There are a total of 123 bills of lading on file for Shanghai Super Industries Co.,Ltd between November 7th, 2017 and May 13th, 2026.
Of those 123 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 123 |
|---|---|
| Shipper Records | 123 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 7th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Shanghai Super Industries Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Shanghai Super Industries Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC | May 2026 | 185 | 71 |
| KAI CHEN | Aug 2025 | 114 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Super Industries Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 | CMDUTJN0875129 | MLILMTJ26020654 | 031E | House Bill | MLIL | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-04-17 | NORFOLK, VIRGINIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 49 PKG | 84,000 KG | Container Yard | SHANGHAI SUPER INDUSTRIES | AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC | AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC | JOINT BAR |
| 2026-03-21 | ONEYSHAFCP033500 | PPILONEC0292 | 0054E | House Bill | PPIL | 9725110 | HYUNDAI EARTH | 2026-03-20 | NORFOLK, VIRGINIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 38 PKG | 42,308 K | Container Yard | SHANGHAI SUPER INDUSTRIES | AMERICAN TRACKPRODUCTS,LLC | AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC | JOINT BAR RAIL CLIP RAIL ANCHOR SCREW SPIK E |
| 2026-02-07 | CMDUTJN0834141 | MLILMTJ25120849 | 1XRSU | House Bill | MLIL | 9967421 | MH PEGASUS | 2026-02-06 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 26 PKG | 42,000 KG | Pier to Pier | SHANGHAI SUPER INDUSTRIES | AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC | AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC | JOINT BAR |
| 2026-01-20 | CMDUTJN0816192 | MLILMTJ25120117 | 030E | House Bill | MLIL | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-01-19 | NORFOLK, VIRGINIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 56 PKG | 63,000 KG | Pier to Pier | SHANGHAI SUPER INDUSTRIES | AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC | AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC | JOINT BAR |
| Run Date | 2026-04-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-22 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | CMDUTJN0901344 |
|---|---|
| House BOL # | MLILMTJ26030603 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MLIL |
| Voyage # | 0XRAN |
| IMO # | 9436355 |
| Vessel Name | CMA CGM TANCREDI |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | XINGANG, CHINA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 84402 KG |
| Weight in KG | 84,402 KG |
| Quantity | 50 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
NWRU3686748 NWRU3687277 NWRU3686732 NWRU3686753 |
| Commodity Description |
JOINT BAR JOINT BAR JOINT BAR JOINT BAR |
| Shipper Name | SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1801, NO. 600 MINSHENG |
| Address Line 2 | ROAD,,SHANGHAI,CN |
| Consignee Name | AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2481 STRATFORD ROAD,CLEVELAND HEIGH |
| Address Line 2 | TS,OHIO 44118-4051,USA,CLEVELAND,OH |
| Address Line 3 | IO 44118,US |
| Notify Party Name | AMERICAN TRACK PRODUCTS,LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2481 STRATFORD ROAD,CLEVELAND HEIGH |
| Address Line 2 | TS,OHIO 44118-4051,USA,CLEVELAND,US |
| Container Number | NWRU3686748 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M7296330 |
| Seal Number 1 | M7296330 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | JOINT BAR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | NWRU3687277 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M7296327 |
| Seal Number 1 | M7296327 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | JOINT BAR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | NWRU3686732 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M7296329 |
| Seal Number 1 | M7296329 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | JOINT BAR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | NWRU3686753 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M7296328 |
| Seal Number 1 | M7296328 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | JOINT BAR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 45 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 36 | 2025-08-27 |
| Long Beach, California | 16 | 2025-07-31 |
| Los Angeles, California | 12 | 2024-02-09 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2024-07-18 |
| New York, New York | 2 | 2025-02-11 |
| Seattle, Washington | 2 | 2018-07-28 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2025-01-31 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2024-06-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 67 | 2026-04-24 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 37 | 2026-05-14 |
| Xingang China (Mainland) | 6 | 2019-04-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2025-06-06 |
| Singapore Singapore | 3 | 2020-05-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2019-04-11 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2026-03-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2024-05-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Super Industries Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO.,LTD | ROOM 1801,NO. 600 MINSHENG ROAD,SHA NGHAI SHANGHAI CN | 2025-06-06 | 1 |
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO.,LTD | ROOM 1801, NO. 600 MINSHENG ROAD, S HANGHAI 200135,,SHANGHAI,CN | 2024-07-18 | 31 |
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO LTD | 2020-09-21 | 15 | |
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO. | 2025-10-03 | 14 | |
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO.,LTD | 2024-01-22 | 10 | |
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES | 2026-05-14 | 9 | |
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO.,LTD | 2021-08-05 | 9 | |
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO LTD | 2020-12-15 | 9 | |
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO.,LTD | 2025-01-31 | 4 | |
| SHANGHAI SUPER INDUSTRIES CO.,LTD | 2019-04-11 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||