There are a total of 268 bills of lading on file for Shanghai Kangrui Electronics Co Ltd between October 30th, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 268 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 268 |
|---|---|
| Shipper Records | 270 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 30th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Shanghai Kangrui Electronics Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Shanghai Kangrui Electronics Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WESTINGHOUSE LIGHTING CORPORATION | May 2026 | 6,346 | 56 |
| ABB INSTALLATION PRODUCTS INC | May 2026 | 2,923 | 21 |
| TC1 - TAMCO USA | May 2026 | 16 | 15 |
| GROUP DEKKO INC | May 2026 | 1,776 | 9 |
| CITY ELECTRIC SUPPLY COMPANY | May 2026 | 3,621 | 9 |
| ARTMARK PRODUCTS CORPORATION | Apr 2025 | 217 | 9 |
| TAMCO INC. | May 2026 | 892 | 7 |
| CENTAURO S.A. | May 2026 | 3,945 | 6 |
| ARTMARK ASSOCIATES,INC | May 2026 | 30 | 5 |
| ABB ELECTRIFICATION CANADA ULC -EME | May 2026 | 563 | 3 |
| WESCO DISTRIBUTION INC | May 2026 | 2,433 | 1 |
| TEKNION LIMITED | May 2026 | 2,108 | 1 |
| Jul 2022 | 2 | 1 | |
| FASTEC INDUSTRIAL DIV. OF WESCO | Mar 2026 | 537 | 1 |
| AMICO CORPORATION | May 2026 | 1,155 | 1 |
| Jul 2024 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Kangrui Electronics Co Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | CMDUCHN3130921 | TTOGSHP00313295 | 129E | House FROB | TTOG | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-04-03 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 26 PKG | 9,509 KG | Pier to Pier | SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO | ABB ELECTRIFICATION CANADA ULC | ABB ELECTRIFICATION CANADA ULC | METAL BOX FOR ELECTRICAL SWITCHES |
| 2026-03-17 | HLCUSHA2512GLZK7 | BANQ1073085914 | 611E | House Bill | BANQ | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-03-03 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 105 PKG | 29,073 K | House to House | SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS | ABB INSTALLATION PRODUCTS INC | ABB INSTALLATION PRODUCTS INC | METAL BOX FOR ELECTRICAL SWITCHES PKGS=PLTS HC SUBSTITUTION FOR G |
| 2026-02-20 | COSU6441041610 | 005E | Regular Bill | COSU | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-02-19 | NEWARK, NEW JERSEY | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 3,277 CTN | 17,422 KG | House to House | SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS COMPAN | WESTINGHOUSE LIGHTING | UPS SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | METAL OUTLET BOX/PLASTIC OUTLET BOX | |
| 2026-02-14 | COSU6439231980 | 1246E | Regular Bill | COSU | 9850848 | EVER FOND | 2026-02-13 | NEWARK, NEW JERSEY | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 3,771 CTN | 17,641 KG | House to House | SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS COMPAN | WESTINGHOUSE LIGHTING | UPS SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | METAL OUTLET BOX/PLASTIC OUTLET BOX | |
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | OOLU2167407771 |
|---|---|
| House BOL # | ACGDSHAL2604028 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ACGD |
| Voyage # | 081E |
| IMO # | 9516454 |
| Vessel Name | COSCO ITALY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 420 KG |
| Weight in KG | 420 KG |
| Quantity | 50 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU3221055 |
| Commodity Description |
METAL JUNCTION BOX ACCESSORY |
| Shipper Name | SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.2162 WEIQING ROAD(E),SHANYANG TO |
| Address Line 2 | WN, JINSHAN DIS,SHANGHAI,CN |
| Consignee Name | GROUP DEKKO, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7310 INNOVATION BLVD,SUITE 104,FORT |
| Address Line 2 | WAYNE, 46818,US |
| Container Number | FFAU3221055 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJWZ5057 |
| Seal Number 1 | OOLJWZ5057 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | METAL JUNCTION BOX ACCESSORY |
| Marks and Numbers 1 | GROUP DEKKO |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 80 | 2026-02-20 |
| Long Beach, California | 44 | 2026-04-24 |
| Miami, Florida | 41 | 2026-05-19 |
| Los Angeles, California | 34 | 2026-01-06 |
| Seattle, Washington | 17 | 2024-07-19 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2026-02-12 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2026-04-04 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2026-01-19 |
| Jacksonville, Florida | 6 | 2024-08-19 |
| New York, New York | 6 | 2015-11-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 182 | 2026-05-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 76 | 2026-02-20 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-01-16 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2019-10-07 |
| Singapore Singapore | 2 | 2019-12-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Kangrui Electronics Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO LTD | NO.2162 WEIQING ROAD(E) SHANYANG TOWN JINSHAN DISTRICT SHANGHAI CN | 2022-11-29 | 60 |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS COMPAN | 2162 WEIQING ROAD,(E)JINSHANWEI TO SHANGHAI SH 200001 CHINA 57243099 | 2026-02-20 | 34 |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO LTD | 2025-04-24 | 33 | |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO. | 2022-03-03 | 14 | |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO. | 2025-01-18 | 12 | |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO | 2022-04-20 | 9 | |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS | 2026-05-19 | 8 | |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO. | 2025-09-20 | 6 | |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO., LTD | 2024-07-12 | 6 | |
| SHANGHAI KANGRUI ELECTRONICS CO | 2022-07-18 | 6 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Shanghai Kangrui Electronics Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-04 | 1 | |
| 2015-12-08 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||