There are a total of 1,458 bills of lading on file for RMT Global Partners LLC between November 10th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,458 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 52 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,458 |
|---|---|
| Shipper Records | 15 |
| Consignee Records | 1,450 |
| Notify Party Records | 306 |
| First Shipment on File | Nov 10th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 52 |
| Records in the Past Year | 253 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RMT GLOBAL PARTNERS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with RMT Global Partners LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with RMT Global Partners LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| XIAMEN XIAOWANG IMP. AND.EXP.CO.,LT | May 2026 | 192 | 176 |
| HANGZHOU JINGPIN TRADING COMPANY | May 2026 | 240 | 84 |
| ZHEJIANG AOKI MEDICAL DRESSING CO. | Mar 2026 | 68 | 59 |
| NINGBO TIANQI PLASTIC PRODUCTS CO. | Apr 2026 | 422 | 53 |
| YANGZHOU SUXIANG MEDICAL INSTRUMENT | Aug 2024 | 81 | 46 |
| ZHUJI HANGFENG TEXTILE PRODUCTS CO LTD | May 2026 | 764 | 28 |
| ANHUI KAILAI PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 1,368 | 28 |
| WEIFANG HUASHENG PLASTIC PRODUCTS C | May 2026 | 150 | 23 |
| HEBEI LANSON CO., LTD. | Apr 2026 | 19 | 19 |
| CHANAGE BAMBOO AND WOOD INDUSTRIAL CO LTD | Feb 2025 | 19 | 18 |
| RIZHAO HG ECO-FRIENDLY MATERIAL CO. | Jan 2026 | 50 | 15 |
| MAXIMNOVA INTERNATIONAL HOLDINGS LI | May 2026 | 563 | 10 |
| GUANGZHOU HOCHONG PLASTICS CO.,LTD | Jan 2024 | 26 | 10 |
| WEIFANG GREAT PAPER CO.,LTD | May 2026 | 170 | 9 |
| ZHEJIANG YAHONG ALU FOIL TECH | Feb 2026 | 14 | 8 |
| Sep 2022 | 8 | 8 | |
| ANHUI YIEN IMPORT-EXPORT TRADING CO | Jan 2026 | 73 | 8 |
| ZHEJIANG ZHONGXIN ENVIRONMENTAL PRO | May 2026 | 2,963 | 7 |
| SHANDONG TEANHE HONGSHENG INTERNATI | May 2026 | 168 | 6 |
| RIZHAO HG ECO-FRIENDLY MATERIAL | May 2026 | 54 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RMT Global Partners LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RMN PRODUCTIONS LLC | Apr 2022 | 169 | 0 |
| RMP BEARINGS LIMITED | Feb 2026 | 338 | 0 |
| RMP IMPEX S.F. | Feb 2026 | 313 | 1 |
| RMR HOLDINGS LLC | May 2026 | 444 | 8 |
| RMS INTERNATIONAL (SHANGHAI) LTD | May 2026 | 163 | 4 |
| RMS INTERNATIONAL (USA) INC | May 2026 | 1,144 | 48 |
| RMS LED | May 2026 | 352 | 10 |
| RMS MARINE SERVICE COMPANY LTD | May 2026 | 459 | 21 |
| RMS ORGANICS | May 2026 | 285 | 12 |
| RMS USA (HK) LIMITED | May 2026 | 1,348 | 55 |
| RMT TECHNOLOGY INC | May 2026 | 112 | 2 |
| RMX INDUSTRIES | Mar 2026 | 483 | 2 |
| RMX INDUSTRIES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 452 | 77 |
| RN FURNISHINGS INC | May 2026 | 171 | 14 |
| RNA CORPORATION | May 2026 | 531 | 13 |
| RNA DISTRIBUTION CENTER USA | Sep 2023 | 940 | 0 |
| RNACCOMPANY CO., LTD. | Aug 2025 | 155 | 0 |
| RNB CLOTHING | Jun 2025 | 195 | 0 |
| RND INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,083 | 73 |
| RNDC | May 2026 | 1,815 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | CMDUQGD2662568 | OERT205701P01236 | 0TNIE | House Bill | OERT | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-05-17 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 1,300 CTN | 19,300 KG | Pier to Pier | WEIFANG HUASHENG PLASTIC PRODUCTS C | RMT GLOBAL PARTNERS LLC | RMT GLOBAL PARTNERS LLC | PLASTIC GARBAGE BAG CY/CY |
| 2026-05-16 | CMDUCHN3200168 | PPILS3CM200168 | 1217E | House Bill | PPIL | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,137 CTN | 16,936 K | Pier to Pier | HANGZHOU YINGJIN TRADING | RMT GLOBAL PARTNERS LLC | RMT GLOBAL PARTNERS LLC | ALCOHOL PAD HS CODE:808940 BBQ GLOVE HS CODE :611610 |
| 2026-05-15 | ONEYXMNG28160600 | CTYOXMN89335051 | 043E | House Bill | CTYO | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,554 CTN | 9,791 K | Container Yard | XIAMEN XIAOWANG IMP. AND.EXP. | RMT GLOBAL PARTNERS LLC | PEPPER-IN 0.15 GRAM PACKET SALT-IN 0.80 GRAM PACKET BAMBOO CUTLERY | |
| 2026-05-15 | ONEYXMNG28157500 | CTYOXMN02359681 | 043E | House Bill | CTYO | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 553 CTN | 4,977 K | Container Yard | XIAMEN PROBTAIN NONWOVEN INC. | RMT GLOBAL PARTNERS LLC | PILLOW | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | COSU6451241600 |
|---|---|
| House BOL # | NAQAGCHI6152640V |
| Manifest Number | 559641 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NAQA |
| Voyage # | 085E |
| IMO # | 9516404 |
| Vessel Name | COSCO BELGIUM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | DALIAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 690 KG |
| Weight in KG | 690 KG |
| Quantity | 100 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GCXU5114760 |
| Commodity Description |
WOODEN TOOTHPICKS |
| Shipper Name | DALIAN FORTUNEWOOD INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 3 BUILDING 7 HUIZE CENTRAL |
| Address Line 2 | GARDEN GANJINGZI DISTICT |
| City | DALIAN |
| Zip Code | 116000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | RMT GLOBAL PARTNERS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2625 E SOUTHLAKE BLVD SUITE 120 |
| City | SOUTHLAKE |
| State Province | TX |
| Zip Code | 76092 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | RMT GLOBAL PARTNERS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2625 E SOUTHLAKE BLVD SUITE 120 |
| City | SOUTHLAKE |
| State Province | TX |
| Zip Code | 76092 |
| Country Code | US |
| Container Number | GCXU5114760 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A012750 |
| Seal Number 1 | A012750 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | WOODEN TOOTHPICKS |
| Marks and Numbers 1 | PART NUMBER PT116D PROPERTY OF UNITED AIRLINES DESCRIPTION WOODEN TOOTHPICKS CASE PACK 30000 EACH PROD DATE 02 05 2026 PO 251114UT MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 639 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 467 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 140 | 2026-05-11 |
| Seattle, Washington | 61 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 53 | 2026-05-15 |
| Baltimore, Maryland | 39 | 2025-04-28 |
| Savannah, Georgia | 29 | 2026-03-06 |
| Honolulu, Hawaii | 13 | 2025-10-21 |
| New York, New York | 6 | 2025-06-06 |
| Oakland, California | 5 | 2022-06-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 440 | 2026-05-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 262 | 2026-05-07 |
| Xiamen China (Mainland) | 247 | 2026-05-15 |
| Yantian China (Mainland) | 211 | 2026-05-11 |
| Pusan South Korea | 89 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 64 | 2026-03-16 |
| Chiwan China (Mainland) | 21 | 2017-02-14 |
| Xingang China (Mainland) | 19 | 2023-07-28 |
| Yangshan China (Mainland) | 18 | 2026-05-16 |
| Shekou China (Mainland) | 13 | 2025-10-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for RMT Global Partners LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2625 E SOUTHLAKE BLVD, SUITE 120 SOUTHLAKE TX 76092 | 2026-04-23 | 285 |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2625 E SOUTHLAKE BLVD, SUITE 120 SOUTHLAKE TX 76092 US | 2026-05-23 | 115 |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2026-05-06 | 67 | |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2026-05-13 | 42 | |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2026-03-07 | 34 | |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2026-05-19 | 30 | |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2026-02-24 | 26 | |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2026-05-07 | 26 | |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2026-05-01 | 21 | |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | 2026-04-09 | 19 |
Below are the top 10 phone numbers on file for RMT Global Partners LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-10 | 26 | |
| 2024-02-23 | 1 | |
| 2022-04-09 | 1 | |
| 2022-03-10 | 1 | |
| 2022-02-22 | 8 | |
| 2021-10-01 | 1 | |
| 2021-07-16 | 2 | |
| 2018-09-27 | 1 | |
| 2018-01-30 | 14 | |
| 2017-12-23 | 2 |
Below are the top 6 email addresses on file for RMT Global Partners LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-18 | 1 | |
| 2025-07-17 | 1 | |
| 2023-07-13 | 1 | |
| 2022-09-27 | 2 | |
| 2022-07-11 | 1 | |
| 2022-03-10 | 3 |