There are a total of 244 bills of lading on file for Shanghai Kehao Mold Plastic Co Ltd between November 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 244 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 244 |
|---|---|
| Shipper Records | 244 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI KEHAO MOLD PLASTIC CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Shanghai Kehao Mold Plastic Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Shanghai Kehao Mold Plastic Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CULLIGAN INTERNATIONAL COMPANY | May 2026 | 5,241 | 73 |
| AMPHENOL TCS | May 2026 | 1,036 | 6 |
| PARKER HANNIFIN PNEUMATIC DIVISION | May 2026 | 206 | 5 |
| AMPHENOL TCS A DIVISION OF AMPHENOL | May 2026 | 404 | 2 |
| Oct 2025 | 3 | 1 | |
| CULLIGAN OF CANADA ULC | May 2026 | 24 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Kehao Mold Plastic Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI KAIYU TRADING CO., LTD | Apr 2026 | 172 | 1 |
| SHANGHAI KAIYUN GARMENT CO LTD | Jan 2026 | 117 | 0 |
| SHANGHAI KANGDI TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 134 | 4 |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO LTD | May 2026 | 268 | 4 |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL COMPANY | May 2026 | 209 | 10 |
| SHANGHAI KEDI ELECTRONIC COMMERCE | May 2026 | 61 | 8 |
| SHANGHAI KEEMARK INT'L LOGISTICS CO.,LTD. | Sep 2022 | 375 | 0 |
| SHANGHAI KEEN BRIGHT INTERNATIONAL | Jun 2025 | 1,324 | 0 |
| SHANGHAI KEENMARK INT'L LOGISTICS C | Apr 2025 | 449 | 0 |
| SHANGHAI KEGAI COOLING TECHNOLOGY C | Nov 2025 | 88 | 0 |
| SHANGHAI KELEIMANG IMPORT AND EXPOR | May 2026 | 608 | 3 |
| SHANGHAI KELY BIOSCIENCE CO.,LTD | Mar 2026 | 121 | 1 |
| SHANGHAI KERINE SUN TEXTILE CO.,LTD | Aug 2025 | 2,271 | 0 |
| SHANGHAI KERRY EAS SUPPLY CHAIN MAN | May 2025 | 4,703 | 0 |
| SHANGHAI KESHENG LIGHTING ELECTRICA | Oct 2024 | 145 | 0 |
| SHANGHAI KETTAMETAL PRODUCT CO | May 2026 | 461 | 3 |
| SHANGHAI KEYUN LOGISTICS CO.,LTD | Aug 2025 | 5,426 | 0 |
| SHANGHAI KEZUN TRADE CO.,LTD | May 2026 | 389 | 5 |
| SHANGHAI KIFAST INDUSTRIES INC. | May 2026 | 299 | 3 |
| SHANGHAI KINDLY ENTERPRISE DEVELOPM | May 2026 | 1,728 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | EGLV142652557859 | MLCWPVGH10044024 | 195E | House Bill | MLCW | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-05-08 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 114 KG | House to House | SHANGHAI KEHAO MOLD & PLASTIC | CULLIGAN INTERNATIONAL | CULLIGAN INTERNATIONAL COMPANY | AQUASENTIAL EXTERNAL LEAK SENSOR |
| 2026-05-08 | CMDUCHN3300184 | EXDO6396037192 | 101E | House Bill | EXDO | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 60 CTN | 381 KG | Pier to Pier | SHANGHAI KEHAO MOLD & PLASTIC CO | PARKER HANNIFIN PNEUMATIC DIVISION | BOTTOM CAP HTS: 853400 | |
| 2026-05-08 | COSU6449649800 | MLCWPVGH10043894 | 101E | House FROB | MLCW | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 220 KG | House to House | SHANGHAI KEHAO MOLD & PLASTIC | CULLIGAN OF CANADA ULC | CULLIGAN OF CANADA ULC | CONTROLLER ASSM,DEALER,CLLK |
| 2026-04-24 | COSU6448272080 | EXDO6396035254 | 081E | House Bill | EXDO | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 174 CTN | 665 KG | House to House | SHANGHAI KEHAO MOLD & PLASTIC CO | PARKER HANNIFIN PNEUMATIC DIVISION | COVER FILTER HTS: | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | COSU6450422730 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO6396038907 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | 9622590 |
| Vessel Name | OOCL BRUSSELS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 335 KG |
| Weight in KG | 335 KG |
| Quantity | 46 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BMOU5152121 |
| Commodity Description |
BOTTOM CAP HTS: 830710 |
| Shipper Name | SHANGHAI KEHAO MOLD & PLASTIC CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.508-8 YINDU RD |
| Address Line 2 | MINHANG DISTRICT, SHANGHAI 201108CN |
| Consignee Name | PARKER HANNIFIN PNEUMATIC DIVISION |
|---|---|
| Address Line 1 | 8676 EAST M-89 |
| Address Line 2 | RICHLAND MI 49083 US |
| Container Number | BMOU5152121 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX305225 |
| Seal Number 1 | CX305225 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BOTTOM CAP HTS: 830710 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 98 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 72 | 2026-05-09 |
| Los Angeles, California | 43 | 2024-10-28 |
| Seattle, Washington | 24 | 2024-09-28 |
| Oakland, California | 6 | 2022-06-08 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2025-10-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 228 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2023-02-14 |
| Pusan South Korea | 6 | 2024-10-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Kehao Mold Plastic Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI KEHAO MOLD PLASTIC CO LTD | NO 508 18 YINDU RD MINHANG DIS SHANGHAI CN | 2015-09-01 | 80 |
| SHANGHAI KEHAO MOLD & PLASTIC CO. | ,L NO.508-18,YINDU ROAD SHANGHAI 200100 CN | 2025-09-27 | 69 |
| SHANGHAI KEHAO MOLD&PLASTIC CO.,LTD | 2016-09-13 | 29 | |
| SHANGHAI KEHAO MOLD PLASTIC CO LTD | 2015-09-04 | 21 | |
| SHANGHAI KEHAO MOLD & PLASTIC | 2026-05-09 | 11 | |
| SHANGHAI KEHAO MOLD&PLASTICS CO | 2025-11-10 | 7 | |
| SHANGHAI KEHAO MOLD & PLASTIC CO | 2026-05-23 | 5 | |
| SHANGHAI KEHAO MOLD&PLASTIC CO | 2019-05-01 | 3 | |
| SHANGHAI KEHAO MOLD & PLASTIC CO. | 2020-09-16 | 3 | |
| SHANGHAI KEHAO MOLD PLASTIC CO LTD | 2013-02-02 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shanghai Kehao Mold Plastic Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2014-02-07 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||