There are a total of 209 bills of lading on file for Shanghai Karry Industrial Company between December 9th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 209 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 209 |
|---|---|
| Shipper Records | 209 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 9th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Shanghai Karry Industrial Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Shanghai Karry Industrial Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BIOWORLD MERCHANDISING | May 2026 | 21,019 | 171 |
| CLEMENTINE PAPER INC | Oct 2024 | 820 | 15 |
| KIVY INC | May 2026 | 240 | 4 |
| BIOWORLD CANADA | Mar 2026 | 428 | 4 |
| WONDERLAND TOYS INC | May 2026 | 597 | 2 |
| LOWBROW CUSTOMS LLC | May 2026 | 296 | 2 |
| COMBAT CORNER | Oct 2025 | 215 | 2 |
| TC BROS CHOPPERS LLC | May 2026 | 222 | 1 |
| LA ROSA DEL MONTE EXPRESS | May 2026 | 2,057 | 1 |
| JOCO GROUP PTY LTD | Feb 2026 | 37 | 1 |
| BEAUTY FASHION CO.,LTD. | Sep 2024 | 162 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Karry Industrial Company.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | COSU9506920430 | 038E | In-bond Automated | COSU | 9785768 | COSCO SHIPPING JASMINE | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 336 CTN | 2,688 KG | House to House | SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL COMPANY | BIO WORLD MERCHANDISING, INC. | C&H LOGISTICS, INC. | 40OZ VACUUM SEALED STAINLESS STEEL TUMBLER ( 1183ML) | |
| 2026-05-08 | COSU6449600620 | 065E | Regular Bill | COSU | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 416 CTN | 4,201 KG | House to House | SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL COMPANY | BIO WORLD MERCHANDISING, INC. | C&H LOGISTICS, INC. | 24OZ VACUUM SEALED STAINLESS STEEL TUMBLER (7 10ML);30OZ VACU | |
| 2026-05-08 | COSU6449599853 | 065E | Regular Bill | COSU | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 101 CTN | 752 KG | House to House | SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL COMPANY | BIO WORLD MERCHANDISING, INC. | C&H LOGISTICS, INC. | 20OZ VACUUM SEALED STAINLESS STEEL TUMBLER (5 91ML) | |
| 2026-04-24 | EGLV142653120454 | 081E | Regular Bill | EGLV | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 839 CTN | 5,598 K | House to House | SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL | BIOWORLD MERCHANDISING, INC. | C&H LOGISTICS INC. | VACUUM SEALED STAINLESS STEEL TUMBLER OZ VACUUM SEALED STAINLESS STEEL TUMBLER (ML) OZ VACUUM SEALED STAINLESS STEEL TUMBLER (ML... | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | COSU6451690041 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 550622 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 085E |
| IMO # | 9516404 |
| Vessel Name | COSCO BELGIUM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1440 KG |
| Weight in KG | 1,440 KG |
| Quantity | 300 CTN |
| Volume | 7 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSGU7038483 |
| Commodity Description |
24OZ VACUUM SEALED STAINLESS STEEL TUMBLER ( 710ML) |
| Shipper Name | SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL COMPANY L |
|---|---|
| Address Line 1 | 440 441 BUILDING 86 LANE 2511 HUSO |
| Address Line 2 | SHANGHAI SH 201601 |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 67760182 |
| Consignee Name | BIO WORLD MERCHANDISING, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1159 COTTONWOOD LANE |
| Address Line 2 | IRVING TX 75038 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4880655 |
| Notify Party Name | C&H LOGISTICS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 200 747 PORT AMERICA PLACE |
| Address Line 2 | GRAPEVINE TX 76051 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 3299474 |
| Container Number | CSGU7038483 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX315427 |
| Seal Number 1 | CX315427 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 24OZ VACUUM SEALED STAINLESS STEEL TUMBLER ( 710ML) |
| Marks and Numbers 1 | BIOWORLD MERCHANDISING STYLE: PO#: |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 961700 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 170 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 28 | 2025-10-04 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2025-07-04 |
| Seattle, Washington | 3 | 2024-08-19 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2023-03-01 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-09-07 |
| Oakland, California | 1 | 2021-09-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 98 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 86 | 2026-02-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 18 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 5 | 2024-11-23 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2023-11-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Karry Industrial Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL COMPANY | L 440 441 BUILDING 86 LANE 2511 HUSO SHANGHAI SH 201601 CHINA 67760182 | 2026-05-23 | 144 |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL COMPANY | L ROOM 338,NO. 86,LANE 2511,HUSONG RO AD,SI SONGJIANG DISTRICT, SHANGHAI, SHANGHAI CN | 2026-02-16 | 1 |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL CO.,LTD | 2023-06-28 | 13 | |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL CO LTD | 2024-09-23 | 9 | |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-07-02 | 7 | |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL CO.,LTD | 2024-11-15 | 3 | |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-01-07 | 2 | |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL CO.,LTD | 2024-07-31 | 2 | |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL CO.,LTD | 2021-10-25 | 2 | |
| SHANGHAI KARRY INDUSTRIAL CO.,LTD | 2024-05-30 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||