There are a total of 859 bills of lading on file for Shanghai Suoguang VIsual Products C between November 21st, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 859 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 859 |
|---|---|
| Shipper Records | 859 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS C.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Shanghai Suoguang VIsual Products C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Shanghai Suoguang VIsual Products C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SONY ELECTRONICS INC. | May 2026 | 18,751 | 146 |
| FOXCONN BAJA CALIFORNIA S.A. DE C.V | May 2026 | 10,254 | 24 |
| May 2026 | 10 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Suoguang VIsual Products C.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 | MATS5493021000 | TXSLMSPCF264002 | 254E | House Bill | TXSL | 9244130 | MANUKAI | 2026-04-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 31 PKG | 13,337 KG | Pier to Pier | SHANGHAI SUOGUANG VISUA PRODUCTS.CO | TPV DISPLAYS POLSKA SPOLKA Z O.O. | TPV DISPLAYS POLSKA SPOLKA Z O.O. | LCD PANEL MODULE XK AA LCD PANEL MODULE XK AA LCD PANEL MOD ULE XK AA |
| 2026-04-13 | MATS1840102000 | TXSLMSPCF264001 | 071E | House Bill | TXSL | 9814612 | MATSONIA | 2026-04-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 8,640 KG | Pier to Pier | SHANGHAI SUOGUANG VISUA PRODUCTS.CO | TPV DISPLAYS POLSKA SPOLKA Z O.O. | TPV DISPLAYS POLSKA SPOLKA Z O.O. | LCD PANEL MODULE XK AA NO WOODEN PAC KING MATERIAL |
| 2026-03-02 | COSU6442574120 | 080E | Regular Bill | COSU | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 8 CTN | 520 KG | House to House | SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS C | SONY ELECTRONICS INCORPORATED | SONY ELECTRONICS INCORPORATED | DATA PROJECTOR | |
| 2026-03-02 | COSU6441895170 | 080E | Regular Bill | COSU | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 18 PKG | 5,148 KG | House to House | SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS C | SONY ELECTRONICS INCORPORATED | SONY ELECTRONICS INCORPORATED | WALL MOUNT | |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | EGLV142650806428 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1216E |
| IMO # | 9604081 |
| Vessel Name | EVER LOGIC |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 729 K |
| Weight in KG | 729 KG |
| Quantity | 14 CTN |
| Volume | 5 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGHU3253200 |
| Commodity Description |
DATA PROJECTOR DATA PROJECTOR P/O NO AKAA,AKR,IOE INV NO V/F V/F @) SSVE CONTACT NAME MR. MI XUEFENG |
| Shipper Name | SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.LTD. |
| Address Line 2 | 3777 CHUAN SHA ROAD PUDONG NEW |
| Address Line 3 | DISTRICT,SHANGHAI 201201, CHINA. |
| Address Line 4 | TEL:(+86 21)5838 8800 FAX:(+86 @ |
| Consignee Name | SONY ELECTRONICS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O NGROUP INC. |
| Address Line 2 | 2201 EAST CARSON STREET,CARSON,CA |
| Address Line 3 | 90810 U.S.A. |
| Address Line 4 | SLAINTL@AM.SONY.COM@@ |
| Notify Party Name | SONY ELECTRONICS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 16535 VIA ESPRILLO |
| Address Line 2 | SAN DIEGO, CA 92127 |
| Address Line 3 | EMAIL:SLAINTL@AM.SONY.COM |
| Address Line 4 | TEL:#+1 858-942-0321 |
| Container Number | EGHU3253200 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCPUJ7914 |
| Seal Number 1 | EMCPUJ7914 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DATA PROJECTOR DATA PROJECTOR P/O NO AKAA,AKR,IOE INV NO V/F V/F @) SSVE CONTACT NAME MR. MI XUEFENG |
| Additional Cargo 1 | TEL -- SSVE CONTACT E-MAIL ADDRESS XUEFENG.MI@SONY.COM @@IMPORT OPERATIONS TEL --- FAX --- OR EIN - |
| Marks and Numbers 1 | SONY SONY THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 2 | THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 711 | 2026-04-21 |
| Los Angeles, California | 134 | 2026-05-19 |
| Port Hueneme, California | 7 | 2018-07-11 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2014-02-11 |
| Miami, Florida | 1 | 2017-03-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 836 | 2026-04-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 16 | 2026-05-19 |
| Balboa Panama | 5 | 2018-06-06 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 2 | 2018-07-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Suoguang VIsual Products C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS C | 3777 CHUANSHA ROAD,PU DONG NEW ARE SHANGHAI SH 201201 CHINA 58388800 | 2026-03-02 | 197 |
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS C | 3777 CHUAN SHA ROADPUDONG NEW DISTRICT SHANGHAI CHINA SHANGHAI CN | 2018-10-23 | 96 |
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS | 2014-09-22 | 69 | |
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS C | 2020-04-08 | 67 | |
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS CO.LTD. | 2023-11-11 | 62 | |
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS CO.LTD. | 2014-09-01 | 55 | |
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS CO.LTD. | 2020-04-06 | 43 | |
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS CO. LTD. | 2017-10-06 | 33 | |
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS | 2021-07-23 | 30 | |
| SHANGHAI SUOGUANG VISUAL PRODUCTS C | 2016-04-05 | 19 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Shanghai Suoguang VIsual Products C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-06-21 | 1 | |
| 2018-07-11 | 10 | |
| 2016-07-07 | 1 | |
| 2014-02-11 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||