUM COMPANY, LLC | May 2026 | 369 | 15 |
| RMK SPACE INC. | May 2026 | 154 | 27 |
| RML INC. | Jan 2026 | 609 | 0 |
| RMLL CORP. | May 2026 | 1,218 | 37 |
| RMN PRODUCTIONS LLC | Apr 2022 | 169 | 0 |
| RMP BEARINGS LIMITED | Feb 2026 | 338 | 0 |
| RMP IMPEX S.F. | Feb 2026 | 313 | 1 |
| RMR HOLDINGS LLC | May 2026 | 444 | 8 |
| RMS INTERNATIONAL (SHANGHAI) LTD | May 2026 | 163 | 4 |
| RMS INTERNATIONAL (USA) INC | May 2026 | 1,144 | 48 |
| RMS LED | May 2026 | 352 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | SMLMSHGD5C399600 | ALONWLUS45594 | 2603E | House Bill | ALON | 9347425 | SM KWANGYANG | 2026-05-18 | PORTLAND, OREGON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 991 CTN | 15,958 KG | Container Yard | LIUYANG KINGDOM | RMK, INC. | RMK, INC. | UN0336,FIREWORKS,1.4G |
| 2026-05-21 | SMLMSHGD5C400300 | ALONWLUS45821 | 2603E | House Bill | ALON | 9347425 | SM KWANGYANG | 2026-05-18 | PORTLAND, OREGON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 844 CTN | 13,797 KG | Container Yard | LIUYANG KINGDOM | RMK, INC. | RMK, INC. | UN0336,FIREWORKS,1.4G |
| 2026-05-21 | SMLMSHGD5C401400 | ALONWLUS45825 | 2603E | House Bill | ALON | 9347425 | SM KWANGYANG | 2026-05-18 | PORTLAND, OREGON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 822 CTN | 11,862 KG | Container Yard | LIUYANG SUNWING IMPORT & EXPORT | RMK, INC | RMK, INC | UN0336,FIREWORKS,1.4G |
| 2026-05-12 | SMLMSHGD5C271200 | ALONWLUS45211 | 2603E | House Bill | ALON | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-05-11 | PORTLAND, OREGON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 935 CTN | 16,591 KG | Container Yard | LIUYANG KINGDOM | RMK, INC. | RMK, INC. | UN0336,FIREWORKS,1.4G |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | ECLRMSLON42601B |
|---|---|
| House BOL # | ISCAIMAD26042902 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ISCA |
| Voyage # | V121 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAHO CORAL |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | MASAN, KOREA |
| Foreign Port of Lading | MASAN SOUTH KOREA (58033) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 423409 KG |
| Weight in KG | 423,409 KG |
| Quantity | 102 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NC |
| Commodity Description |
ASME SA214 WELDED TUBE AND SB209 AL 1060 |
| Shipper Name | RMK CO LTD |
|---|---|
| Address Line 2 | 2701 SONGDO CENTROAD BUILDING A DON |
| Address Line 3 | G 323 INCHEON TOWER DAERO YEONSU GU |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | INCHEON SOUTH KOREA |
| Consignee Name | HAYDEN INDUSTRIAL PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 2 | 625 E CARNEGIE DR SUITE 105 SAN BER |
| Address Line 3 | NARDINO CA 92408 USA |
| Notify Party Name | HAYDEN INDUSTRIAL PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 2 | 625 E CARNEGIE DR SUITE 105 SAN BER |
| Address Line 3 | NARDINO CA 92408 USA |
| Container Number | NC |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | OB |
| Equipment Description | Ocean Vessel (Break Bulk) |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | ASME SA214 WELDED TUBE AND SB209 AL 1060 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 841990 | 08468184 | 0000423409 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Portland, Oregon | 132 | 2026-05-21 |
| Seattle, Washington | 49 | 2023-06-30 |
| Long Beach, California | 21 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 4 | 2024-06-05 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2015-09-30 |
| Houston, Texas | 3 | 2014-02-13 |
| Oakland, California | 2 | 2020-05-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 179 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 23 | 2025-10-21 |
| Masan South Korea | 9 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2020-05-08 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2023-06-30 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2013-12-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for RMK, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RMK, INC. | 29030 S.E. 424TH STREET, ENUMCLAW,W ASHINGTON 98022 U.S.A,ENUMCLAW,WASH INGTON 98022,US | 2026-05-21 | 38 |
| RMK, INC. | 29030 S.E. 424TH STREET, ENUMCLAW,W ASHINGTON 98022 U.S.A,ENUMCLAW,US | 2026-05-21 | 35 |
| RMK, INC. | 2026-03-18 | 32 | |
| RMK, INC. | 2026-03-18 | 32 | |
| RMK, INC. | 2024-02-02 | 25 | |
| RMK,INC | 2026-03-10 | 20 | |
| RMK,INC | 2026-05-05 | 18 | |
| RMK, INC. | 2023-04-20 | 18 | |
| RMK,INC | 2026-05-05 | 17 | |
| RMK, INC. | 2024-02-02 | 16 |
Below are the top 2 phone numbers on file for RMK, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-05 | 1 | |
| 2013-12-28 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||