There are a total of 404 bills of lading on file for Sandmeyer Steel Company between December 3rd, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 404 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 404 |
|---|---|
| Shipper Records | 3 |
| Consignee Records | 404 |
| Notify Party Records | 223 |
| First Shipment on File | Dec 3rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDMEYER STEEL COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Sandmeyer Steel Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Sandmeyer Steel Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DK CORPORATION | May 2026 | 731 | 39 |
| OUTOKUMPU STAINLESS LTD | May 2026 | 13,067 | 27 |
| DK COPRORATION | Feb 2024 | 12 | 4 |
| Dec 2025 | 6 | 3 | |
| OUTOKUMPU EUROPE OY | May 2026 | 1,145 | 2 |
| OUTOKUMPO STAINLESS AB (HRP) HOT RO | Apr 2024 | 49 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandmeyer Steel Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDHYA ORGANIC CHEMICALS PRIVATE L | May 2026 | 312 | 10 |
| SANDI GLOBAL GROUP | May 2026 | 752 | 3 |
| SANDING ELECTRO-MOTORS & APPLIANCES CO LTD | Jul 2025 | 65 | 0 |
| SANDITECH (CAMBODIA) ELECTRICAL | May 2026 | 139 | 15 |
| SANDIYA EXPORTS PVT. LTD. | Oct 2025 | 320 | 0 |
| SANDLEFORD LTD. | Jul 2025 | 1,134 | 0 |
| SANDLER AG | May 2026 | 4,714 | 34 |
| SANDLER LIMITED | Apr 2026 | 205 | 1 |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | May 2026 | 1,530 | 63 |
| SANDLER SEATING INC | May 2026 | 2,010 | 42 |
| SANDONG METAL INDUSTRY USA INC | May 2026 | 954 | 15 |
| SANDORA LLC | May 2026 | 116 | 9 |
| SANDORI CASTINGS PVT LTD | May 2026 | 357 | 17 |
| SANDOZ AG | May 2026 | 731 | 4 |
| SANDOZ CANADA INC. | May 2026 | 83 | 24 |
| SANDOZ INC C-O EXEL INC | May 2023 | 132 | 0 |
| SANDOZ INC. | May 2026 | 7,080 | 93 |
| SANDOZ PRIVATE LIMITED | May 2026 | 656 | 29 |
| SANDRA CARDENAS RM CUSTOMHOUSE BROKERS, INC | Jun 2022 | 1,141 | 0 |
| SANDRA DAVIS | Mar 2025 | 105 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-08 | WLWHKR2535994 | AG602 | Regular Bill | WLWH | 9383106 | MORNING LINDA | 2026-04-07 | BALTIMORE, MARYLAND | MASAN SOUTH KOREA | 54 UNT | 245,652 K | Non Containerized | DK CORPORATION | SANDMEYER STEEL COMPANY | SANDMEYER STEEL COMPANY | TYPE TP L L H STAINLES S STEEL PLATESANDMEYER STEEL COMPANY PO NO BALTIMORE USA | |
| 2026-03-13 | HOEGY122MABA0004 | 122 | Regular Bill | HOEG | 9285483 | HOEGH TOKYO | 2026-03-11 | BALTIMORE, MARYLAND | MASAN SOUTH KOREA | 4 UNT | 12,815 K | DK CORPORATION | SANDMEYER STEEL COMPANY | SANDMEYER STEEL COMPANY | BUNDLE(S) TYPE TP L/, L/, H/ STAINLESS STEEL PLATE SANDMEYER STEEL COM PANY PO NO , BALTIMORE, USA . . | ||
| 2026-01-28 | ACLUSA01234130 | AST63 | Regular Bill | ACLU | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-01-26 | BALTIMORE, MARYLAND | ANVERS BELGIUM | 6 PCS | 31,909 K | OUTOKUMPU EUROPE OY | SANDMEYER STEEL COMPANY | PAGE & JONES INC | STAINLESS STEEL QUARTO PACKAGE NUMBERS/RANGE , - DIMENSIONS L X W X H CM X X CM MRN . . . . | ||
| 2026-01-07 | HOEGSG20MABA0002 | 120 | Regular Bill | HOEG | 9312482 | HOEGH SHANGHAI | 2026-01-05 | BALTIMORE, MARYLAND | MASAN SOUTH KOREA | 13 UNT | 50,071 K | DK CORPORATION | SANDMEYER STEEL COMPANY | SANDMEYER STEEL COMPANY | BUNDLE(S) TYPE TP L/ , L/ , H/ STAINLESS STEEL PLATE SANDMEYER STEEL COMP ANY PO NO , , , BALTIMOR E, USA | ||
| Run Date | 2026-04-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | ACLUSA01254331 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ACLU |
| Voyage # | ATK67 |
| IMO # | 9670602 |
| Vessel Name | ATLANTIC SKY |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | WALLHAMN |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 49441 K |
| Weight in KG | 49,441 KG |
| Quantity | 15 PCS |
| Volume | 34 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NC |
| Commodity Description |
STAINLESS STEEL QUARTO PACKAGE NUMBERS/RANGE - , - MRN SEIVSHXVB . . . |
| Shipper Name | OUTOKUMPU STAINLESS AB |
|---|---|
| Address Line 1 | BA QUARTO PLATE |
| Address Line 2 | QUARTO PLATE EUROPE |
| Address Line 3 | DEGERFORS 693 81 SE |
| Consignee Name | SANDMEYER STEEL COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | ONE SANDMEYER LANE |
| Address Line 3 | PHILADELPHIA PA 19116 US |
| Notify Party Name | BLI LINE |
|---|---|
| Address Line 1 | KENSWICK DRIVE |
| Address Line 3 | HUMBLE TX 773388157 US |
| Notify Party Name | PAGE & JONES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | N JACKSON STREET |
| Address Line 3 | MOBILE AL 36602 US |
| Container Number | NC |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | STAINLESS STEEL QUARTO PACKAGE NUMBERS/RANGE - , - MRN SEIVSHXVB . . . |
| Marks and Numbers 1 | CONTACT NAME FOR RECEIVING:TIM CAROLL PHONE# 215-698-4155 EMAIL ADDRESS: TCAROLL@SANDMEYER STEEL. COM HOURS AND DAYS FOR RECEIVING: M-F 7:00 AM - 2:30 PM APPOINTMENT NEEDED? NO SANDMEYER STEEL COMPANY 64597 PHILADELPHIA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 732599 | 00098882 | 0000049441 K |
| 732599 | 00098882 | 0000049441 K |
| 732599 | 00098882 | 0000049441 K |
| 732599 | 00098882 | 0000049441 K |
| 732599 | 00098882 | 0000049441 K |
| 732599 | 00098882 | 0000049441 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Philadelphia, Pennsylvania | 303 | 2020-06-09 |
| Baltimore, Maryland | 57 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 34 | 2025-12-27 |
| Long Beach, California | 6 | 2018-03-29 |
| New York, New York | 2 | 2025-10-22 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-10-17 |
| Houston, Texas | 1 | 2020-02-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Masan South Korea | 270 | 2026-05-21 |
| Onsan South Korea | 91 | 2018-03-29 |
| Rotterdam Netherlands | 15 | 2025-12-27 |
| Wilhelmshaven Germany | 9 | 2025-11-19 |
| Bremerhaven Germany | 8 | 2025-07-30 |
| Anvers Belgium | 4 | 2026-01-28 |
| Stade Germany | 3 | 2026-04-14 |
| Kobe Japan | 1 | 2020-12-29 |
| Pohang South Korea | 1 | 2019-12-03 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2018-03-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandmeyer Steel Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDMEYER STEEL COMPANY | ONE SANDMEYER LANE, PHILADELPHIA, P A 19116 ATTN : PAUL SANDMEYER | 2026-01-07 | 105 |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | 1 SANDMEYER LANE PHILADELPHIA PA 19116 US | 2025-12-13 | 16 |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | 2026-04-14 | 8 | |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | 2026-01-07 | 5 | |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | 2026-05-07 | 3 | |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | 2026-05-21 | 2 | |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | 2026-05-21 | 1 | |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | 2024-02-21 | 213 | |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | 2014-07-23 | 31 | |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | 2025-01-23 | 13 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Sandmeyer Steel Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-25 | 340 | |
| 2018-03-27 | 1 | |
| 2012-12-18 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||