There are a total of 931 bills of lading on file for Shanghai Speedier Logistics Co.,Ltd. between May 4th, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 931 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 931 |
|---|---|
| Shipper Records | 940 |
| Consignee Records | 14 |
| Notify Party Records | 14 |
| First Shipment on File | May 4th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 154 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Speedier Logistics Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Speedier Logistics Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STAR GLOBAL LOGISTIC, INC | May 2026 | 6,461 | 90 |
| SPEEDIER SHIPPING INC. | Mar 2026 | 17,490 | 38 |
| WORLDWIDE LOGISTICS LTD. | May 2026 | 260,027 | 11 |
| SCHUMACHER CARGO | May 2026 | 3,824 | 9 |
| SPEEDIER LOGISTIC INC. | May 2026 | 38,981 | 6 |
| SHARE LOGISTICS INC | May 2026 | 16,774 | 4 |
| ZHANGYINGYING | Dec 2025 | 253 | 2 |
| PAXTON INTERNATIONAL | May 2026 | 1,237 | 2 |
| O.E.I. INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 55,109 | 2 |
| IGM RESINS USA INC. | May 2026 | 3,679 | 2 |
| FAMOUS TARGET CORP. | Feb 2026 | 35,468 | 2 |
| EVER LEADING INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 36,629 | 2 |
| EARTH RELOCATION INC | Apr 2026 | 3,319 | 2 |
| ATLAS VAN LINES INTERNATIONAL | May 2026 | 4,045 | 2 |
| ZHU LIANG | Jan 2025 | 72 | 1 |
| Jan 2025 | 1 | 1 | |
| Aug 2024 | 2 | 1 | |
| Aug 2024 | 1 | 1 | |
| Aug 2025 | 1 | 1 | |
| ATLAS EXPEDITORS SA DE CV | May 2026 | 1,969 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Speedier Logistics Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI SOLID S S PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 215 | 13 |
| SHANGHAI SOLID STAINLESS STEEL PROD | Mar 2026 | 335 | 1 |
| SHANGHAI SOLOVEME INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 760 | 21 |
| SHANGHAI SONGGEN TRADING CO.LTD | Jan 2025 | 775 | 0 |
| SHANGHAI SONGHAI INDUSTRIAL TRADING | Mar 2026 | 579 | 4 |
| SHANGHAI SONGJIANG XINQIAO METAL S | May 2026 | 230 | 8 |
| SHANGHAI SOURCING LTD | May 2026 | 546 | 41 |
| SHANGHAI SOUTH-LOGISTICS CO.,LTD | Oct 2025 | 664 | 0 |
| SHANGHAI SOUTHKEEN TEXTILE LIMITED | Jan 2026 | 555 | 0 |
| SHANGHAI SPEED INC. | Jan 2026 | 162 | 0 |
| SHANGHAI SPEEDMASTER AUTO PARTS CO. | Mar 2026 | 341 | 2 |
| SHANGHAI SPEEDY INTERNATIONAL LOGIS | May 2026 | 1,350 | 9 |
| SHANGHAI SPORTIN TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 111 | 2 |
| SHANGHAI SPREADSUN INTERNATIONAL TR | Nov 2025 | 179 | 0 |
| SHANGHAI SPRING HARDWARE LTD | Jan 2026 | 373 | 0 |
| SHANGHAI SPRING SONG CLOTHING TECHN | Nov 2021 | 147 | 0 |
| SHANGHAI SR PACKAGING TECHONOLGY CO | Oct 2024 | 329 | 0 |
| SHANGHAI SRF INTERNATIONAL CO .LTD | May 2026 | 729 | 43 |
| SHANGHAI STAL PRECISION STAINLESS | May 2026 | 729 | 20 |
| SHANGHAI STALLION FREIGHT LTD | May 2026 | 290 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | HLCUSHA2603BEUP0 | 614E | Regular Bill | HLCU | 9526928 | MAERSK LAVRAS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 129 PCS | 1,910 K | House to House | SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS | MAY RU CHEN | GALLAGHER TRANSPORT | USED HOUSEHOLD GOODS HS CODE 9905 00 OCEAN TRANSPORTATION WILL BE ARRANGED THROUGH XXXXXXXXXXXXXX, A TARIFFED AND BONDED NON-VES... | |
| 2026-05-11 | HLCUSHA2604AUMD6 | 616E | Regular Bill | HLCU | 9450416 | VIENNA EXPRESS | 2026-05-10 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 55 PCS | 812 K | House to House | SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS | TONY YI XU | OVERSEAS SHIPPERS ASSOCIATION | USED HOUSEHOLD GOODS AND PERSONAL EFFECTS OCEAN TRANSPORTATION WILL BE ARRANGED THROUGH STICHTING OSSI, A TARIFFED AND BONDED NO... | |
| 2026-05-11 | HLCUSHA2602BCYK8 | E005 | In-bond Automated | HLCU | 9968530 | WAN HAI A18 | 2026-05-09 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 50 PCS | 1,498 K | House to House | SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS | PEIHONG ZHU | PEIHONG ZHU | USED HOUSEHOLD GOODS AND PERSONAL EFFECTS (BOOKS,CLOTHES) OCEAN TRANSPORTATION WILL BE ARRANGED THROUGH XXXXXXXXXXXXXX, A TARIFF... | |
| 2026-05-08 | HLCUSHA2603CDNA0 | 613E | In-bond Automated | HLCU | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-05-07 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 247 PCS | 4,166 K | House to House | SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS | ANDREW DEREK SMITH | ANDREW DEREK SMITH | USED HOUSEHOLD GOODS AND PERSONAL EFFECTS (CUPS,SHOES TOOLS) OCEAN TRANSPORTATION WILL BE ARRANGED THROUGH XXXXXXXXXXXXXX, A TAR... | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | HDMUSHAM60152800 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNTCS9ZQ44546 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 0013E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM EMERALD |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17859 KG |
| Weight in KG | 17,859 KG |
| Quantity | 993 CTN |
| Volume | 12 CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGSU2486850 |
| Commodity Description |
WASHER,NUT 731822 |
| Shipper Name | SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3F BUILDING X4 ALIBABA XUHUI |
| Address Line 2 | RIVERS DISTRICT NO8 LONGYAO ROAD |
| Address Line 3 | SHANGHAI SH CHINA 200030 |
| Consignee Name | STAR GLOBAL LOGISTIC, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 147-39, 175TH STREET, SUITE# 168 |
| Address Line 2 | JAMAICA NY UNITED STATES 11434 |
| Notify Party Name | STAR GLOBAL LOGISTIC, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 147-39, 175TH STREET, SUITE# 168 |
| Address Line 2 | JAMAICA NY UNITED STATES 11434 |
| Container Number | TGSU2486850 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 210274920 |
| Seal Number 1 | 210274920 |
| Equipment Description Code | 2B |
| Equipment Description | 20 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WASHER,NUT 731822 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 180 | 2026-04-21 |
| Tacoma, Washington | 172 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 141 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 131 | 2026-02-24 |
| Savannah, Georgia | 85 | 2026-05-08 |
| Oakland, California | 56 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 50 | 2026-05-11 |
| Houston, Texas | 33 | 2026-05-14 |
| Seattle, Washington | 26 | 2024-10-18 |
| Long Beach, California | 19 | 2025-06-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 369 | 2026-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 167 | 2026-04-01 |
| Pusan South Korea | 123 | 2026-05-19 |
| Qingdao China (Mainland) | 52 | 2026-01-31 |
| Xiamen China (Mainland) | 52 | 2024-04-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 36 | 2025-12-06 |
| Yantian China (Mainland) | 30 | 2026-05-21 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 26 | 2014-09-23 |
| Singapore Singapore | 16 | 2025-04-21 |
| Vancouver, BC Canada | 13 | 2023-10-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Speedier Logistics Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | RM 509,(SITE 10,HAI-SHANGHAI NEW CITY),990 DALIAN RD,SHANGHAI 200092,CHINA | 2025-09-22 | 160 |
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | RM 509,(SITE 10,HAI-SHANGHAI NEW CITY), 990 DALIAN RD,SHANGHAI | 2025-10-03 | 22 |
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | 2025-08-11 | 2 | |
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | 2025-07-07 | 1 | |
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | 2025-09-01 | 1 | |
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | 2025-08-11 | 1 | |
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | 2025-07-28 | 1 | |
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | 2025-09-27 | 1 | |
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | 2025-08-19 | 1 | |
| SHANGHAI SPEEDIER LOGISTICS CO.,LTD. | 2025-08-02 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Shanghai Speedier Logistics Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-01 | 98 | |
| 2025-11-10 | 5 | |
| 2025-04-24 | 1 | |
| 2024-02-08 | 3 | |
| 2022-02-18 | 142 | |
| 2020-02-17 | 74 | |
| 2017-08-04 | 10 | |
| 2017-07-01 | 4 | |
| 2014-05-10 | 1 | |
| 2013-07-26 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shanghai Speedier Logistics Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-02-18 | 2 |