There are a total of 531 bills of lading on file for RNA Corporation between November 28th, 2014 and May 16th, 2026.
Of those 531 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 531 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 534 |
| Notify Party Records | 325 |
| First Shipment on File | Nov 28th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 44 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RNA CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with RNA Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with RNA Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NINGBO SOMEWANG PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 3,076 | 326 |
| NINGBO SUREDING PACKAGING | May 2026 | 25 | 14 |
| SHANGHAI CP INDUSTRIES CO., LTD | May 2026 | 1,951 | 13 |
| NV INTERNATIONAL (ASIA) LIMITED | Apr 2026 | 422 | 7 |
| NINGBO EXCELLENT PACKAGING | May 2026 | 165 | 7 |
| PFCT NEW MATERIAL TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 379 | 5 |
| Mar 2026 | 7 | 3 | |
| JINAN YUXIN EQUIPMENT TECHNOLOGY CO | Jan 2026 | 24 | 3 |
| JIANGYIN EU-BEAUTY GROUP CO.,LTD | May 2026 | 109 | 3 |
| Sep 2023 | 8 | 3 | |
| ANHUI IMPORT AND EXPORT CO., LTD. | May 2026 | 4,062 | 3 |
| ZHEJIANG Z&Z INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 3,351 | 2 |
| YUAN HARNG CO., LTD. | May 2026 | 3,683 | 2 |
| Jul 2024 | 10 | 2 | |
| PAVICO VIET NAM JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 392 | 2 |
| NVI BEAUTY PTE LTD. | May 2026 | 195 | 2 |
| NORDEN MACHINERY AB | Apr 2026 | 310 | 2 |
| NINGBO FTZ ICOOL PRIME INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD | Dec 2024 | 328 | 2 |
| WORLD WIDE PACKAGING LLC | May 2026 | 4,295 | 1 |
| SHENZHEN HUAXINBAO TRADE INDUSTRY | May 2025 | 17 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RNA Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RMS INTERNATIONAL (USA) INC | May 2026 | 1,144 | 48 |
| RMS LED | May 2026 | 352 | 10 |
| RMS MARINE SERVICE COMPANY LTD | May 2026 | 459 | 21 |
| RMS ORGANICS | May 2026 | 285 | 12 |
| RMS USA (HK) LIMITED | May 2026 | 1,348 | 55 |
| RMT GLOBAL PARTNERS LLC | May 2026 | 1,458 | 52 |
| RMT TECHNOLOGY INC | May 2026 | 112 | 2 |
| RMX INDUSTRIES | Mar 2026 | 483 | 2 |
| RMX INDUSTRIES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 452 | 77 |
| RN FURNISHINGS INC | May 2026 | 171 | 14 |
| RNA DISTRIBUTION CENTER USA | Sep 2023 | 940 | 0 |
| RNACCOMPANY CO., LTD. | Aug 2025 | 155 | 0 |
| RNB CLOTHING | Jun 2025 | 195 | 0 |
| RND INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,083 | 73 |
| RNDC | May 2026 | 1,815 | 3 |
| RNDC - ASHLAND | Jul 2023 | 1,646 | 0 |
| RNDC - ATLANTA | Jul 2023 | 272 | 0 |
| RNDC - CA, TRACY | May 2023 | 163 | 0 |
| RNDC - DEERFIEL BEACH | Jun 2023 | 2,509 | 0 |
| RNDC CALIFORNIA | Aug 2025 | 189 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | OOLU2324175830 | OERT202718P00375 | 076E | House Bill | OERT | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 115 CTN | 1,420 KG | House to House | SHANGHAI CP INDUSTRIES | RNA CORPORATION | RNA CORPORATION | PLASTIC BOTTLE PLASTIC CAP PLASTIC PUMP 8PLTS =115CTNS "THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WO OD PACKING MATERIAL." CFS/CFS |
| 2026-04-30 | CMDUCHN3177693 | OERT201718P00730 | 0GVME | House Bill | OERT | 9317975 | CMA CGM WHITE SHARK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 8 CTN | 114 KG | Pier to Pier | ANHUI IMPORT AND EXPORT | RNA CORPORATION | RNA CORPORATION | PLASTIC SPRAYER CTNS=PLT PALLET SIZE: CM PLT |
| 2026-04-30 | CMDUCHN3177693 | OERT201718P00710 | 0GVME | House Bill | OERT | 9317975 | CMA CGM WHITE SHARK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 145 CTN | 1,800 KG | Pier to Pier | JIANGYIN EU-BEAUTY GROUP | RNA CORPORATION | RNA CORPORATION | OZ BEARD OIL BOTTLE CTNS=PLTS PALLET SIZ E: CM PLT |
| 2026-04-20 | CMDUNGP3484712 | OERT215718P00550 | 081E | House Bill | OERT | 9516466 | COSCO PORTUGAL | 2026-04-18 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 427 CTN | 3,070 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG Z&Z INDUSTRIAL | RNA CORPORATION | RNA CORPORATION | PLASTIC CAP SPRAYER HEAD PLASTIC BOTTLE SHI PPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOE S NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING M... |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | MATS9538904000 |
|---|---|
| House BOL # | OERT215718P00818 |
| Manifest Number | 428489 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | 097E |
| IMO # | 9719056 |
| Vessel Name | DANIEL K. INOUYE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3281 KG |
| Weight in KG | 3,281 KG |
| Quantity | 314 CTN |
| Volume | 17 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MATU2079843 |
| Commodity Description |
GLASS BOTTLE PLASTIC PUMP PLASTIC CAP PLASTIC BOTTLE RNA-BT-R4050.22469-AMIKA BRIGHT SPO T BODY OIL 100ML OUTER BOTTLE RNA-PP-R4050.22 467-AMIKA BRIGHT SPOT BODY OIL 100ML PUMP RNA -CP-R4050.22466-AMIKA BRIGHT SPOT BODY OIL 10 0ML CAP RNA-BT-R4050.22468-AMIKA BRIGHT SPOT BODY OIL 100ML INNER BOTTLE SHIPPER'S LOAD C |
| Shipper Name | NINGBO SUREDING PACKAGING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 2-2 TONGJI RODE,SIMEN TOWN, |
| Address Line 2 | YUYAO CITY,ZHEJIANG,CHINA |
| Consignee Name | RNA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 13750 CHATHAM STREET, BLUE ISLAND, |
| Address Line 2 | ILLINOIS 60406 UNITED STATES |
| Notify Party Name | RNA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 13750 CHATHAM STREET, BLUE ISLAND, |
| Address Line 2 | ILLINOIS 60406 UNITED STATES |
| Container Number | MATU2079843 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1640025 |
| Seal Number 1 | 1640025 |
| Equipment Description Code | SL |
| Equipment Description | Container, Steel (Container must be made of steel) |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | GLASS BOTTLE PLASTIC PUMP PLASTIC CAP PLASTIC BOTTLE RNA-BT-R4050.22469-AMIKA BRIGHT SPO T BODY OIL 100ML OUTER BOTTLE RNA-PP-R4050.22 467-AMIKA BRIGHT SPOT BODY OIL 100ML PUMP RNA -CP-R4050.22466-AMIKA BRIGHT SPOT BODY OIL 10 0ML CAP RNA-BT-R4050.22468-AMIKA BRIGHT SPOT BODY OIL 100ML INNER BOTTLE SHIPPER'S LOAD C |
| Additional Cargo 1 | OUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Marks and Numbers 1 | PO NO.:26-0021 PARTS: ITEM CODE: QTY PER CART ON: PCS G.W.: KGS CTN SIZE: CM PRODUCTION DAT E: (MM/DD/YYYY) LOT # CARTONS# / TOTAL CARTO NS: MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 230 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 106 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 103 | 2026-04-30 |
| Seattle, Washington | 37 | 2025-01-11 |
| Newark, New Jersey | 32 | 2023-10-02 |
| Portland, Oregon | 11 | 2022-12-07 |
| Oakland, California | 4 | 2022-08-11 |
| Chicago, Illinois | 3 | 2024-01-02 |
| Houston, Texas | 1 | 2023-04-18 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2022-08-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 334 | 2026-05-13 |
| Yantian China (Mainland) | 77 | 2026-05-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 46 | 2026-05-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 32 | 2025-01-04 |
| Pusan South Korea | 15 | 2024-07-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 5 | 2023-04-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2019-08-19 |
| Haiphong Vietnam | 2 | 2026-04-01 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2025-04-24 |
| Ambarli Turkey | 2 | 2023-08-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for RNA Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RNA CORPORATION | 13750 CHATHAM STREET, BLUE ISLAND, ILLINOIS 60406 UNITED STATES | 2026-05-12 | 31 |
| RNA CORPORATION | 13750 CHATHAM STREET BLUE ISLAND IL 60406 USA | 2026-05-11 | 22 |
| RNA CORPORATION | 2026-05-13 | 12 | |
| RNA CORPORATION | 2026-05-18 | 9 | |
| RNA CORPORATION | 2025-06-18 | 2 | |
| RNA CORPORATION | 2026-02-20 | 1 | |
| RNA CORPORATION | 2026-04-30 | 1 | |
| RNA CORPORATION | 2025-05-21 | 163 | |
| RNA CORPORATION | 2025-04-22 | 34 | |
| RNA CORPORATION | 2025-04-22 | 29 |
Below are the top 7 phone numbers on file for RNA Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-03 | 25 | |
| 2024-12-17 | 6 | |
| 2024-11-06 | 8 | |
| 2023-10-02 | 1 | |
| 2019-08-08 | 2 | |
| 2018-11-26 | 1 | |
| 2018-09-13 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for RNA Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-17 | 6 | |
| 2024-11-06 | 8 | |
| 2023-10-02 | 1 |