There are a total of 1,530 bills of lading on file for Sandler Nonwoven Corporation between June 20th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 1,530 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 63 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,530 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,463 |
| Notify Party Records | 587 |
| First Shipment on File | Jun 20th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 63 |
| Records in the Past Year | 232 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDLER NONWOVEN CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Sandler Nonwoven Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Sandler Nonwoven Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BEAULIEU FIBRES INTERNATIONAL TERN | May 2026 | 440 | 147 |
| KAF, INC. | May 2026 | 168 | 137 |
| SASA DIS TICARET A.S. | May 2026 | 659 | 111 |
| WELLMAN INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 804 | 73 |
| PAUL & CO GMBH & CO. KG | May 2026 | 686 | 64 |
| INDORAMA POLYESTER INDUSTRIES PUBLI | May 2026 | 2,208 | 62 |
| FIBERVISIONS A S | Nov 2024 | 615 | 54 |
| DISTRIPLAST FLANDRE S.A.S. | May 2026 | 47 | 46 |
| LENZING AKTIENGESELLSCHAFT | May 2026 | 1,050 | 37 |
| PT. SOUTH PACIFIC VISCOSE | May 2026 | 572 | 28 |
| SANDLER AG | May 2026 | 4,714 | 26 |
| KOLON ADVANCED FIBER, INC. | Jan 2022 | 85 | 26 |
| FR. MEYERS SOHN | May 2026 | 95,208 | 14 |
| FR. MEYER'S SOHN NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 126,367 | 14 |
| INDORAMA VENTURES HYGIENE DENMARK A | May 2026 | 71 | 13 |
| LENZING PLASTICS GMBH & CO | May 2026 | 896 | 10 |
| KELHEIM FIBRES GMBH | Feb 2025 | 3,459 | 9 |
| ES INDORAMA VENTURES L.P. | May 2026 | 54 | 9 |
| TRUETZSCHLER NONWOVENS GMBH | Jun 2025 | 199 | 8 |
| SOUTH PACIFIC VISCOSE | May 2024 | 69 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandler Nonwoven Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDHYA AQUA EXPORTS PVT. LIMITED | May 2026 | 6,706 | 183 |
| SANDHYA MARINES LIMITED | May 2026 | 4,068 | 70 |
| SANDHYA ORGANIC CHEMICALS PRIVATE L | May 2026 | 312 | 10 |
| SANDI GLOBAL GROUP | May 2026 | 752 | 3 |
| SANDING ELECTRO-MOTORS & APPLIANCES CO LTD | Jul 2025 | 65 | 0 |
| SANDITECH (CAMBODIA) ELECTRICAL | May 2026 | 139 | 15 |
| SANDIYA EXPORTS PVT. LTD. | Oct 2025 | 320 | 0 |
| SANDLEFORD LTD. | Jul 2025 | 1,134 | 0 |
| SANDLER AG | May 2026 | 4,714 | 34 |
| SANDLER LIMITED | Apr 2026 | 205 | 1 |
| SANDLER SEATING INC | May 2026 | 2,010 | 42 |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | May 2026 | 404 | 5 |
| SANDONG METAL INDUSTRY USA INC | May 2026 | 954 | 15 |
| SANDORA LLC | May 2026 | 116 | 9 |
| SANDORI CASTINGS PVT LTD | May 2026 | 357 | 17 |
| SANDOZ AG | May 2026 | 731 | 4 |
| SANDOZ CANADA INC. | May 2026 | 83 | 24 |
| SANDOZ INC C-O EXEL INC | May 2023 | 132 | 0 |
| SANDOZ INC. | May 2026 | 7,080 | 93 |
| SANDOZ PRIVATE LIMITED | May 2026 | 656 | 29 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | MEDUDY709302 | 617W | Regular Bill | MEDU | 9974539 | MSC GABON | 2026-05-20 | SAVANNAH, GEORGIA | BREMERHAVEN GERMANY | 128 PKG | 40,727 K | House to House | LENZING AKTIENGESELLSCHAFT | SANDLER NONWOVEN CORPORATION | TRANSOCEAN SHIPPING NORTH AMERICA L | LENZING TM VISCOSE NONWOVENS DULL RAWWHITE FR EE OF CHLORINE 1,7 DTEX / 40 MM FSC MIX CREDI T, SCS-COC-008618-A STATISTICAL GOOD... | |
| 2026-05-21 | MEDUDY713742 | 617W | Regular Bill | MEDU | 9974539 | MSC GABON | 2026-05-20 | SAVANNAH, GEORGIA | BREMERHAVEN GERMANY | 320 PKG | 102,700 K | House to House | LENZING AKTIENGESELLSCHAFT | SANDLER NONWOVEN CORPORATION | TRANSOCEAN SHIPPING N. AMERICA LLC | LENZING TM VISCOSE NONWOVENS DULL RAWWHITE FR EE OF CHLORINE 1,7 DTEX / 40 MM FSC MIX CREDI T, SCS-COC-008618-A STATISTICAL GOOD... | |
| 2026-05-21 | ZIMUSEL71202945 | 12W | Regular Bill | ZIMU | 9393319 | MSC RIKKU | 2026-05-20 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 316 BAL | 210,361 LB | Pier to Pier | KAF, INC. | SANDLER NONWOVEN CORPORATION | OTA AMERICA, INC. | POLYPROPYLENE STAPLE FIBER HYDROPHOBIC HIGHER COHESION AND ANTI STATIC INCLUDED KSS770HE ( 2.2DE' X 45MM) MATERIAL NUMBER : 2011... | |
| 2026-05-20 | COSU6449799320 | ITNAISTO26040058 | 016W | House Bill | ITNA | 9875381 | X PRESS ANTLIA | 2026-05-19 | SAVANNAH, GEORGIA | GOKOVA TURKEY | 58 PKG | 17,537 KG | House to House | SASA DIS TICARET A.S. | SANDLER NONWOVEN CORP. | EXPEDITORS | ATLANTA | POLYESTER STAPLE FIBERS |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MEDUDY713676 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 617W |
| IMO # | 9974539 |
| Vessel Name | MSC GABON |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LENZING,AUSTRIA |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20372 K |
| Weight in KG | 20,372 KG |
| Quantity | 64 PKG |
| Volume | 46 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU5785280 |
| Commodity Description |
LENZING TM VISCOSE NONWOVENS DULL RAWWHITE FR EE OF CHLORINE 1,7 DTEX / 42 MM TCF - BETTER RUNNING BEHAVIOUR ALL PRODUCTS ARE 100% PEFC CERTIFIED, CERTIFICATE NUMBER SCS-PEFC-COC-00 8618 STATISTICAL GOODS NO: 55041000 YOUR ARTI CLE NO.: 200109 ORDER 1152100421/30 FROM 02/2 5/2026 |
| Shipper Name | LENZING AKTIENGESELLSCHAFT |
|---|---|
| Address Line 1 | WERKSTRASSE 2 |
| Address Line 2 | LENZING 4860 AUSTRIA |
| Consignee Name | SANDLER NONWOVEN CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | AIRPORT ROAD 401 |
| Address Line 2 | PERRY GA 31069 UNITED STATES |
| Notify Party Name | TRANSOCEAN SHIPPING N. AMERICA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 350 N SAM HOUSTON PKWY E, SUITE B23 |
| Address Line 2 | HOUSTON TX 77060 UNITED STATES |
| Notify Party Name | ODYSSEY INTERNATIONAL SERVICES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | STE 200 4500 GOER DR |
| Address Line 2 | NORTH CHARLESTON SC 29406 UNITED ST |
| Container Number | MSMU5785280 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KTC0424675 |
| Seal Number 1 | KTC0424675 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LENZING TM VISCOSE NONWOVENS DULL RAWWHITE FR EE OF CHLORINE 1,7 DTEX / 42 MM TCF - BETTER RUNNING BEHAVIOUR ALL PRODUCTS ARE 100% PEFC CERTIFIED, CERTIFICATE NUMBER SCS-PEFC-COC-00 8618 STATISTICAL GOODS NO: 55041000 YOUR ARTI CLE NO.: 200109 ORDER 1152100421/30 FROM 02/2 5/2026 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 1,397 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 97 | 2025-08-20 |
| Newark, New Jersey | 13 | 2025-12-19 |
| Jacksonville, Florida | 10 | 2024-03-29 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2024-09-30 |
| Wilmington, North Carolina | 4 | 2020-08-15 |
| New York, New York | 2 | 2025-11-21 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2024-02-24 |
| Los Angeles, California | 1 | 2017-02-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 370 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 290 | 2026-05-21 |
| Stade Germany | 162 | 2026-04-07 |
| Leghorn Italy | 132 | 2026-01-08 |
| Anvers Belgium | 107 | 2026-05-05 |
| Singapore Singapore | 92 | 2026-04-27 |
| Adana Turkey | 91 | 2025-12-10 |
| Gokova Turkey | 60 | 2026-05-23 |
| Laem Chabang Thailand | 56 | 2026-04-15 |
| Napoli Italy | 31 | 2026-05-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandler Nonwoven Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 401 AIRPORT ROAD PERRY GA 31069 US | 2026-05-23 | 292 |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 401 AIRPORT ROAD PERRY GEORGIA 31069 UNITED STATES | 2026-05-05 | 162 |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 2026-05-21 | 104 | |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 2026-05-05 | 89 | |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 2026-04-11 | 86 | |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 2026-03-23 | 43 | |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 2025-08-14 | 25 | |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 2025-09-17 | 21 | |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 2025-06-11 | 8 | |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | 2025-07-21 | 6 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Sandler Nonwoven Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 23 | |
| 2026-05-21 | 21 | |
| 2026-01-08 | 40 | |
| 2025-11-18 | 45 | |
| 2025-03-29 | 44 | |
| 2024-09-30 | 1 | |
| 2022-12-22 | 77 | |
| 2022-10-15 | 2 | |
| 2022-08-17 | 2 | |
| 2022-06-23 | 12 |
Below are the top 10 email addresses on file for Sandler Nonwoven Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-18 | 5 | |
| 2025-07-29 | 18 | |
| 2024-03-14 | 1 | |
| 2021-04-17 | 5 | |
| 2021-04-17 | 2 | |
| 2020-09-03 | 5 | |
| 2020-08-14 | 2 | |
| 2020-06-30 | 3 | |
| 2020-06-30 | 2 | |
| 2020-06-09 | 11 |