There are a total of 83 bills of lading on file for Sandoz Canada Inc. between April 23rd, 2013 and May 2nd, 2026.
Of those 83 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 83 |
|---|---|
| Shipper Records | 3 |
| Consignee Records | 80 |
| Notify Party Records | 64 |
| First Shipment on File | Apr 23rd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 2nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 45 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDOZ CANADA INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Sandoz Canada Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Sandoz Canada Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SANDOZ PRIVATE LIMITED | May 2026 | 656 | 43 |
| ALEMBIC PHARMACEUTICALS LIMITED | May 2026 | 2,838 | 21 |
| SANDOZ INC. | May 2026 | 7,080 | 2 |
| PHARMATHEN SA | Nov 2025 | 57 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandoz Canada Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDLEFORD LTD. | Jul 2025 | 1,134 | 0 |
| SANDLER AG | May 2026 | 4,714 | 34 |
| SANDLER LIMITED | Apr 2026 | 205 | 1 |
| SANDLER NONWOVEN CORPORATION | May 2026 | 1,530 | 63 |
| SANDLER SEATING INC | May 2026 | 2,010 | 42 |
| SANDMEYER STEEL COMPANY | May 2026 | 404 | 5 |
| SANDONG METAL INDUSTRY USA INC | May 2026 | 954 | 15 |
| SANDORA LLC | May 2026 | 116 | 9 |
| SANDORI CASTINGS PVT LTD | May 2026 | 357 | 17 |
| SANDOZ AG | May 2026 | 731 | 4 |
| SANDOZ INC C-O EXEL INC | May 2023 | 132 | 0 |
| SANDOZ INC. | May 2026 | 7,080 | 93 |
| SANDOZ PRIVATE LIMITED | May 2026 | 656 | 29 |
| SANDRA CARDENAS RM CUSTOMHOUSE BROKERS, INC | Jun 2022 | 1,141 | 0 |
| SANDRA DAVIS | Mar 2025 | 105 | 0 |
| SANDRA GARCIA | Jan 2025 | 136 | 0 |
| SANDRA GONZALEZ | Jan 2025 | 140 | 0 |
| SANDRA HERNANDEZ | Jan 2025 | 148 | 0 |
| SANDRA HILL | Jan 2025 | 130 | 0 |
| SANDRA J FASHION INC | Sep 2023 | 139 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | MEDUXO725105 | BANQ1073710279 | CG620 | House FROB | BANQ | 9301990 | MSC ALDEBARAN III | 2026-04-24 | JACKSONVILLE, FLORIDA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 20 PKG | 6,795 K | SANDOZ PRIVATE LIMITED | SANDOZ CANADA INC. | SANDOZ CANADA INC. | FULL COMMODITY DESCRIPTION: SIV-SITAGLIP+METF 50MG+1G 60FCT BO CA SITAGLIP+METF SDZ 50+500MG 500FCT BO CA 20 PALLETS ONLY | |
| 2026-05-19 | MEDUXO480537 | BANQ1073318500 | CG618 | House FROB | BANQ | 9240873 | MSC DON GIOVANNI | 2026-03-28 | JACKSONVILLE, FLORIDA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 17 PKG | 2,391 K | House to House | ALEMBIC PHARMACEUTICALS LIMITED | SANDOZ CANADA INC. | SANDOZ CANADA INC. | SANDOZ DULOXETINE CAPS 30MG 100C_CN SANDOZ DULOXETINE CAPS 60MG 100C_CN DULOXETINE CAPS 30MG 3X10BL_PRODOC CN DULOXETINE CAPS 30MG |
| 2026-05-07 | MEDUXO236863 | BANQ1073115360 | CG616 | House FROB | BANQ | 9401166 | MSC SAGITTA III | 2026-04-30 | JACKSONVILLE, FLORIDA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 51,763 PCS | 4,961 K | SANDOZ PRIVATE LIMITED | SANDOZ CANADA INC. | SANDOZ CANADA INC. | SITAGLIPTIN SDZ 100MG 100FCT BO CA MYCOPHENOLAT MOFE SDZ 500MG 50FCT V2 CA MYCOPHENOLAT MOFE SDZ 500MG 50FCT V2 CA HTS CODE: 300... | |
| 2026-05-06 | MEDUXO313985 | BANQ1073219440 | CG615 | House FROB | BANQ | 9401166 | MSC SAGITTA III | 2026-04-14 | JACKSONVILLE, FLORIDA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 9 PKG | 2,182 K | SANDOZ PRIVATE LIMITED | SANDOZ CANADA INC. | SANDOZ CANADA INC. | ATOMOXETINE HCL HGC 18MG IN91 SH CA DONEPEZIL FCT 10MG IN91 SH MS ATOMOXETINE HCL HGC 18MG IN91 SH CA VALSART+HCT FCT 160+25MG | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-19 |
| Master BOL # | MEDUXO724744 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073710268 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | CG620 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC ALDEBARAN III |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NAVI MUMBAI |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | JACKSONVILLE, FLORIDA (1803) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5766 K |
| Weight in KG | 5,766 KG |
| Quantity | 18 PKG |
| Volume | 65 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OTPU6133233 |
| Commodity Description |
VALSARTAN FCT 160MG IN91 CA 01 VALSARTAN FCT 80MG IN91 CA 01 VALSARTAN FCT 160MG IN91 CA 01 VALSART+HCT FCT |
| Shipper Name | SANDOZ PRIVATE LIMITED PLOT NO. 8-A |
|---|---|
| Address Line 1 | 2 & 8-B, 8-A 1 1 |
| Address Line 2 | TTC INDUSTRIAL AREA, KALWE BLOCK |
| Address Line 3 | DIGHA, NAVI MUMBAI, THANE- 400708 |
| Consignee Name | SANDOZ CANADA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4600 ARMAND-FRAPPIER STREET |
| Address Line 2 | SAINT-HUBERT QC J3Z 1G5 CA |
| Notify Party Name | SANDOZ CANADA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4600 ARMAND-FRAPPIER STREET |
| Address Line 2 | SAINT-HUBERT QC J3Z 1G5 CA |
| Container Number | OTPU6133233 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX36375599 |
| Seal Number 1 | FX36375599 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | VALSARTAN FCT 160MG IN91 CA 01 VALSARTAN FCT 80MG IN91 CA 01 VALSARTAN FCT 160MG IN91 CA 01 VALSART+HCT FCT |
| Additional Cargo 1 | 160+12.5MG IN91 SH CA ATOMOXETINE HCL HGC 40MG IN91 SH CA SITAGLIP+METF SDZ 50+1000MG 60FCT BO CA HS CODE: 30049099 30049079 SET TEMP 20 DEG C TO 22 |
| Additional Cargo 2 | DEG C HUMIDITY: 65% RELATIVE HUMIDITY VENT SETTING: CLOSED HS CODE: 30049099 30049079 NO OF PACKAGES: 18 PKGS INVOICE NO & DATE: |
| Additional Cargo 3 | 9190037382 10.04.2026 9190037392 10.04.2026 9190037365 10.04.2026 9190037366 10.04.2026 9190037367 10.04.2026 9190037368 10.04.2026 PO NO & DATE: 4150988045 10.12.2025 |
| Additional Cargo 4 | 4150993878 30.01.2026 4150998211 02.03.2026 4150998174 02.03.2026 4150993330 28.01.2026 4150992063 20.01.2026 SB NO & DATE: 2280164 10 04 2026 2280167 10 04 2026 |
| Additional Cargo 5 | 2280402 10 04 2026 2280399 10 04 2026 2280166 10 04 2026 2280157 10 04 2026 STUFFING DT. 10.04.2026 NET WEIGHT: 4834.208 KGS GROSS WEIGHT: 5765.063 KGS |
| Marks and Numbers 1 | SANDOZ CANADA INC. C O UPS SCS 4150 MAINWAY, BUILDING #2 BURLINGTON ON L7L 0A6 PHARMACEUTICAL |
| Marks and Numbers 2 | PRODUCTS TOTAL: 8 PALLETS SANDOZ CANADA INC. 4600 RUE ARMAND-FRAPPIER ST-HUBERT QC J3Z 1G5 |
| Marks and Numbers 3 | CANADA CANADA TOTAL: 10 PALLETS CONTAINER NO: OTPU6133233 SEAL NO: FX36375599 SHIPPER SEAL NO: KLIK21093693 |
| Marks and Numbers 4 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 5 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 6 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jacksonville, Florida | 54 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2026-01-08 |
| New York, New York | 8 | 2024-11-01 |
| Houston, Texas | 3 | 2024-10-26 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 2 | 2024-05-03 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2022-09-19 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2020-12-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 59 | 2026-05-22 |
| Salalah Oman | 8 | 2022-08-18 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 6 | 2024-11-13 |
| Stade Germany | 4 | 2024-05-03 |
| Halifax, NS Canada | 3 | 2015-06-05 |
| Piraeus Greece | 1 | 2022-09-19 |
| Genoa Italy | 1 | 2016-08-05 |
| Valencia Spain | 1 | 2015-03-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandoz Canada Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDOZ CANADA INC. | 4600 ARMAND-FRAPPIER STREET SAINT-HUBERT QC J3Z 1G5 CA | 2026-05-22 | 45 |
| SANDOZ CANADA INC. | 110 DE LAUZON ST BOUCHERVILLE QC J4B 1E6 CA | 2025-02-22 | 9 |
| SANDOZ CANADA INC. | 2024-11-27 | 4 | |
| SANDOZ CANADA INC. | 2022-11-16 | 4 | |
| SANDOZ CANADA INC | 2018-04-24 | 3 | |
| SANDOZ CANADA INC. | 2015-06-05 | 3 | |
| SANDOZ CANADA INC. | 2024-11-27 | 3 | |
| SANDOZ CANADA INC. | 2015-08-04 | 2 | |
| SANDOZ CANADA INC. | 2024-05-03 | 2 | |
| SANDOZ CANADA | 2022-09-19 | 1 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Sandoz Canada Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-27 | 3 | |
| 2022-11-16 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||